WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Теоретичні засади місцевого оподаткування в Україні - Дипломна робота

Теоретичні засади місцевого оподаткування в Україні - Дипломна робота

Ще одним суттєвим платижем ,що забезпечує від 5,6% (22,0млн.грн.) у 1999 році до 8,6% (41,7 млн.грн) у 2001 році надходжень до місцевих бюджетів є готельний збір.

Суттєвою є також і частка надходжень від збору за видачу дозволів на розміщення об'єктів торгівлі- 8,0%(31,3 млн.грн.) у1999 році та 6,9% (33,7 млн.грн.)у 2001.Значні суми збору надходять у Харківській області(4,7 млн.грн.), Донецькій (3,4 млн.грн.)та Києві (2,8 млн.грн.).

Майже 4% доходів місцевих бюджетів від місцевих податків і зборів забезпечується за рахунок збору за проїзд територією прикордонних областей автотранспорту,що прямує за кордон.

Таким чином , нині місцеві податки і збори в Україні практично не виконують ні фіскальної , ні регулюючої функції, оскільки місцеві ради, насамперед наймасовіші-сільські і селищні,- що становлять 91% від загальної кількості місцевих рад, не мають жодного більш-менш серйозного об'єкта оподаткування.

2.3 Проблемні аспекти місцевих податків і зборів як елементу забезпечення фінансової бази регіонів.

Органи місцевого самоврядування, як правило, розраховують на три головні джерела надходжень, які становлять законну основу діяльності місцевого самоврядування,а саме: субсидії на послуги, майнові податки для послуг, пов'язаних з макйном,і збори з отримувачів послуг.

Загалом , сукупність податків ,які можуть стягуватися органами місцевого самоврядування, встановлюється в законах, якими визначаються органи місцевого самоврядування,їхні повноваження й сфера відповідальності.

У цих визначених законом межах рішення про запровадження , внесення змін і доповнень та скасування муніципального податку приймаються переважно місцевою радою. Така постанова місцевого органу регулює введення й збирання податків. Оскільки надходження від будь-якого податку є добутком бази на податкову ставку , та постанова повинна визначити базу оподаткування , спосіб її обчислення , податкову ставку , яку буде введену , дату набуття податком чинності та всі інші питання, пов'язані з оподаткуванням і стягненням податків .

Фіскальна самостійність – важлива передумова фінансової незалежності органів місцевого самоврядування . Можливість вибору форм і ставок оподаткування роблять місцеві власті підзвітними та підконтрольними в своїй діяльності . Якщо всі питання місцевого опдаткування регламентує центральний уряд , той усі недоліки , пов'язані зі справленням місцевих податків і зборів автоматично перекладаються на його плечі . Більше того , формування дохідної частини місцевих бюджетів визначає обсяги та напрямки використання одержаних коштів. Отже, беручи на себе відповідальність за формування в усіх дріб'язкових деталях доходів місцевих бюджетів , центральний уряд, тим самим , значною мірою покладає на себе відповідальність за витрачання коштів . Якщо ж місцеві органи влади одержать певну свободу у сфері місцевого оподаткування , то саме на них буде покладено відповідальність за напрямки та ефективність витрачання коштів від запроваджених податків .

Чинний на сьогодні в Україні Декрет Кабінету Міністрів України від 20.05.93 р."Про місцеві податки і збори" передбачає 16 видів місцевих податків і зборів. Найвагомішим серед місцевих податків є комунальний податок, питома вага якого в окремих регіонах становить близько 50% загальної суми надходжень до місцевого бюджету.

Незавжаючи на достатню кількість місцевих податків і зборів, їх вплив на формування місцевих бюджетів нині незначний . Кількість уданому випадку не перейшла в якість. Крім того, значну їх частину у ряді регіонів не може бути введено, оскільки відсутні об"єкти оподаткування. Це найбільше стосується сільської місцевостї. З цієї причини не завжди можуть запроваджуватися органами місцевого самоврядування такі податки і збори: за видачу ордера на квартиру, податок з реклами, збір за участь у бігах на іподромі, за право проведення місцевих аукціонів, конкурсного розпродажу і лотерей, за проїзд по території прикордонних областей автотранспорту.

Інколи податкові надходження при стягненні місцевих податків і зборів менші, ніж витрати на їх адміністрування.

Відповідно до п.4 розділу VX "Перехідні положення" Конституції України Президентом України 25.05.99р. було видано Указ № 565/99 "Про місцеві податки і збори".

