WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Система оподаткування доходiв фiзичних осiб - Дипломна робота

Система оподаткування доходiв фiзичних осiб - Дипломна робота

Податкова шкала для наступних мінімумів звітного року розраховується шляхом щомісячного збільшення:

граничних значень кожної шкали оподатковуваного доходу на 1/12 їх річних значень;

фіксованої частини суми податку для кожної шкали оподаткованого доходу на 1/12 їх річних значень.

Крім цих вище запропонованих змін в обкладанні фізичних осіб прибутковим податком , необхідні й суттєві структурні зміни в економіці на макрорівнях і мікрорівнях, які б забезпечили збільшення частки доходів громадян у структурі національного доходу.

3. 2. Можливості використання досвіду ринкових країн по оподаткуванню в Україні.

У більшості економічно розвинутих країн світу оподаткування фізичних осіб - це основа податкової політики і головне джерело бюджетних надходжень.

На сучасному етапі в країнах проводиться політика скорочення податків і, зокрема, прибуткового податку з громадян. Спеціалісти вважають, що введення низьких ставок - це неефективний спосіб скорочення податку, тому що вони, як правило, стосуються незначної частини доходів. Високі ставки неефективні з тієї самої причини.

У період між 1986 і 1995роки кількість особистих податкових ставок (особливо та високі доходи) була скорочена в усіх розвинутих країнах, крім Швейцарії. Найбільшу кількість ставок має Іспанія - 16 (у 1986 році - 34 податкові ставки). Тільки одна країна має єдину ставку 56% - Швейцарія. Але таке пропорційне оподаткування не вважається низьким. Україна має 5 податкових ставок [19, ст. 97].

Найвища ставка прибуткового податку в Японії - 65%. Найнижчі з граничних ставок мають два азіатських тигри - Гонконг і Сінгапур - 20 % і 28 % відповідно. Їхня стартова ставка - 2 %. Щодо старих промислових країн: британські податкові служби стягують найменшу частину доходів, зароблених забезпеченим прошарком британців, - тільки 40 %. Стартова ставка у Великобританії - 20 %. Україна має ставку найнижчу - 10 %, найвищу - 40 % [19, ст. 98].

Такі значні відмінності означають, що офіційні податкові ставки не можуть бути справжнім показником надійного обкладання податками фізичних осіб із різними рівнями доходів.

Неоподатковуваний мінімум в Люксембурзі становить $ 35800 на рік. Населення Гонконгу не сплачує податок із доходів до $ 30000. Шведи починають віддавати державі 56 % з кожної додатково заробленої крони до $ 23800. Податок у Нідерландах стягують з доходів, починаючи з $ 6200, а в Британії - з $ 8800. Для порівняння в Україні неоподатковуваний мінімум становить майже $ 113.

У більшості країн встановлено зменшення ставок податку для сімей з працюючим чоловіком і жінкою. В США таке явище має назву "стандартна знижка". Для сімей (як правило, з двома дітьми), які мають річний дохід $ 30 000. В Гонконгу вилучається на прибутковий податок із громадян і соціальне забезпечення 0, 38 %, у Люксембурзі - 10,6 %. Ставки податків в інших країнах коливаються від 15 % до 30 %, і лише в Швейцарії - 40 %.

Дещо більша частина доходу вилучається у сімей з річним доходом $ 60 000. Гонконг залишається найсприятливішою країною щодо режиму високих рівнів із податковою ставкою - 9,5 %. Найбільше відсотків стягують шведські податкові служби - 48 %.

Значні відмінності виникають у встановленні податкових ставок на дуже високі доходи. У Бельгії сім'я з річним доходом $ 150000 сплачує близько 56,6 %. В Америці, Японії, Швейцарії і Британії виплачується майже 1/3 доходів. У Сінгапурі єдина ставка і для доходу $ 60000, і для доходу в $ 150000 - 25%. У Гонконгу ця ставка становить - 15 %. В Україні існує єдина ставка для доходів, які перевищують $ 11000 - 40 % [19, ст. 98].

Однак важливо пам'ятати. Що країни з низьким прибутковим податком - це не обов'язково країни з низьким загальним оподаткуванням. Роль прибуткового податку в них різна. В Австралії він становить 40 % загальної кількості податків, у Британії - близько 45 %. У більшості розвинутих країн прибутковий податок із громадян становить 60 % у загальному обсязі. Найбільше залежить від податку Швейцарія - 70 %.

