WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Справляння ПДВ в с-г - Курсова робота

Справляння ПДВ в с-г - Курсова робота

Замість грошових коштів сільськогосподарські товаровиробники мають право, за їх згодою, отримувати дотації матеріальними ресурсами.

 • пільгащодо ПДВ при продажу самими сільськогосподарськими підприємствами молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, виготовлених у власних переробних цехах (п. 11.21 Закону України "Про податок на додану вартість").

Починаючи розгляд цієї пільги, не можна не відзначити, що точний критерій, наведений у Законі України "Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001–2004 років" від 18.01.2001 р. № 2238 стосовно того, хто належить до сільськогосподарських підприємств, істотно звужує коло осіб, що претендують на пільгу. Так, згідно з цим Законом сільськогосподарське підприємство – юридична особа, основним видом діяльності якого є вирощування і перероблення сільськогосподарської продукції, виручка від реалізації якої становить не менше 50 % загальної суми виручки. Як бачимо, фізичні особи – суб'єкти підприємницької діяльності, які виробляють і переробляють молоко, худобу, птицю, вовну, так само, як і юридичні особи, котрі не досягли вказаного обсягу виручки від реалізації сільськогосподарської продукції, не можуть скористатися цією пільгою. Залишається тільки сподіватися, що зазначену несправедливість законодавці усунуть при внесенні змін до Закону про ПДВ.

Стосовно механізму надання пільги щодо ПДВ сільськогосподарським підприємствам, то згідно з абзацом другим пп. 11.21 Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також молочну продукцію і м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається в розпорядженні підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.

При цьому сільськогосподарські підприємства ведуть бухгалтерський облік розрахунків щодо податку на додану вартість на окремому аналітичному рахунку "Щодо податку на додану вартість з реалізації молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, виготовлених у власних переробних цехах".

На підставі даних бухгалтерського обліку, кошти, перераховані сільськогосподарськими підприємствами на окремий рахунок, використовуються на підтримку тваринництва і птахівництва. У разі нецільового використання цих коштів вони стягуються до державного бюджету відповідно до законодавства.

Залишок коштів на окремому рахунку наприкінці року вилученню до бюджету не підлягає і використовується підприємством на вказані цілі в наступному році.

 • пільга щодо ПДВ при продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з продажу переробним підприємствам молока і м'яса в живій вазі.

Згідно з п. 11.29 Закону України "Про податок на додану вартість" на цей вид пільги щодо податку на додану вартість можуть претендувати сільськогосподарські товаровиробники незалежно від організаційно-правової форми і форми власності, в яких сума, отримана від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва і продуктів її перероблення за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 % загальної суми валового доходу підприємства.

Для новостворених сільськогосподарських товаровиробників різних форм власності питома вага сільськогосподарської продукції в загальній сумі валового доходу підприємства в поточному році визначається за даними звітного періоду.

Відразу зауважимо, що порядок акумуляції використання сум ПДВ, здійснюваний відповідно до п. 11.29 Закону України "Про податок на додану вартість", Кабінетом Міністрів України не визначено. Однак негласно продовжує діяти Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, затверджений постановою КМУ від 26.02.99 р. № 271, хоча він і прийнятий на виконання нині скасованого Указу Президента України "Про підтримку сільськогосподарських товаровиробників" від 02.12.98 р. № 1328.

З положень цього Порядку, а також з рекомендацій, викладених ДПАУ в листі від 18.06.99 р. № 8837/7/16-1121, випливає, що сільськогосподарські товаровиробники, які мають право на пільгу, передбачену п.11.29 України "Про податок на додану вартість", ведуть бухгалтерський облік розрахунків щодо податку на додану вартість на окремому аналітичному рахунку "Щодо податку на додану вартість з реалізованої продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва (крім молока і м'яса в живій вазі, реалізованих переробним підприємствам)" до рахунка 641 "Розрахунки за податками".

За результатами операцій з реалізації продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва, крім молока, худоби (в тому числі молока і м'яса в живій вазі, реалізованих переробним підприємствам), птиці, вовни, і крім операцій з реалізації підакцизних товарів, сільськогосподарські підприємства зобов'язані складати окрему (спеціальну) декларацію № 2 за скороченою формою.

Розрахунки з бюджетом за цією декларацією не здійснюються. Додатна різниця між податковими зобов'язаннями і податковим кредитом звітного місяця перераховується на окремий спецрахунок № 2, який відкривається установою банку для кожного такого платника.

Якщо ж така різниця має від'ємне значення, то вона погашається за рахунок податкових зобов'язань наступних податкових періодів.

Кошти, що надійшли на спецрахунок № 2 (суми дотацій), використовуються сільськогосподарськими товаровиробниками на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджету України в безспірному порядку.

Висновки

Можна сказати, що ПДВ в сільськогосподарському комплексі державою використовується як "реєстратор" проведених операцій. Політика пільг та дотацій зобов'язує сільськогосподарських товаровиробників покращити свою діяльність, але, як свідчить практика, різкого піднесення не спостерігається.

Пільги які встановлені законодавством мають суттєві недоліки; двохзначне тлумачення законодавчими актами деяких економічних категорій призводить до непорозумінь в сфері оподаткування.

Але головне – практика, практично відсутній контроль за цільовим використанням коштів.

Список використаної літератури.

1.Законо України "Про податок на додану вартість";

2.Указ Президента України від 02.12.98 р. №1328/98 "Про підтримку сільськогосподарських товаровиробників";

3.Закон України від 18.02.99 р. № 442-XIV "Про внесення змін до статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість";

4.Указ Президента України від 23.05.2000 р. № 696/2000 "Про визнання таким, що втратив чинність, Указу Президента України від 2 грудня 1998 року № 1328";

5.Закон України від 13.07.2000 р. № 1874-III "Про внесення змін до Закону України "Про податок на додану вартість;

6.Постанова Кабінету Міністрів України від 26.02.99 р. № 271 "Про порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками – платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини";

7.Постанова Кабінету Міністрів України від 12.05.99 р. № 805 "Про порядок нарахування, виплат i використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі";

8.Розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.05.99 р. № 391-р;

9. Сільське господарство і ПДВ: особливості і проблеми

Вісник податкової служби України / 2001 / 17.

 • ПДВ :перспективи і проблеми.

  Галицькі контракти / 2001 / 39.


 •  
   

  Цікаве

  Загрузка...