Основна мета цього Указу полягала у зміцненні та стабілізації фінансів місцевих органів влади України в умовах різкого скорочення обсягів централізованого фінансування.

Було передбачено розширення повноважень органів місцевого самоврядування щодо справляння місцевих податків і зборів, а також вказано об'єкти оподаткування, мінімальні і граничні ставки платежів, обов'язкові пільги та основні положення обчислення, сплати і контролю за надходженням місцевих податків і зборів, що надало б можливість органам місцевого самоврядування чітко визначити порядок справляння місцевих податків і зборів, встановити дієвий та ефективний контроль за своєчасністю і повнотою надходжень сум місцевих податків і зборів, а також оптимально врахувати специфічні особливості своїх регіонів.

Зменшено кількість місцевих податків і зборів (відмінялися такі збори : за право проведення кіно- і телезйомок, за участь у бігах на іподромі , за виграш на бігах, з осіб , які беруть участь у грі на тоталізаторі на іподромі, за утримання собак, оскільки ці податки і збори не відіграють істотної ролі у поповненні місцевих бюджетів коштами і вимагають невиправданих витрат на проведення контролю за їх справлянням).

Разом з тим було враховано пропозиції, висловлені в ході парламентських слухань щодо вдосконалення структури місцевих податків і зборів, відповідні побожання народних депутатів, обласних державних адміністрацій з питань впровадження нових обов'язкових платежів на регіональних рівнях. Було введено нові збори: за здійснення зарубіжного туризму та за надання земельних ділянок для будівництва об'єктів виробничого і соціально-культурного призначення, індивідуального житла та гаражів у населених пунктах, що дозволило б здійснювати ряд невідкладних заходів соціального характеру.

В Указі передбачався практично новий підхід до справляння податку з реклами, збору за проведення місцевого аукціону, конкурсного розпродажу і лотерей. Зокрема, при обрахуванні податку з реклами було запропоновано враховувати не тільки вартість виготовлення і розміщення реклами, але й час її показу, площу і кількість рекламних носіїв.

З метою регулярного надходження коштів до бюджету було встановлено єдині терміни сплати та відповідальність підприємств, установ і організацій за правильність їх обчислення та повноту і своєчасність перерахування до бюджету, подання органам державної податкової служби розрахунків.

Впровадження нових податків і зборів та зміни ставок за прогнозними розрахунками збільшило б щорічні надходження коштів до місцевих бюджетів на суму близько 90 млн.грн., а загалом прийняття Верховною Радою України Закону України адекватного зазначеному Указу Президента України забезпечило б наповнення бюджетів на суму близько 530 млн.грн.

Однак, відповідно до п.4 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України проект Закону України "Про місцеві податки і збори", внесений на розгляд Верховної Ради України у зв'язку з виданням Указу Президента України від 25.05.99р. № 565/99 "Про місцеві податки і збори", було відхилено Постановою Верховної Ради України від 17.06.99р. №754-XIV, а тому зазначений Указ не набрав чинності.

Разом з тим Постановою Верховної Ради України від 09.07.99р. № 895-XIV прийнято у першому читанні внесений народними депутатами України – членами Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності проект Закону України "Про місцеві податки і збори".

Схвалений парламентом проект Закону скоротить перелік місцевих податків і зборів із 16 до 11 видів. Більш того, після остаточного прийняття Закону буде скасовано більшість існуючих нині зборів. Зокрема, комунальний податок, що дасть можливість зменшити податковий тиск в першу чергу на вітчизняних товаровиробників; збір за видачу ордера на квартиру; курортний збір; збір із власників собак; збір за участь у бігах на іподромі, збір за виграш на бігах, збір з осіб, що беруть участь у грі на тоталізаторі, збір за право використання місцевої символіки, збір за проведення кіно- і телезйомок, збір за право проведення місцевих аукціонів, конкурсної розпродажі і лотерей, збір за проїзд по території прикордонних областей автотранспорту, що прямує за кордон.

Однак з'являються нові місцеві податки і збори. Приміром, проект Закону передбачає введення місцевого податку на прибуток підприємств, ставку якого встановлено у розмірі від 1 до 3 відсотків додатково до діючої ставки податку на прибуток підприємств. Але це не буде додатковим навантаженням на платників , оскільки одночасно із зазначеним законопроектом на розгляд Верховної Ради вноситься проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", де відповідно зменшується базова ставка податку на прибуток з 30 до 27 відсотків.


 
 

Цікаве

Загрузка...