WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → ПДВ - суть, значення, порядок справляння - Курсова робота

ПДВ - суть, значення, порядок справляння - Курсова робота

Реальні платежі за природний газ є найбільш значними за обсягами видом надходжень до державного бюджету. У 2000 році їх надходження становило 3207 млн. грн..

У січні-грудні 2000 року сума надходжень рентної плати за нафту і природний газ, що видобуваються в Україні склала 5443 млн. грн, що на 1367 млн. грн. більше, ніж у 1999 році цього ж періоду. Із запланованих сум надходжень до Зведеного бюджету України, 5336 млн. грн. недодержано по рентній платі за нафту і природний газ. А от по податку з власників транспортних засобів надійшло до Зведеного бюджету України у січні -грудні 1999 року на 220 млн. грн. більше, ніж заплановано.

Реальне притягнення податковою службою посадових осіб підприємств і організацій до кримінальної відповідальності за приховування податків разом із підсиленням контрольної роботи податкової служби (аналіз контрольної роботи ДПА у Львівській обл. у 1999 році примусило платників податків відображати в податкових деклараціях реальні суми податкових зобов'язань продовж. Однак, розуміючи відсутність будь-якої відповідальності за несплату нарахованого податку, неможливість кваліфікації таких дій, як ухилення від сплати податків службові особи підприємства віддають перевагу заборгованості перед бюджетом. Динаміку недоїмки по платежах до бюджету по Борщівському районі у 1999-2000 році характеризує діаграма 2.1.

Дана таблиця охоплює 28 Державних податкових інспекцій, де по кожній показано недоїмку на 01.01.2000 року. Ми бачимо, що всього по області недоїмка на 01.01.99 р. склала 51315 тис грн., коли на 01.01.2000 р. ця сума досягла 327967 тис. грн. І, зокрема, по Сокальському району ці суми такі: на 01.01.99 р. недоїмка становить 815 млн. грн., а на 01.01.2000 р. вона збільшилась на 9519 тис. грн., що дорівнює 10334 тис. грн.

Сподівання на скорочення неплатежів у народному господарстві за рахунок реструктуризації податкової заборгованості не виправдалися.

Практика застосування механізму уступки вимоги на переведення боргу в умовах криз платежів призводить до того, що потоки грошових коштів обминають виробничі підприємства, і, як наслідок, у них зростає заборгованість по заробітній платі і платежах до бюджету.

В Україні щомісячно зростає дебіторська і кредиторська заборгованість, ще більшими темпами зростає недоїмка до бюджету.

Найменший відсоток недоїмки до Зведеного бюджету України становить податок з власників транспортних засобів - 0,37% та плата за використання лісових ресурсів також 0,37%; найбільший - податок на додану вартість - 43,91%.

Практика показує, що механізм збирання податків потребує вдосконалення. Аналіз кількості зареєстрованих платників та пільговиків по ПДВ за 1999 - 2000 роки показана на діаграмі 2.2. Процедура майнової відповідальності не спрацьовує. Із введенням у дію нового Закону було відкрито численні канали для ухилення від сплати податку й інтенсивного вимивання коштів із державного бюджету.

З урахуванням значної кількості видатків фальсифікації експорту підакцизних товарів, зокрема спирту та алкогольних напоїв, а також того, що застосування такого "експорту" є одним із найвагоміших шляхів надходження немаркованих алкогольних напоїв на внутрішній ринок України.

При відносному благополуччі стан надходження прибуткового податку викликає стурбованість. За даними обліку 37 % зареєстрованих підприємств (237 тис) не є платниками прибуткового податку, оскільки заробітну плату своїм робітникам нараховують у розмірі неоподаткованого мінімуму.

Використовуючи права, надані законодавством, державна податкова служба старанно вишукує можливості додаткових надходжень до бюджету, слідкує за додержанням платниками податкового законодавства, вивчає схеми ухилення від оподаткування та опрацьовує заходи щодо перекриття таких схем.

На графіку 2.1. зображено питому вагу надходжень ДПІ у доходах Державного бюджету України.

За 4 місяці 1999 року перевірено понад 250 тис. суб'єктів підприємницької діяльності. Кожен другий з них, як показали перевірки, допускав порушення податкового законодавства.

За підсумками перевірок додатково нараховано понад 1180 млн. грн. платежів, фінансових санкцій, пені та адміністративних штрафів, що на 317 млн. грн., або на 36,7% більше, ніж за відповідний період 1999 року.

