WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Система оподаткування доходiв фiзичних осiб - Дипломна робота

Система оподаткування доходiв фiзичних осiб - Дипломна робота

Суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торгівельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з наданням послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог несуть таку відповідальність:

- за порушення термінів сплати або певного внесення чергових платежів нараховується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на день сплати, від суми недоїмки, розрахованої за кожний день прострочення платежу, включаючи день сплати;

- за порушення порядку використання торгового патенту сплачують штраф у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць;

- за здійснення операцій без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності [5].

Основними законодавчими та інструктивними документами, якими слід керуватися податковим органам при організації контролю за підприємницькою діяльністю громадян є Закон України "Про підприємництво" з відповідними змінами і доповненнями та Декретом кабінету міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" з відповідними змінами і доповненнями.

Основним завданням податкових інспекторів при проведенні перевірок підприємницької діяльності є повне виявлення доходів, правильне, на підставі підтверджуючих документів, виключення витрат, правильне визначення оподаткованого доходу та обчислення податків [11].

Проаналізуємо контрольну роботу державної податкової інспекції у Калуському районі Івано-Франківській області щодо проведення перевірок по прибутковому податку з громадян. Для цього використано дані ДПІ за період 1997 і 1998 років (див. Додаток 1 і 2).

У ДПІ на 01.01.1998 року було зареєстровано 846 підприємств і організацій, які є платниками прибуткового податку з громадян, та 523 платники - фізичні особи. З них було перевірено 338 підприємств і організацій та 351 підприємця. Порушення виявлено на 62 підприємствах, а фізичних осіб, які допустили порушення податкового законодавства, 93 (див. додаток 1).

На 01.01.1999 року було перевірено 325 підприємств і організацій та 298 фізичних осіб - платників прибуткового податку. Порушили податкове законодавство 31 підприємство та 298 фізичних осіб (див. додаток 2).

У 1998 році значно збільшилась кількість порушників - підприємців, майже в три рази.

За рахунок проведених перевірок донараховано значні суми. Зокрема, у 1997 році по підприємствах і організаціях було нараховано 416000 тис. грн., а по підприємцях - 891 тис. грн. У 1998 році за рахунок проведених на підприємствах і організаціях перевірок донараховано 57757 тис. грн., по підприємцях - 4228 тис. грн.

У зв'язку з тим, що в 1998 році було виявлено більше порушень податкового законодавства, тому і більше додатково нараховано платежів. Отже, за рахунок проведених податковими органами перевірок значно поповнився бюджет Калуша та Калуського району.

III. Напрямки вдосконалення оподаткування доходів фізичних осіб.

3.1. Розвиток системи оподаткування доходів фізичних осіб і проблеми вдосконалення.

В Україні прибутковий податок з громадян не є досконалим. Він потребує значних змін і вдосконалення. Можна звернути увагу на досвід зарубіжних країн, але при цьому потрібно враховувати проблеми, які є в нашій країні.

По-перше, необхідно підвищити неоподаткований мінімум. Згідно із зарубіжною практикою і рекомендаціями "Основ світового податкового кодексу" ступені прогресії між неоподатковуваним мінімумом і першим ступенем податку можуть становити 4-5%.

По-друге, треба зменшити кількість і розмір ставок. Виходячи з того, що вилучаючи із доходів громадян, прибутковий податок зменшує ту їхню частку, яка може бути використана на придбання товарів і надання послуг, то, як свідчать дослідження, середні доходи ( 200 грн. - 300 грн.) повністю витрачаються на споживання. Тому зменшення їх на кілька відсотків призведе до зростання споживчих витрат. Вищі доходи ( 1200 грн. і більше) витрачається не тільки на споживання, а й частково заощаджується. Зменшення ставок менше впливає на сукупний попит. Тому тут доцільно було б вводить податок на доходи фізичних осіб від капіталу (дивіденди, відсотки за облігаціями і банківськими вкладами тощо). Можна обкладати податками доходи від капіталу за мінімальною ставкою прибуткового податку з громадян. Такий підхід дасть змогу створити дійовий і простий механізм залучення до бюджету значних податкових надходжень, не намагаючись при цьому зацікавленості населення у збереженні вільних грошей на банківських рахунках і вкладанні їх в акції підприємств.

