WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Прибутковий податок з громадян - Дипломна робота

Прибутковий податок з громадян - Дипломна робота

По-перше. В діапазоні до 10 неоподатковуваних мінімумів зараз діють 2 ставки: від 1 до 5 мінімумів - 10 відсотків, від 5 до 10 мінімумів - 15 відсотків. В новій шкалі оподаткування в діапазоні до 10 неоподатковуваних мінімумів застосовується тільки одна ставка - 10 відсотків.

Таким чином, проект цього Закону певною мірою розв'язує задачі, які офіційно обумовлені Указом Президента України 'Про заходи щодо реформування податкової політики', зокрема, щодо зменшення податкових ставок. Ставки оподаткування не повинні стримувати мотивацію до праці, та призводити до переходу в тіньову економіку і мають бути незмінними протягом бюджетного року.

По-друге. Пільга у сплаті податку буде надаватись в розмірі еквівалентному двом неоподатковуваним мінімумам доходів громадян. Зараз пільга надається лише в розмірі одного неоподатковуваного мінімуму. Пільга є особливо суттєвою для громадян з низьким рівнем доходів.

Приклад:

За діючим законодавствомдоход за місяць дорівнює 170 грн. (10 неоподатковуваних мінімумів), податок становить 19 грн. 55 коп., процент вилучення дорівнює 11.5% (19 грн. 55 коп. : 170 грн.).

Проектом Законом передбачено, що здоходу 170 грн. за місяць (10 неоподатковуваних мінімумів), податок буде становити 13 грн. 60 коп. (170 грн. х 10% - 17 грн. х 20%), процент вилучення дорівнює 8% (13 грн. 60 коп. : 170 грн. x 100%)

По-третє. Гранична ставка оподаткування встановлена на рівні 30 відсотків, тобто, на рівні оподаткування прибутку підприємств. Більші ставки оподаткування призводять лише до приховування фізичними особами об'єкту оподаткування та переходу до тіньової діяльності. Створення приватного сектору економіки і застосування ставки оподаткування в розмірі 30 відсотків дозволяє задовольняти особисті потреби платників податку і не зашкоджує розвитку підприємництва фізичних осіб.

По-четверте. Надається право на зменшення оподатковуваного доходу в розмірі сплачених платником податку відсотків за користування іпотечним кредитом, отриманим для будівництва житлового будинку або квартири. Крім соціальної спрямованості, ця норма покликана стимулювати індивідуальне житлове будівництво, сприяти більш повному завантаженню потужностей будівельних організацій, підприємств будівельної промисловості.

По-п'яте. Додатково, до єдиної (загальної) соціальної пільги, також передбачається надавати пільги окремим категоріям громадян:

Пільга в розмірі 2 неоподатковуваних мінімумів - надається самотній матері або батькові - на одну дитину до 16 років; матері або батькові - на одну дитину до 16 років, якщо один з батьків не має місця одержання основного доходу.

Приклад:

Чинним законодавством передбачено, що у разі, якщо доход громадянина не перевищує на місяць 10 неоподатковуваних мінімумів, тобто 170 грн., то його доход для оподаткування додатково зменшується на 1 неоподатковуваний мінімум на кожну дитину віком до 16 років.

Так, громадянин який має двох дітей віком до 16 років, і його доход складає 165 грн. на місяць, сплачує податок у розмірі 13 грн. 70 коп., процент вилучення дорівнює 8,3% (13 грн. 70 коп. : 165 грн. x 100%).

Проект Закону скасовує це обмеження і надає додатково пільгу на кожну дитину віком до 16 років у розмірі 20% неоподатковуваного мінімуму, незалежно від розміру доходу одержаного громадянином.

Отже, з доходу в розмірі 165 грн. на місяць податок становитиме 6 грн. 30 коп. (16 грн. 50 коп. - 3 грн. 40 коп. - 3 грн. 40 коп. - 3 грн. 40 коп.), процент вилучення дорівнює 3,8% (6 грн. 30 коп. : 165 грн.).

Безумовно, загальне зменшення податкового навантаження, в першу чергу, відчують найменш захищені верстви населення (особи з незначними доходами).

Не будуть підлягати оподаткуванню страхові відшкодування (страхові суми), отримані платником податку у зв'язку із втратою працездатності або життя. Йдеться про оподаткування тих доходів, які за своєю суттю є заробітком.

Більшість лазівок уникнення від оподаткування проектом Закону закриваються.

Четверта особливість. Базова шкала оподаткування застосовується для оподаткування доходів за основним місцем роботи, хоча неосновних місць роботи можна мати скільки завгодно. Доходи за неосновним місцем роботи пропонується оподатковувати за ставкою 30 відсотків з подальшим перерахуванням податку за підсумками звітного року на підставі декларації (в даний час доходи, одержані не за місцем основної роботи оподатковуються за ставкою 20 відсотків).

Важливим моментом у проекті є те, що він покладає на платника податку обов'язки щодо самостійного визначення податкових зобов'язань і одночасної сплати податку до моменту подання декларації за звітний період (квартал, рік). Враховуючи це, у проекті детально викладаються особливості визначення оподатковуваного доходу, що виникає з різних джерел. Подаються детальні визначення термінів, що використовуються платниками податку.

