WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Вiтчизняний досвiд адмiнiстрування прибуткового податку - Курсова робота

Вiтчизняний досвiд адмiнiстрування прибуткового податку - Курсова робота

Податкові інспекції, які обчислюють прибутковий податок з громадянина не за місцем його постійного проживання, передають інформацію про суми доходів та сплаченого податку податковим органам за місцем постійного проживання

платника.

Сплата прибуткового податку може провадитися авансовими виплатами у такі строки: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня та платежами з оціночного доходу, до 15 листопада. У разі значного збільшення або зменшення протягом року доходу платника податковими органами може бути здійснено перерахунок сум податку за строками сплати податку,

що не настали.

Громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, зобов'язані подавати декларації до податкових адміністрацій щоквартально у 15-денний строк після його закінчення, а по закінченні календарного року — до 1 лютого.

Громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, мають право самостійно обирати такий спосіб оподаткування шляхом придбання патенту.

При цьому мають бути виконані такі умови:

а) кількість осіб, які перебувають у трудових відносинах з фізичною особою — суб'єктом підприємницької діяльності (СПД), повинна бути не більше п'яти;

б) валовий доход СПД за останні 12 календарних місяців до місяця придбання патенту повинен не перевищувати 7000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

в) СПД є платником ринкового збору.

Застосування фіксованого податку не дозволяється при здійсненні торгівлі лікеро-горілчаними та тютюновими виробами.

Основні переваги фіксованого податку у тому, що:

 • СПД не сплачує податки та збори, які нараховуються на фонд оплати праці;

 • сума податку не переглядається за підсумками року;

 • необов'язковим є ведення обліку доходів та витрат, а також проведення розрахунків із споживачами з використанням електронних контрольно-касових апаратів (ЕККА);

 • власник патенту здійснює торговельну діяльність без ліцензії.

Обсяги фіксованого податку визначаються органами місцевого самоврядування в межах від 20 до 100 гривень за календарний місяць. При використанні СПД найманої праці обсяг податку збільшується на 50 відсотків за кожну особу. Сумою 100 гривень встановлюється податок на одержання патенту для здійснення підприємницької діяльності на всій території України.

Слід зауважити, що патент може бути скасовано до закінчення терміну дії (видається на строк від 1 до 12-ти календарних місяців), якщо торгівлю здійснює особа, яку не занесено до патенту, або здійснюється торгівля лікеро-горілчаними чи тютюновими виробами.

Суми фіксованого податку спрямовуються: 10 відсотків на державне пенсійне страхування, 90 відсотків на потреби територіальних громад.

Оподатковуваний доход для іноземних громадян визначається так само, як і для громадян України. Водночас до нього долучають суми, які виплачуються для компенсації витрат на навчання дітей у школі, харчування та суми надбавок за проживання в Україні.

Не долучаються: суми витрат на відрядження, найм житлового приміщення, утримання автомобіля для службових цілей та суми, які відраховуються до Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування та Державного фонду сприяння зайнятості населення.

Декларації до податкових органів іноземні громадяни, які мають постійне місце проживання в Україні, подають як і громадяни України. Крім цього, щоквартально у 15-денний строк подається декларація про одержувані доходи, а про фактичні протягом року — до 1 лютого наступного за звітним року.

Доходи, що виплачуються громадянами, які не мають постійного місця проживання в Україні, оподатковуються з джерел їх виплати за ставкою 20 відсотків без врахування неоподатковуваного мінімуму доходів громадян та пільг [8. – с. 56-60].

Мабуть кожний погодиться з тим що найбільш "народним" в нашій країні є прибутковий податок з громадян. Дійсно його платником може стати кожний з нас від школяра до пенсіонера.

Разом з тим існують певні категорії громадян, яким сукупний оподатковуваний доход зменшується незалежно від того, які доходи вони одержують. У більшості випадків, це особи які потребують соціального захисту. Можливість надання таких пільг для них встановлена статтею 6 Декрету про прибутковий податок.

