WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Роль ПДВ в податковiй системi - Курсова робота

Роль ПДВ в податковiй системi - Курсова робота

У разі, коли після продажу товарів (робіт, послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації за продаж товарів (робіт, послуг), включаючи перерахунок у випадках повернення проданих товарів (робіт, послуг) чи права власності на такі товари, а також в зв'язку з визнанням боргу покупця безнадійним у порядку, визначеному законодавством України, податок, нарахований у зв'язку з таким продажем, перераховується відповідно до бази оподаткування. При цьому продавець зменшує суму податкового зобов'язання на суму надмірно нарахованого податку, а покупець відповідно збільшує суму податкового зобов'язання на таку ж суму в період, протягом якого була зменшена сума компенсації продавцю. У зворотному порядку відбувається перегляд суми податкових зобов'язань при збільшенні суми компенсації продавцю. При цьому продавець товарів (робіт, послуг) виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної у 2 примірниках. Оригінал розрахунку коригування надається покупцю товарів, копія залишається у продавця. Розрахунок коригування дає право покупцю, зареєстрованому як платник ПДВ, на збільшення чи зменшення податкового кредиту з відповідним подальшим коригуванням податкового зобов'язання з обов'язковим відображенням зазначених коригувань у книзі обліку придбання з від'ємним чи позитивним значенням.

ПДВ, сплачений у ціні придбання товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, які підлягають амортизації кредитується (тобто, відноситься до податкового кредиту).

Платник ПДВ має право на отримання податкового кредиту тільки за умови, якщо придбання будь-якого товару підтверджується податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті товарів (робіт, послуг) – актом прийняття робіт (послуг) чи банківським документом, який засвідчує перерахування коштів в оплату вартості товарів (робіт, послуг).

Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:

або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платниками податку товарів (робіт, послуг);

або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату товарів (робіт, послуг).

У разі, коли за результатами звітного періоду сума визначена як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту має від'ємне значення, то вона підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом трьох місяців (крім випадків проведення експортного чи бюджетного відшкодування).

В Кололмийській оДПІ протягом 2001 років звернулися за відшкодуванням ПДВ 132 платники, сума заявленого до відшкодування ПДВ – 6897,6 тис.грн. Фактично відшкодовано на протязі 2001 року 2313,0 тис.грн., в т.ч. зараховано на інші платежі – 325,5 тис.грн., повернуто на розрахункові рахунки платників – 985,7 тис.грн., зараховано в погашення недоїмки кредитора по Постанові №1270 – 1001,8 тис.грн.

Якщо порівняти з 2000 роком, то інспекцією відшкодовано податку на 834,7 тис.грн. менше ( в минулому році фактично відшкодовано 3147,7 тис.грн.).

Діаграма №1


Коментуючи ситуацію, що склалася, Голова ДПА України М.Азаров на прес-конференції з гіркотою зазначив, що якби всі ці відшкодування пішли на зростання оборотних коштів реальних товаровиробників, держава могла б піти на тимчасові жертви заради пожвавлення виробництва. Але 90 відсотків усіх відшкодувань виплачено посередникам. А ситуація з оборотними коштами тільки погіршилася. Значить, ті величезні кошти, які недоотримав Держбюджет, не вплинули на збільшення обігових коштів підприємств-виробників. ПДВ не повинен "виливати" обігові кошти підприємств. Він повинен у повні компенсуватисявиробнику. Адже ПДВ – це податокна споживання, закладений у ціну товару. (В.П.С. №11-98 ст.16).

Проаналізувавши ситуацію, яка склался, Президент України прийняв Указ "Про деякізміни в оподаткуванні" №857/98 від 07.08.1998 року, згідно з яким у ст.4 зазначено: " У разі, коли сума податку на додану вартість, визначена як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-яким продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, має від'ємне значення, то така сума зараховується у погашення заборгованості платника податку із сплати податку на додану вартість, що виникла у минулих звітних періодах, а за відсутності заборгованості – у зменшення податкових зобов'язань платника податку протягом трьох наступних звітних періодів. Це правило не поширюється на порядок бюджетного відшкодування при оподаткуванні операцій, що оподатковуються за нульовою ставкою. Якщо сума від'ємного значення податку не погашається сумами податкових зобов'язань, що виникли протягом трьох наступних звітних періодів, така сума підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України на умовах, визначених законодавством, протягом місяця, що настає після виникнення від'ємного значення податку.

