WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Облiк, аналiз i аудит розрахункiв з бюджетом - Дипломна робота

Облiк, аналiз i аудит розрахункiв з бюджетом - Дипломна робота

З таким підходом до організації податкового обліку не можна погодитись. Адже позасистемне відображення валових витрат і валових доходів неминуче призводить до помилок, які за своїми наслідками досить відчутні для підприємств внаслідок застосування фінансових санкцій через викривлення оподатковуваного прибутку. Тому автор вважає, що й за новим Планом рахунків слід вести облік валових витрат і валових доходів у системному порядку. Для цього можна рекомендувати підприємствам скористатись правом ведення інших потрібних субрахунків при здійсненні своєї діяльності. Зокрема, валові витрати можна обліковувати но окремому субрахунку у складі синтетичного рахунку 84 „Інші операційні витрати", а валові доходи за субрахунком 747 до синтетичного рахунку 74 „Інші доходи".

Поряд з відсутністю рахунків для обліку валових витрат і валових доходів для них не передбачено і окремого реєстру аналітичного обліку. Тому для нагромадження валових витрат і валових доходів можна рекомендувати пристосувати для цього традиційні реєстри, призначені для аналітичного обліку витрат і доходів виробництва. При цьому слід врахувати, що пристосовувати

існуючі реєстри потрібно таким чином, щоб за даними, відображеними в них, легко можна б було скласти декларацію про прибуток підприємства як за кожен звітний квартал, так і наростаючим підсумком з початку звітного року.

2.2. Облік непрямихподатків.

Враховуючи те, що облік непрямих податків ведеться практично на кожному підприємстві, їм потрібно приділити особливу увагу. До непрямих податків, які справляються в Україні належать податок на додану вартість, акцизний збір і мито.

Податок на додану вартість (далі – ПДВ) – це непрямий податок, який включається в ціну товару і нараховується та сплачується на кожному етапі руху товару від виробника до споживача. При цьому характерно, що не вся нарахована сума, виходячи з оборотів по реалізації, сплачується до бюджету, а лише різниця між нарахованою сумою і сумою ПДВ , яка сплачена конкретним платником при купівлі сировини, матеріалів, товарів. Це забезпечує оподаткування не всіх оборотів, а лише величини вартості, що додається до матеріальних затрат та закупівельних цін.

ПДВ є видом універсального акцизу і саме цей податок забезпечує основну масу податкових надходжень до бюджету. Це значною мірою пояснюється тим, що ПДВ властива висока еластичність: зміна коректури ринку і рівня цін мало впливає на податкову базу.

Платниками податку на додану вартість є особи, які зобов'язані здійснювати утримання і внесення в бюджет податку, що сплачується покупцем, або особи, які ввозять (пересилають) товари на митну територію України [37, c.4].

Згідно статті 2 Закону України „Про податок на додану вартість" до них належать:

- особи, обсяг оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) яких потягом будь-якого періоду за останні дванадцять календарних місяців перевищував 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- особи, які ввозять (пересилають) товари на митну територію України або отримують від нерезидента роботи (послуги) для їх використання або споживання на території України;

- особи, які здійснюють на митній території України підприємницьку діяльність по торгівлі за готівкові кошти, незалежно від обсягів продажу, за винятком фізичних осіб, що здійснюють торгівлю на умовах сплати фіксованого чи єдиного податку;

- особи, які надають на митній території України послуги, пов'язані з транзитом пасажирів або вантажів через цю територію, тощо.

Об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з :

- продажу товарів (робіт, послуг);

- ввезення (пересилання) товарів на митну територію України;

- ввезення (пересилання) товарів за межі митної території України.

В Україні для обчислення суми ПДВ, що підлягає сплаті у бюджет, до об'єкту оподаткування застосовують базову ставку 20%. Водночас варто зазначити, що ця ставка має два вираження: 20% - включення в ціни товарів (робіт, послуг) і 16,667% - визначення суми ПДВ реалізації товарів (робіт, послуг) за цінами, що включають ПДВ.

Включення ПДВ у ціни проводиться за наступною формулою (2.3):

ПДВ = ( С + П + АЗ ) * 20% ,

100% (2.3)

де С – собівартість;

П – прибуток;

АЗ – акцизний збір.

