WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Роль ПДВ в податковiй системi - Курсова робота

Роль ПДВ в податковiй системi - Курсова робота

База оподаткування операцій з продажу товарів (робіт, послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними або регульованими цінами (тарифами) з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових) платежів, за винятком податку на додану вартість, що включаються в ціну товарів (робіт, послуг) згідно з законами України з питань оподаткування. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (робіт, послуг), проданих (виконаних, наданих) таким платником податку.

Основою для визначення оподатковуваного обороту, що не включає суму ПДВ, є відпускні (оптові) ціни, не нижче від звичайних, які включають собівартість та прибуток.

Слід звернути увагу, що сума акцизного збору по підакцизних товарах також включаються в оподатковуваний оборот ПДВ. Крім того, до нього входять суми надбавок до цін, передбачені чинним законодавством.

У вигляді формули ціну реалізації можна визначити наступним чином:

Ц = (С+П)*1,2, де

Ц – ціна реалізації, що включає ПДВ;

С – собівартість;

П – прибуток.

При формуванні ціни реалізації на підакцизні товари необхідно спочатку сформувати ціну, яка б включала суму акцизного збору, і тільки тоді визначити кінцеву ціну реалізації, що включатиме суму акцизного збору і ПДВ. Ціна з урахуванням акцизного збору визначається за формулою:

С + П

Ц = _______ *100, де

100 – Ст

Ц – ціна, що включає суму акцизного збору;

Ст – ставка акцизного збору в %.

Отже, кінцева ціна реалізації для підакцизних товарів визначається за формулою:

С + П

Ц = _______ *100 * 1,2

100 – Ст

Як уже зазначалося, обчислення суми ПДВ проводиться за ставкою 20% до об'єкту оподаткування, що не включає суму ПДВ. Тобто навіть маючи кінцеву ціну реалізації ми можемо витягнути суму ПДВ.

Порядок справляння ПДВ показано на схемі № 1.

Із змінами, внесеним ЗУ "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року, введеного в дію з 01.10.1997 року, механізм справляння ПДВ докорінно змінився і полягає в тому, що сума ПДВ, яка підлягає сплаті до бюджету визначається як різниця між сумою податку нарахованого при реалізації товарів (робіт, послуг) і сумою податку, що сплачений або підлягає сплаті постачальникам за передані товари (виконані роботи, надані послуги), матеріальні ресурси, паливо, вартість яких відноситься на витрати виробництва та обігу відповідно до ЗУ "Про оподаткування прибутку підприємств" та податку придбані та введені в експлуатацію основні виробничі фонди і взяті на облік нематеріальні активи (вартість майнових та інших прав, ліцензій та інше).

Загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді згідно з цим Законом визначається як податкове зобов'язання. [Ст.1 ЗУ "Про ПДВ"].

Датою виникнення податкових зобов'язань з продажу товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається подія, що склалася раніше:

або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, а в разі продажу товарів (робіт, послуг) за готівкові кошти – дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої – дата інкасації готівкових коштів в банківській установі, що обслуговує платника податку;

або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) – дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (надання послуг) платником податку.

Це правило не поширюється на продаж або купівлю товару в межах бартерних (товарообмінних) операцій, при яких датою виникнення податкового зобов'язання вважається будь-яка з подій яка склалася раніше:

або дата відвантаження платником податку товарів, а для робіт (послуг) – дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку;

або дата оприбуткування платником податку товарів, а для робіт (послуг) – дата оформлення документа, що засвідчує факт отримання платником податку результатів робіт (послуг).

Ідучи на такі поступки платникам податків, уряд сподівався, що до бюджету поступатимуть "живі" кошти. Однак цього не сталося.

На прикладі Коломийської оДПІ розглянемо роботу щодо поповнення бюджету від податку на додану вартість за 2001 рік та відповідно 2000 рік.

Аналіз динаміки надходжень податку на додану вартість по Коломийській оДПІ.

Тис.грн.

Надходження ПДВ станом на 01.01.2001 року

Надходження ПДВ станом на 01.01.2002 року

Відхилення (+,-)

ВВсього

В т.ч.

ВВсього

В т.ч.

ВВсього

В т.ч.

ЖЖиві кошти

вВзаємозаліки

ЖЖиві кошти

вВзаємозаліки

ЖЖиві кошти

ВВзаємозаліки

5930,9

5916,4

14,5

8089,2

7979,2

110,1

2158,3

2062,8

95,6

Як видно з даних таблиці всього до бюджету станом на 01.01.2002 року поступило ПДВ в сумі 8089,2 тис.грн., в т.ч. проведено взаємозаліків на суму 110,1 тис.грн. "Живими" коштами за вказаний період поступило 7979,2 тис.грн., що складає 98,6 відсотків загальних поступлень ПДВ.

За відповідний період минулого року всього до бюджету поступило ПДВ в сумі 5930,9 тис.грн., що на 2158,3 тис.грн. менше в порівнянні з 01.01.2002 року. За вказаний період "живими" коштами поступило 5916,4 тис.грн., що складає 99,8 відсотків загальних поступлень ПДВ.

З проведеного аналізу роботи Коломийської оДПІ за 2001 та 2000 роки можна зробити висновок, що в 2001 році погіршився стан поступлень ПДВ "живими" коштами, тобто в 2001 році було проведено значно більше взаємозаліків, ніж в 2000 році.

З введенням податкового обліку застосовується новий різновид бухгалтерських документів під назвою "податкова накладна", яка є обов'язковою при реалізації товарів (робіт, послуг) платниками податку на додану вартість.

Платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, що має містити зазначені окремими рядками:

порядковий номер податкової накладної;

дата виписки податкової накладної;

назва юридичної особи або прізвище, ім'я та по-батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість;

індивідуальний податковий номер платника податку (продавця та покупця);

місцезнаходження юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник ПДВ;

опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (об'єм, обсяг);

повну назву отримувача;

ціну продажу без урахування податку;

ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні;

загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.

Податкова накладна складається у момент податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної видається покупцю товарів на його вимогу, який у свою чергу реєструє її у книзі придбання товарів. Податкова накладна зберігається у порядку і протягом строку, визначених для зберігання облікових податкових документів та зобов'язань зі сплати податків, а також дає право покупцю, зареєстрованому як платник ПДВ, на включення до податкового кредиту.

Друга копія податкової накладної залишається у продавця товарів (робіт, послуг) як звітний розрахунковий податковий документ і зберігається в порядку та протягом строку для зобов'язань зі сплати податку.

Податкова накладна виписується на кожну або часткову поставку товарів (робіт, послуг). У разі, коли частка товару не містить відокремленої вартості, перелік частково поставлених товарів зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним податковим органом України та враховується у визначенні загальних податкових зобов'язань.

У разі порушення продавцем порядку виписування податкової накладної покупець має право звернутись до кінця поточного податкового періоду із відповідною заявою до податкового органу за своїм місцезнаходженням. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують придбання товарів (робіт, послуг). Своєчасно подана заява є підставою для включення до податкового кредиту суми податку на додану вартість, сплачену в зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг).

Податкова накладна не виписується, якщо обсяг разового продажу товарів (робіт, послуг) не більше двадцяти гривень у разі продажу транспортних квитків та при виписуванні готельних розрахунків. При цьому підставою для збільшення суми податкового кредиту є товарний чек (інший розрахунковий або платіжний документ).


 
 

Цікаве

Загрузка...