Сума бюджетного відшкодування може бути повністю або частково зарахована в рахунок платежів з цього податку або інших податків, зборів (обов'язкових платежів), які зараховуються до Державного бюджету України. Таке рішення платника відображається в податковій декларації.

Відшкодування здійснюється шляхом перерахування відповідних грошових сум з бюджетного рахунка на рахунок платника податку в установі банку, що його обслуговує.

Суми, невідшкодовані платнику податку протягом визначеного строку вважаються бюджетною заборгованістю. На суму бюджетної заборгованості нараховуються проценти на рівні 120 відсотків облікової ставки НБУ, встановленої на момент її виникнення, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Платник податку має право у будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків.

Отже, з введенням ЗУ "Про податок на додану вартість" платник податку отримав право не тільки на кредитування ПДВ, але й за невчасне відшкодування з бюджету надмірно сплачених податків нараховувати пеню державі.

У строки, передбачені для складання податку (до 20 числа місяця, наступного за звітнім) платник податку подає податковому органу за місцем свого знаходження податкову декларацію ) незалежно від того, чи виникло у цьому періоді податкове зобов'язання чи ні.

В залежності від обсягу оподатковуваних операцій існують різні методи справляння ПДВ, саме тому встановлені 2 види податкової декларації з податку на додану вартість (звичайна і скорочена). (див. додаток 2,3).

Скорочена податкова декларація подається особами, обсяг оподатковуваних операцій яких менший 3600 н.м. доходів громадян протягом будь-якого періоду з останніх 12 календарних місяців, а також новоствореними СПД. Всі інші платники ПДВ подають звичайну декларацію.

Аналізуючи подані декларації по ПДВ за 2001 рік в Коломийську оДПІ встановлено, що скорочені декларації подали 4164 СПД, а за звичайною формою - 4080 СПД.

Крім того, в залежності від обсягу оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) встановлено податкові періоди.

Для платників податку, в яких обсяг оподатковуваних операцій за попередній календарний рік перевищує 7200 н.м. доходів громадян, податковий (звітній) період дорівнює календарному місяцю.

Платники податку, що мають обсяг з продажу менший, ніж зазначено вище, можуть застосовувати за своїм вибором податковий період, що дорівнює кварталу. Заяву про своє рішення з цього питання платника податку подає податковому органу за один місяць до початку календарного року.

Протягом календарного року дозволяється зміна квартального податкового періоду на місячний з початку будь якого кварталу з початку року. Заява про таку заміну подається платником податку до податкового органу за один місяць до початку кварталу. Зворотні зміни в одному календарному році не дозволяються.

В Коломийській оДПІ в 2001 році на квартальній формі звітності було 72 СПД.

1.3 Фіскальне та економічне значення податку.

ПДВ має високу ефективність з фіскальної точки зору. Широка база оподаткування, яка включає не тільки товари, але й роботи і послуги, забезпечує надійність та стабільність бюджетних надходжень цього податку. Універсальні ставки полегшують як обчислення податку для його платників, так і контроль податкових органіва за правильністю та своєчасністю сплати. Стягнення ПДВ на всіх стадіях руху товарів, робіт, послуг має наслідком рівноправний розподіл податкового тягаря підприємницької діяльності.

Податок на додану вартість відіграє важливу роль у доходах бюджету України. (див.діаграму №2)

Частку ПДВ в доходах Державного бюджету України проаналізуємо в таблиці.

Таблиця №1

№ п/п

Роки

Доходи Державного бюджету України,

Млн. грн.

ПДВ в Держбюджеті України ,

млн. грн.

Питома вага, %

1

2

3

4

5

1

1998

21101,1

8756,4

41,5

2

1999

23895,3

8302,7

34,7

3

2000

33946,5

10065,7

29,7

4

2001

41990,8

11628,7

27,7


 
 

Цікаве

Загрузка...