Однак не всі операції оподатковуються за базовою ставкою. Згідно з Законом України „Про ПДВ" серед них є й такі, які звільнені від оподаткування, а також такі, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Нульова ставка – це своєрідна пільга для платників податків, оскільки вона дає право на відшкодування сум податкового кредиту. Фактично, по операціях, які обкладаються нульовою ставкою, держава гарантує повернення ПДВ в межах сум, які надійшли від попередніх учасників. До таких операцій можна віднести:

 • продаж товарів, що були вивезені (експортовані) платником податку за межі митної території України;

 • продаж робіт (послуг) призначених для виконання і споживання за межами митної території України;

 • продаж товарів (робіт, послуг) підприємствами роздрібної торгівлі, що розміщені на території України в зонах митного контролю (безмитних магазинах);

 • надання транспортних послуг з перевезення пасажирів і вантажів за межами митного контролю України;

 • продаж вугілля та продуктів його збагачення, вугільних і торф'яних брикетів, електроенергії, імпортного газу [37,с.9].

Що ж стосується операцій, які звільнені від оподаткування ПДВ, то їх повний перелік наведено у статті 5 Закону України „Про ПДВ". Ми ж наведемо лише найбільш типові з них. Це:

 • продаж вітчизняних продуктів дитячого харчування молочними кухнями і спеціалізованими магазинами;

 • продаж (передплата) і доставка періодичних видань друкових засобів масової інформації вітчизняного виробництва, учнівських зошитів, підручників та навчальних посібників вітчизняного виробництва;

 • надання послуг згідно ліцензії з освітньої діяльності;

 • продаж товарів спеціального призначення для інвалідів;

 • продаж лікарських засобів та виробів медичного призначення;

 • продажу путівок на санаторно-курортне лікування та відпочинок дітей;

 • надання послуг з перевезення пасажирів міським і приміським пасажирським транспортом та автомобільним транспортом в межах району;

 • надання послуг з поховання;

 • надання благодійної допомоги;

Система справляння ПДВ показана на рис. 2.3.

Рис. 2.3 Структуро-логічна схема ПДВ.

Первинний облік ПДВ ведуть у податковій накладній. Податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку і якій присвоєно індивідуальний номер платника ПДВ. Виписують цю накладну в двох примірниках: оригінал видається покупцю, копію залишається у продавця.

Відображення в обліку розрахунків по ПДВ можна розглунити на основі даних, взятих із бухгалтерського обліку ПП „Гетьман". При цьому розглянемо усі чотири типові ситуації, які можуть виникати при нарахуванні та сплаті ПДВ.

І. Підприємство реалізувало товар на суму 1800 грн., балансова вартість якого 1200 грн. (табл. 2.3 ).

Таблиця 2.3

Відображення сум ПДВ при попередньому відвантаженні товарів, робіт, послуг

№ п/п

Зміст господарських операцій

Кореспонденція

Сума, грн.

Д -т

К-т

Перша подія – відвантаження товарів

1.

Відвантажено товари покупцеві

361

702

1800

2.

Відображено податкові зобов'язання з ПДВ

702

6411

300

3.

Списано собівартість товарів

902

281

1200

4.

Списана на фінансовий результат сума доходів від реалізації

702

791

1500

Друга подія – оплата покупцями вартості товарів

5. Отр

Отримана оплата за товари

311

361

1800

ІІ. При отриманні попередньої оплати за товари, роботи, послуги відображення доходів і кореспонденція рахунків будуть дещо відрізнятись, що ми бачимо із табл. 2.4

Таблиця 2.4.

Відображення сум ПДВ при попередній оплаті покупців за товари, роботи, послуги

№ п/п

Зміст господарських операцій

Кореспонденція

Сума, грн.

Д-т

К-т

Перше подія – надходження попередньої оплати

1.

Отримана передоплата за товар від покупця

311

681

1800

2.

Відображено податкові зобов'язання з ПДВ

643

641

300

Друга подія – відвантаження товарів, виконання робіт (послуг)

3.

Відвантажено товари в рахунок передоплати

361

702

1800

4.

Списано суму раніше нарахованих податкових зобов'язань

702

643

300

5.

Списано собівартість товару

902

281

1200

6.

Списано на фінансовий результат суму доходів від реалізації товарів

702

791

1500

7.

Списано на фінансовий результат собівартість реалізованого товару

791

902

1200

8.

Відображено зарахування заборгованостей

681

361

1800


 
 

Цікаве

Загрузка...