Аналіз порушених кримінальних справ, актів документальних перевірок, наявна оперативна інформація однозначно свідчить про те, що нині внаслідок правової неврегульованості та недосконалості чинного законодавства окремі комерційні банки стали інструментом та каналом приховування податків. Нині налагоджено індустрію створення мережі фіктивних підприємств, основною метою яких є обслуговування несумісних платників податків для укрупнення об'єктів оподаткування шляхом прийняття на себе їх податкових зобов'язань. Ухилення від сплати податків та обов"язкових платежів набуло поширеного характеру і стало високорентабельною сферою діяльності "тіньового" бізнесу.

ДПА України по фактах виявлення порушень податкового законодавства та порушених кримінальних справ зібрала інформацію про основні шляхи ухилення від оподаткування суб'єктів підприємницької діяльності і активно працює над заходами щодо їх перекриття та запобігання.

2.3. Порядок застосування фінансових санкцій та адміністративних штрафів за порушення законодавства щодо податків.

Згідно Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачається притягнення безпосередньо начальниками державних інспекцій та їх заступниками до адміністративної відповідальності керівників та інших службових осіб підприємств, установ і організацій чи громадян, винних у порушенні законодавства про оподаткування або порушенні порядку заняття підприємницької діяльністю чи таких, що не виконують законних вимог ДПІ.

Крім цього, за результатами документальної перевірок з підприємств, установ та організацій стягуються донараховані суми податків та платежів до бюджету, а також застосовуються фінансові санкції(схема 3.1.).

Згідно Закону України "Про державну податкову службу в Україні" застосовуються фінансові санкції до підприємств, установ, організацій і громадян у вигляді стягнення ( таблиця 3.1.):

- двократного розміру донарахованої за результатами перевірки суми податку, іншого платежу до бюджетів, внеску до державного цільового фонду, а у разі повторного порушення протягом року після встановлення порушення попередньою перевіркою - у п'ятикратному розмірі донарахованої за результатами перевірки суми податку;

- 10 відсотків належних до сплати сум податків або інших платежів до бюджетів чи внесків до державних цільових фондів за неподання або за несвоєчасне подання державним податковим інспекціям податкових декларацій, розрахунків, інших платежів і внесків, а також за неподання або несвоєчасне подання установам банків платіжних доручень на сплату податків до державних цільових фондів.

Фінансові санкції, передбачені вище, застосовуються щодо податків, інших платежів і внесків, за якими встановлено обов'язкове подання державним податковим інспекціям податкових декларацій, розрахунків.

Стягуються до бюджетів та державних цільових фондів донараховані за результатами перевірок суми податків, внесків, суми недоїмки з податків, інших платежів, внесків а також суми штрафів та інших санкцій з підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та наслідків фінансово-господарської діяльності, у безмірному порядку, а з громадян - за рішенням суду або через нотаріальні контори за виконавчими написами.

За несвоєчасне виконання установами банків та іншими фінансово-кредитними установами розпоряджень ДПІ про безмірне стягнення податків, інших платежів і внесків, а також доручень підприємств, установ, організацій та громадян на сплату податків, інших платежів до бюджетів, внесків до державних цільових фондів стягується з установ банків та інших фінансово-кредитних установ нею за кожний день прострочки у розмірах, встановлених законодавством щодо таких видів платежів.

На службових осіб по результатах перевірок застосовуються такі адміністративні штрафи :

-на керівників та інших службових осіб підприємств, установ, організацій, винних у заниженні суми податку або іншого платежу чи внеску, у приховуванні об'єктів оподаткування або веденні його з порушеннями встановленого порядку, у неподанні, несвоєчасному поданні або поданні за невстановленою формою бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків, аудиторських висновків, платіжних доручень та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків чи інших платежів до бюджетів, - від п"яти до десяти мінімальних розмірів заробітної плати, а за ті ж дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із зазначених правопорушень, - від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів заробітної плати; на керівників та інших службових осіб підприємств, установ, організацій, включаючи установи НБУ, комерційні банки та інші фінансово-кредитні установи, які не виконують вимог ДПІ та їх службових осіб, - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів заробітної плати;

- на службових осіб підприємств, установ, організацій, а також на громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які виплачували доходи, винних у неутриманні, неперераховані до бюджету сум прибуткового податку з громадян, перерахуванні податку за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли такі перерахування дозволено законодавством), у неповідомленні або несвоєчасному повідомленні ДПІ за встановленою формою відомості про доходи громадян, - у розмірі 3-х мінімальних заробітних плат, за ті ж дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із зазначених правопорушень, - у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат;


 
 

Цікаве

Загрузка...