WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування доходiв фiзичних осiб - Дипломна робота

Оподаткування доходiв фiзичних осiб - Дипломна робота

Проте у 2000 та 2001 роках податок на додану вартість та акцизний збір у 2001 р. повністю зараховуються до Державного бюджету України, а оскільки вони складали до 60% доходів місцевих бюджетів, то дотації Державного бюджету у доходах місцевих бюджетів у 2000-2001 роках зросли майже удвічі порівняно із 1998-1999 роках (див. табл. 1.5.).

Для зміцнення доходної бази місцевих бюджетів доцільно було б повернути податок на додану вартість та акцизний збір до складу регулюючих доходів. Зростання ролі прибуткового податку з громадян має досягатись за рахунок своєчасності і повноти виплати заробітної плати, збільшення її номінального розміру, розвитку підприємницької діяльності, зростання платоспроможності громадян.

Розділ 2. Аналіз прагматики оподаткування доходів фізичних осіб.

2.1. Оподаткування доходів громадян за місцем роботи.

Найважливішим видом податків з фізичних осіб, який характерний для будь – якої податкової системи, є прибутковий податок. Прибутковий податок з громадян стягується в Україні відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України " Про прибутковий податок з громадян "(далі – Декрет) від 26 грудня 1992 р. №13 – 92, що набув чинності 6 січня 1993 року і діє тепер із змінами, внесеними згідно із Декретом №43 – 93 від 30.04.93 р., законами №3355 – 12 від 01.07.93 р., №46/96 – ВР від 14.02.96 р., №366/96 – ВР від 12.09.96 р., №129/98 – ВР від 13.02.98 р.

Відповідно до Декрету платниками прибуткового податку є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які як мають, так і не мають постійного місця проживання в Україні. Для громадян, які мають постійне місце проживання в Україні ( громадяни України, іноземні особи та особи без громадянства, що проживають в Україні у цілому не менш як 183 дні у календарному році ) об'єктом оподаткування є сукупний доход за календарний рік,одержаний із джерел, що знаходяться в Україні, так і за її межами. Об'єктом оподаткування громадян, які не мають постійного місця проживання в Україні, є доход, одержаний тільки із джерел в Україні.

Доходи зазначених вище категорій громадян, які підлягають оподаткуванню, можуть бути одержані як у грошовій ( національній та іноземній валюті ), так і в натуральній формі.

Облік доходів громадян та їх оподаткування можна розділити на два етапи.

Перший етап включає облік і оподаткування безпосередньо при одержанні громадянами доходу протягом календарного року і здійснюється до джерела виплати доходу.

Другий етап – це подання громадянином до податкової адміністрації декларації про сукупний річний доход, після чого здійснюється перерахунок оподатковуваного доходу з врахуванням сум податків сплачених протягом року.

Протягом року у громадян можуть бути різні джерела доходів, облік яких здійснюється, як правило, джерелами їх виплати та оподатковується за різними ставками. До таких доходів належать: а) доходи, одержані за місцем основної роботи; б) доходи, одержані не за місцем основної роботи; в) доходи, одержані від заняття підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи; г) усі інші види доходів, які не увійшли до зазначених вище.

Доходами, одержаними за місцем основної роботи (служби, навчання) , вважаються доходи, одержані від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – суб'єктів підприємницької діяльності, з якими громадянин перебуває у трудових відносинах, за умови обов'язкового ведення в цьому місці трудової книжки і провадження відрахувань до Фонду соціального страхування.

Об'єктом оподаткування є сукупний оподатковуваний доход, одержаний за місцем основної роботи ( служби, навчання ), до складу якого входять доходи за виконання трудових обов'язків, у тому числі за сумісництвом, за виконання робіт за договорами підряду, а також інші доходи, що утворилися в результаті надання за рахунок коштів підприємств, установ, організацій, фізичних осіб – суб'єктів підприємницької діяльності своїм працівникам матеріальних і соціальних благ у грошовій і натуральній формі, крім сум виплат, що не включаються до сукупного оподатковуваного доходу, визначених у статті 5 вищезазначеного Декрету. Зокрема, останніми змінами до Декрету передбачено, що до сукупного оподатковуваного доходу не включаються: допомога на поховання, у тому числі яка надається за рахунок юридичних або фізичних осіб; суми плати за утримання та навчання дітей у дошкільних виховних закладах, закладах початкової загальної, професійно – технічної освіти, а також у державних вищих учбових закладах освіти, розташованих на території України, за рахунок фізичних або юридичних осіб; суми дивідендів, що були оподатковані під час їх виплати відповідно до Закону України " Про оподаткування прибутку підприємств " ( в даному випадку усунуто подвійне оподаткування дивідендів, яке існувало: підприємство отримувало прибуток, сплачувало з нього податок, частину чистого прибутку віддавало власникам підприємства у вигляді дивідендів, і ця частина чистого прибутку обкладалася ще раз прибутковим податком з громадян ). Суми виплат, що не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу громадян, не враховуються при визначенні бази оподаткування податками і зборами, які нараховуються на фонд оплати праці відповідно до законодавства ( див. додаток 10).


 
 

Цікаве

Загрузка...