По-третє, можна ввести стандартні знижки із сукупного доходу суми, на яку платник податків може зменшити свої зобов'язання за прибутковим податком (враховується сімейний стан, наявність дітей та утриманців). Дохід може зменшуватися на суму витрат на лікування, професійних витрат тощо.

В Україні передбачається ввести новий Закон "Про податок на доходи фізичних осіб". На даний час у Верховній Раді був складений законопроект "Про податок на доходи фізичних осіб".

Проект розв'язує, насамперед, завдання щодо розширення податкової бази. Це завдання запропоновано вирішити одночасно шляхом збільшення кола суб'єктів оподаткування та скасування пільгових ставок на певні види доходів, виключення до оподаткування приросту капіталу, так званих "поливних доходів", доходів у матеріальній і нематеріальній формі, які виникають у певних фізичних осіб у вигляді одержання за рахунок коштів інших суб'єктів права (неоплачених особою) послуг, робіт, майна, прав, запровадження практики надання пільг лиш на певний бюджетний рік, зменшення податкових ставок з 40 до 30 відсотків. Ставки оподаткування не повинні спрямувати мотивацію до праці та призводити до переходу в пільгову економіку. Ставки мають бути незмінними протягом бюджетного року.

Згідно законопроекту ставки податку залежно від суми річного оподаткованого доходу встановлюється за такою податковою шкалою (див. таблицю 3.1.).

Таблиця 3.1.

Ставки оподаткування податком на доходи

фізичних осіб.

Розміри оподатковуваного доходу за рік ( у податкових шкалах, виражених в неоподатковуваних мінімумах доходів фізичних осіб).

Ставки та розміри податку ( у неоподатковуваних мінімумах доходів фізичних осіб та відсотках до бази оподаткування).

До 120 неоподатковуваних мінімумів включно

10 відсотків суми доходу.

Від 120 неоподатковуваних мінімумів до 600 неоподатковуваних мінімумів включно

податок у розмірі, що дорівнює сумі 120 неоподатковуваних мінімумів + 20% з суми перевищення над 120 неоподатковуваних мінімумах доходів фізичних осіб.

Понад 600 неоподатковуваних мінімумів

податок у розмірі, що дорівнює сумі 120 неоподатковуваних мінімумів + 30% з суми перевищення над 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно нового Закону передбачується зменшення суми податку на:

- 20% одного неоподатковуваного мінімуму доходів будь-якої фізичної особи - платника податку;

- додатково 20% одного неоподатковуваного мінімуму доходів фізичної особи, яка є:

- самотньою матір'ю або батьком (опікуном, піклувальником) - у розрахунку на кожну дитину віком до 16 років;

- матір'ю або батьком (опікуном, піклувальником) у розрахунку на кожну дитину віком до 16 років у разі, коли один із батьків не має основного місця отримування доходів.

У випадку, коли обидва члени подружжя мають основне місце отримання доходів, зазначена пільга застосовується у розмірі 10% одного неоподатковуваного мінімуму для кожного з батьків на кожну дитину віком до 16 років.

3. 100% одного неоподатковуваного мінімуму доходів фізичної особи, яка є:

особою, що має особливі заслуги перед Батьківщиною;

учасникам бойових дій під час другої світової війни;

інвалідам війни або інвалідам І та ІІ груп з інших причин;

особою, яка віднесена до 1 і 2 категорії осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;

репресованою особою;

та інші.

Передбачено, що розмір неоподатковуваного мінімуму не повинен зменшуватися протягом одного податкового року.

Передбачується щомісячна шкала визначення об'єкта оподаткування та сум податку.

Таблиця 3.2..

Щомісячна шкала ставок оподаткування податком та

доходи фізичних осіб

Розміри оподатковуваного доходу за січень

Ставки та розміри податку.

До 10 неоподатковуваних мінімумів включно.

Податок у розмірі 10 % з суми доходу.

Від 10 неоподатковуваних мінімумів до 50 неоподатковуваних мінімумів.

Податок у розмірі, що дорівнює сумі у 1 неоподатковуваний мінімум + 20% з суми перевищення над 10 неоподатковуваними мінімумами доходів фізичних осіб.

Понад 50 неоподатковуваних мінімумів.

Податок у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів + 30 % з суми перевищення над 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян


 
 

Цікаве

Загрузка...