WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування доходiв фiзичних осiб - Дипломна робота

Оподаткування доходiв фiзичних осiб - Дипломна робота

Станом на 01.01.2001 р. в області зареєстровано 18347 підприємців, з яких 11894 ( 64,8% від загальної кількості ) фактично займалися діяльністю. 11586 підприємців ( 63,15% від кількості зареєстрованих ) були платниками прибуткового податку і внесли до бюджету 3693,1 тис.грн., в т.ч. 9757 підприємців ( 84,21% від кількості платників прибуткового податку та 53,18% від кількості зареєстрованих підприємців ) здійснювали свою діяльність по патентах, сплативши в бюджет 3481,3 тис.грн. Середня сума плати за патент складала по області 356,8 грн. В т.ч. по м.Тернополю було зареєстровано 8121 підприємця, 4926 ( 60,6% ) з яких фактично займалися діяльністю та 4916 – сплачувало прибутковий податок; 3262 особи ( 66,35% від кількості платників та 40,17% від кількості зареєстрованих підприємців ) викупили патенти; середня сума плати за патент складала 472,4 грн. Підсумки проведення перерахунків по доходах підприємців по області такі: донараховано прибуткового податку 367 підприємцям на 248,6 тис.грн., повернуто – 112 підприємцям на суму 7,5 тис.грн. Протягом 2000 р. застосовано фінансових санкцій до 886 підприємців на суму 242,7 тис.грн.

Аналізуючи наведені вище дані, слід зазначити, що у 2000 р. в порівнянні із 1999 р. кількість зареєстрованих підприємців в області зросла на 1514 ( або на 8,99% ), у м.Тернополі – на 672 ( або на 9,02% ). Кількість підприємців, які фактично займалися діяльністю в області зросла на 1092 (або на 10,11%), у м.Тернополі – на 817 ( або на 19,88% ). Питома вага підприємців, які фактично займаються діяльністю, зросла по області на 0,6%, по місту – на 5,4%. Кількість підприємців, які здійснювали свою діяльність по патентах, зменшилась: в області – на 16 осіб ( на 8,53% зменшилася їх питома вага у кількості платників прибуткового податку та на 4,88% - у кількості зареєстрованих підприємців ), по місту – на 251 особу ( на 19,15% зменшилася їх питома вага в кількості платників прибуткового податку та на 6,99% - у кількості зареєстрованих підприємців ). Сума прибуткового податку з підприємців, сплачена у 2000 р. зросла в порівнянні з 1999 р. у 2,35 раза ( в основному за рахунок зростання у 2,3 раза середньої суми плати за патент в розрахунку на одного підприємця, який викупляв патенти за рік ) по області та у 2,2 раза – по м.Тернополю ( за рахунок такого ж зростання середньої суми плати за патент ).

З вищенаведеного можна зробити висновки: по області в цілому та по м.Тернополю зокрема спостерігається збільшення чисельності громадян, які зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності та фактично здійснюють діяльність. Проте в порівнянні із 1997 – 1998 рр. питома вага підприємців, які фактично займалися діяльністю, внаслідок значного підвищення плати за патент скоротилася приблизно на 10%. У 1999 – 2000 рр. наслідки такого підвищення плати за патент спостерігаються і у зменшенні питомої ваги підприємців, які викупляли патент, у кількості платників прибуткового податку та в кількості зареєстрованих підприємців. Основною причиною такої ситуації є мала платоспроможність фізичних осіб: багато громадян не має змоги наперед оплатити суму плати за патент. Крім того, протягом 1999 – 2000 рр. збільшилась кількість місць, в яких торгівля заборонена, а громадяни в більшості випадків здійснюють торгівлю на стихійних ринках, не сплачуючи платежів до бюджету. Також, збільшується кількість підприємців, які використовують найману робочу силу, в тому числі залучають до діяльності самих підприємців.

Значні суми доплат прибуткового податку за річними перерахунками пов'язані з тим, що суми оподатковуваного доходу та, відповідно, прибуткового податку значно більші ( у багатьох підприємців ) від сум розрахункового доходу та внесеної плати за патент. Багато підприємців також здійснюють свою діяльність з порушенням вимог чинного законодавства.

У загальній кількості громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, основну питому вагу ( 75 – 85% ) становлять ті, які здійснюють торгово – посередницьку діяльність та особи, які надають послуги автотранспортом ( 6 – 8% ).

2.3. Оподаткування специфічних видів доходів та категорій громадян.

Крім вже розглянутих видів доходів та категорій громадян, існує ще декілька видів, і оподаткування їх має деякі особливості. До таких доходів та категорій громадян можна віднести: авторські винагороди, що виплачуються спадкоємцям повторно (неодноразово); інші доходи, крім доходів від зайняття підприємницькою діяльністю, що отримані громадянами від здійснення діяльності не за умови наймання; доходи, одержані за межами України громадянами з постійним місцем проживання в Україні; доходи, що підлягають виплаті із джерел в Україні громадянам, які не мають постійного місця проживання в Україні; доходи іноземних громадян та осіб без громадянства.

Так, із сум авторських винагород, що виплачуються спадкоємцям повторно (неодноразово), податок нараховується до джерела виплати і у складі сукупного оподатковуваного річного доходу за ставками, що діють при оподаткуванні доходу громадян за місцем основної роботи, збільшеними вдвічі, але не більше 70%. З таких доходів при визначенні оподатковуваного доходу у джерел виплати не виключається розмір встановленого законодавством неоподатковуваного мінімуму і не надаються пільги, передбачені ст.6 Декрету КМУ " Про прибутковий податок з громадян ".

Громадяни, які одержують інші доходи, крім доходів від зайняття підприємницькою діяльністю, і ці доходи отримуються від здійснення діяльністю не за умовами наймання ( як, наприклад, здавання фізичними особами в оренду чи у найм рухомого або нерухомого майна, в тому числі житла, доходи, одержані адвокатами та приватними нотаріусами ), подають декларації у 5-денний строк після закінчення місяця з дня виникнення джерела доходу. В ній вказується розмір фактичного доходу за перший місяць та розмір очікуваного ( оціночного ) доходу до кінця поточного року. В разі припинення існування джерела доходу протягом року декларація про одержані доходи подається до податкового органу у 5-денний строк з дня припинення його існування, і в цій декларації вказується розмір фактичного доходу за період існування джерела доходу в межах календарного року. Оподатковуваний доход від такої діяльності визначається як різниця між валовим доходом і витратами на його отримання. До складу витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходів, належать витрати, що включаються у собівартість продукції (робіт, послуг ). Якщо витрати не можуть бути підтверджені документально, то вони обліковуються податковими органами при проведенні кінцевих розрахунків.


 
 

Цікаве

Загрузка...