Більш чітко подається порядок оподаткування додаткових благ, що надаються за рахунок роботодавця працівникам, доходів, одержаних платниками податку від відчуження нерухомого, рухомого та успадкованого майна, а також доходу, одержаного у вигляді подарунків.

П'ята особливість. Закон передбачає 2 варіанти оподаткування фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи. Перший варіант - за нормами цього Закону, тобто за шкалою ставок, а другий варіант - фіксований податок на рік у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів. Вибір цих варіантів здійснюється самостійно підприємцем.

Шоста особливість. Оподаткування доходів від продажу нерухомості.

Проект Закону передбачає два режими оподаткування таких доходів:

- перший режим застосовується по відношенню до нерухомості, яку набуто у власність на момент або до часу вступу в дію цього Закону.

- другий режим застосовується по відношенню до нерухомості, яку набуто у власність після вступу в дію цього Закону.

Оподаткування доходу за першим режимом здійснюється з наданням соціальних пільг. Для самотньої особи соціальні пільги передбачені в розмірі 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів; для подружжя - 3 тисячі неоподатковуваних мінімумів, а на кожного наступного члена сім'ї - додатково 1 тисяча неоподатковуваних мінімумів.

Наприклад, для сім'ї з трьох чоловік пільга складає 68 тисяч гривень.

Однак і в цьому варіанті передбачена соціальна спрямованість: чим дорожче майно (тобто чим багатша особа), тим меншу вона отримує пільгу. Наприклад, якщо продається нерухомість вартістю 500 тисяч гривень (це десь приблизно 300 тисяч доларів), то пільга буде складати тільки 10 тисяч гривень.

Фізична особа, яка скористалась пільгою, повинна до кінця другого року, який наступає з моменту надання пільги, придбати аналогічний будинок для проживання. Ця норма дуже важлива для того, щоб відрізнити громадян, які продають квартиру з метою зміни місця проживання, від громадян, які систематично купують і продають квартири, тобто займаються підприємницькою діяльністю.

Другий варіант стосується оподаткування доходів від відчуження нерухомості, право власності на яку набуто після введення в дію цього проекту Закону. Цей варіант передбачає, що доход від продажу нерухомості визначається як різниця між, отриманими коштами від продажу і вартістю придбання нерухомості.

По-друге, кожний платник податку отримує пільгу у вигляді зменшення розміру нарахованого податку на 10% за кожен рік проживання в цьому будинку.

Сьома особливість. Вперше передбачено надання податкових пільг щодо відшкодування втраченого майна, при цьому сукупний доход зменшується на суму вартості втраченого майна.

Чому проектом Закону суму страхового відшкодування по нерухомому майну передбачається включати до складу оподатковуваного доходу? А тому, що при цьому фізична особа не несе втрат. Втрачене нею майно компенсується страховими платежами, внаслідок чого доходи і втрати платника податку збільшуються. Тобто, ніяких збільшень податку тут не виникає. По доходах буде відбито страхове відшкодування, а по втратах - сума втраченого майна. За відсутності страхування збільшилися б лише витрати платника податку, тобто зменшилася б база нарахування податку.

Проект Закону спрямований на зниження рівня оподаткування громадян з відносно низькими доходами. Зменшення граничного розміру податку, що робить можливим перехід до легальної діяльності з одночасним розширенням бази оподаткування за рахунок включення в оподаткування доходів, які раніше уникали оподаткування.

Заходи Кабінету Міністрів України щодо збільшення надходжень

до зведеного бюджету України на 1999 рік

Очікуваний результат

№ п/п

Зміст заходу

Сума збільшення доходу

Сума зменшення видатків

1

2

3

4

1.

Пропозиції до проекту Закону України 'Про податок на доходи фізичних осіб'

Всього очікуваний вплив на бюджет, в тому числі:

- 335,1 млн.грн.

порядок оподаткування такий же як і в Декреті № 13092, але розмір фіксованого податку встановлюється центральним органом країни за погодженням з Спілкою орендарів і підприємців України

+ 178,6

- доходи не за місцем основної роботи оподатковуються за ставкою 30 %

+ 8,7

- грошове забезпечення, одержуване військовослужбовцями та особами начальницького і рядового складу органів МВС підлягає оподаткуванню на загальних підставах

+ 73,6

- відміна пільг громадянам, що постраждали від аварії на ЧАЕС і віднесені до ІІІ та ІV категорії та зменшення суми пільг громадянам І та ІІ категорій

+ 198,7

- доходи робітників вугільної промисловості та атомної енергетики оподатковуються на загальних підставах за прогресивною шкалою ставок

+ 20,7

- пасивні доходи, в тому числі одержані по депозитних вкладах, від цінних паперів, від реалізації майна оподатковуються за ставкою 15 %

+ 134,0

Щомісячний сукупний оподатковуваний доход за місцем отримання основного доходу зменшується на розмір вартісної межі малозабезпечення (на даний час 73 грн.)

- 949,4


 
 

Цікаве

Загрузка...