Деякі країни, такі, як Багами, Бермуди, Монако, Андорра, Оман, Кувейт, Об'єднані Арабські Емірати, зовсім не потребують введення прибуткового податку з громадян для поповнення бюджетних ресурсів.

Для прикладу розглянемо систему прибуткового оподаткування в сусідній Польщі. У країні розроблено систему ПІТ форми звітності за отримані доходи. ПІТ відображають усі можливі варіанти обкладення податком з доходу.

Досить поширений випадок, коли у платника податків протягом року не було іншого доходу, крім заробітної плати за основним місцем роботи. Тоді можна до 15 січня подати в бухгалтерію форму ПІТ-12 і за працівника перед податковими органами звітуватиме саме підприємство. Однак запровадження ПІТ-12 це документальне підтвердження того. Що платник податку не отримував інших, крім основної заробітної плати, доходів, не мав витрат, на суму яких має бути зменшено оподаткований дохід; не буде користуватися можливістю оподаткування своїх доходів разом з чоловіком чи дружиною; не має пільг, передбачених для неповних сімей, в яких виховуються діти. Тому поляки не поспішають скористатися механізмом взаємовідносин з податковими органами. Адже майже кожна сім'я хоче використати суму податків.

Усіх платників податків тут не "стрижуть" під один гребінець. Поляки мають можливість особисто звітувати за однією із форм - ПІТ-30, ПІТ-31, ПІТ-32, ПІТ-33, ПІТ-34 тобто обрати ту систему оподаткування, яка є для них найвигіднішою. Таким чином можна знизити суму сплачуваних податків або отримати компенсацію на витрати. [20].

Кожна форма звітності має певний колір і передбачає певні пільги. Система пільг - це передбачена законом можливість зменшення оподатковуваного доходу: на величину сум витрачених на благочинні цілі (сума не більша, ніж 10 % доходу); витрати на оплату підвищення кваліфікації (не більше 1467,50 злотих на рік); на витрати на навчання дітей і молоді в приватних школах (не більше, ніж 6549,60 злотих на кожну дитину на рік); на видатки, пов'язані з реабілітацією інвалідів (не більше, ніж 4050 злотих на рік); на витрати для поліпшення житлових умов платника та інші [20].

Система різнокольорових ПІТ набагато спрощує роботу працівників податкових органів, адже їм відразу зрозуміло. З якою категорією платників доведеться мати справу. А платника податків змушує зважити всі "за" і "проти" при виборі відповідного ПІТ. В ситуації, коли держава повинна повернути кошти, на які зменшено податок. - усе зрозуміло. А от як сплачувати податок подружжю - разом чи окремо? Тут треба зважити обидва варіанти і вибрати найкращий.

Наприклад:

У сім'ї спочатку планували, що за дружину, яка крім зарплати, не мала інших доходів, звітуватиме підприємство. А чоловік, який отримував протягом року пенсію і зарплату, мав би заповнювати ПІТ-32. Але коли прорахувати варіант сплати податку за "сімейним" ПІТ-33 (без пільг), але з'ясувалося, що в цьому випадку можна заощадити майже 15000 злотих - заробітну плату дружини за один місяць. Це для польської сім'ї не така вже й мала сума.

Для нас існування у сусідів системи, що дозволяє особисто впливати на розмір сплачуваних податків. Може видатися неймовірним. Зменшення оподатковуваного доходу польської сім'ї на витрати, пов'язані з навчанням дітей, підвищенням кваліфікації, ремонтом або придбанням квартири, з точки зору малих чиновників - нонсенс, отже держава свідомо відмовляється від потрібних її коштів.

Для уряду Польщі формування прибуткової частини бюджету також непроста справа. Але польські законотворці далекоглядніші від своїх українських колег.

Наприклад :

витрати на навчання учнів приватних шкіл не треба сплачувати з держбюджету, побудувавши власний будинок. Людина не буде претендувати на житло з державного фонду, а це знову економія бюджетних коштів. Особа більш високої кваліфікації отримуватиме вищий дохід і більш вагомий податок сплатить державі. Тобто в економічній політиці поступово головним стає принцип: будуть заможними громадяни - стане багатою й держава.

Що стосується прибуткового податку в Україні, то він потребує перегляду і вдосконалення. Механічне перенесення досвіту зарубіжних країн може тільки пошкодити. Але деякі аспекти слід взяти до уваги.


 
 

Цікаве

Загрузка...