При визначена суми прибуткового податку осіб які мають пільги слід враховувати таке:

 • Пільги надаються за місцем основної роботи щомісячно шляхом зменшення сукупного оподатковуваного до ходу. Податок обчислюється за прогресивною шкалою ставок;

 • Із доходів що підлягають виплаті з джерел в Україні громадянам, які не мають постійного місця проживання в Україні, податок утримується у джерела виплати доходів за ставкою 20% без виключення з доходу встановлених чинним законодавством неоподатковуваного мінімуму та інших пільг;

 • Громадянам, які одержують доходи не за основним місцем роботи та від здійснення підприємницької діяльності, пільги надаються податковими органами при нарахуванні авансових сум прибуткового податку і при річному перерахунку. Для цього разом з декларацією таким громадянам необхідно подати копії документів, що підтверджують право на одержання пільг. Податкові органи на підставі одержаних від громадян декларацій та відомостей, що надійшли від підприємств установ організацій, протягом двох місяців з моменту подачі декларації визначать суму податку, яку належить сплатити громадяни ну до бюджету за сукупним річним доходом враховуючи і встановлені законодавством пільги.

 • За наявності у громадянина права на пільги з кількох підстав йому надається одна з них за його вибором. Винятком з цього правила є лише пільга одному з батьків, який має троє і більше дітей, що надається на підставі постанови КМУ від 23 06 93 р № 470 "Про ставки оподаткування доходів працівників зайнятих на підземних роботах у вугільній і гірничодобувній промисловості та зменшення податку багатодітним сім ям". Крім того, якщо при проведенні річного перерахунку прибуткового податку, громадянин втрачає право на пільгу на дітей через те, що його середньомісячний доход перевищує 1180 грн. (10 мінімальних заробітних плат х 118 грн. ), йому все одно надається пільга для багатодітних батьків.

 • При виникненні права на пільги протягом року вони на даються з місяця, в якому було подано документи, що є підставою для одержання пільг. У разі несвоєчасного подання документів з поважних причин пільга надається з місяця виникнення такого права за рішенням власника або уповноваженого ним органу, або керівника податкової інспекції, але не раніше як з початку календарного року.

 • Пільги, що надаються в неоподатковуваних мінімумах доходів громадян, включають в себе і пільгу в розмірі одного н.м.д.г. (17 грн.) введеного до шкали ставок.

 • Якщо документи, що підтверджують право на пільгу були подані своєчасно, а пільга не була надана чи була обчислена неправильно, зайво утриманий податок може бути повернений або зарахований у рахунок майбутніх платежів за заявою громадянина. Однак поширюється ця норма лише на податок обчислений не пізніше ніж за три роки до виявлення факту невірного оподаткування.

 • У випадках, коли працівник працював не повний місяць (менше 15 календарних днів) і подав заяву про звільнення з роботи, прибутковий податок з виплачуваних у цьому місяці доходів (заробіток за відпрацьовані дні, компенсація за невикористану відпуску та інші оподатковувані доходи) утримується без застосування неоподатковуваного мінімуму і пільги на дітей. Про це зазначається у довідці про виплачені доходи і утриманий податок за фор мою № 3. Ці пільги повинні бути надані працівнику за новим місцем його роботи, якщо кількість відпрацьованих днів за попереднім і новим місцем роботи у місяці звільнення перевищує 15 календарних днів.

 • Іноземним громадянам та особам без громадянства, які мають постійне місце проживання в Україні, пільги щодо податку надаються в такому ж розмірі і на тих підставах, що й для громадян України [9. – с. 22].

Одним із найважливіших завдань органів державної податкової служби є виявлення доходів громадян, які умисно приховуються від оподаткування і декларування, одержуються в "тіньовому" секторі, наносячи цим самим значних збитків державі.

На жаль, не всі підприємці, інші громадяни, посадові особи підприємств, установ та організацій, які виплачують заробітну плату та інші доходи своїм працівникам, виконують свої конституційні обов'язки щодо своєчасної та повної сплати податків, декларування одержаних доходів в установленому законодавством порядку. Приховування деяких доходів від оподаткування призводить не лише до значних втрат бюджету , проблем фінансування бюджетної сфери, виплат пенсій тощо, а й завдає морального приниження тій частині громадян, яка чесно виконує свої обов'язки перед державою.


 
 

Цікаве

Загрузка...