WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Вiтчизняний досвiд адмiнiстрування прибуткового податку - Курсова робота

Вiтчизняний досвiд адмiнiстрування прибуткового податку - Курсова робота

Податок із 25 МД + 50% від суми, що перевищує 25 МД

Останній Указ Президента України "Про внесення змін до Указу Президента України від 13 вересня 1994 року № 519" від 21.11.1995р. знову вніс зміни до чинної шкали прибуткового податку (див. табл. 6 і рисунок, графік 5). Відповідно до цього Указу з 1 жовтня 1995 року неоподатковуваний мінімальний місячний дохід (МД) становив 1700 тис. крб. і вже протягом шести років залишався незмінним, незважаючи на те, що величина мінімальної заробітної плати за цей час неодноразово змінювалася.

Таблиця 6. Шкала прогресивного оподаткування доходів громадян, встановлена Указом Президента України "Про внесення змін до Указу Президента України від 13 вересня 1994 року № 519" від 21.11.1995 р.

Розмір місячного сукупного оподатковуваного доходу (в неоподатковуваних мінімумах — МД)

Ставки та розміри податку

До 1 МД включно

Не оподатковується

Від 1 МД + 1 крб. до 5 МД включно

10% від суми, що перевищує 1 МД

Від 5 МД + 1 крб. до 10 МД включно

Податок із 5 МД + 15% від суми, що перевищує 5 МД

Від 10 МД + 1 крб. до 60 МД включно

Податок із 10 МД + 20% від суми, що перевищує 10 МД

Від 60 МД + 1 крб. до 100 МД включно

Податок із 60 МД + 30% від суми, що перевищує 60 МД

Понад 100 МД

Податок із 100 + 40% від суми, що перевищує 100 МД

Таким чином, шкала, яка діє сьогодні, порівняно з колишніми свідчить про деяке послаблення фіскальної функції податків, якою "грішили" поперед-і укази та постанови українського уряду, знищуючи стимули для інноваційної діяльності, розширення й розвитку виробництва, проте і вона не позбавлена недоліків. Зокрема, до недоліків можна віднести порівняно високу граничну ставку 15% у межах 5-10 МД та невідповідність величини неоподатковуваного мінімуму доходів мінімальній місячній заробітній платі, тотожність яких забезпечувалася на початку 1993 року.

Що стосується першого названого недоліку, то українська практика податкового реформування протягом 1993-1999 років передбачала законодавче встановлені граничні ставки прибуткового податку, що забезпечують рівень середніх ставок у діапазоні 5-30 МД нижчий за нині існуючі. Виходячи з міркувань щодо зберігання й підвищення соціального добробуту українських громадян, доцільно було б знизити чинні ставки в цьому діапазоні до рівня в минулому, з огляду на те, що близько 80% громадян України отримують доходи у межах вищевказаного діапазону, й одночасно змінити порядок нарахування субсидій та іншої соціальної допомоги [15. – с. 19-23].

3.Порядок розрахунку, сплати прибуткового податку та проблеми його адміністрування.

При визначенні сукупного оподатковуваного доходу враховуються доходи, одержані в грошовій та натуральній формах за вільними цінами (крім доходів працівників підприємств сезонного виробництва, які обчислюються за фактичною собівартістю).

Загальний порядок визначення прибуткового податку з громадян має такий вигляд:

ПП = (СОД - СЗ) х СтПП,

де: ПП — прибутковий податок;

СОД — сукупний оподатковуваний доход без урахування сум, що не включаються до нього;

СЗ — суми зменшення;

СтПП — ставки прибуткового податку.

До сукупного оподатковуваного доходу не долучаються:

соціальні виплати, державні пенсії, компенсаційні виплати, суми з відчуження майна, виграші за державними цінними паперами, суми матеріальних допомог та благодійна діяльність (з урахуванням обмежень), суми збережень на депозитних рахунках банків України та інші виплати.

До сум, які зменшують сукупний оподатковуваний доход (СЗ), належать: один неоподатковуваний мінімум доходів громадян додатково до встановленого мінімуму на дітей віком до 16 років, якщо місячний сукупний оподатковуваний доход не перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 5, 10 і 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян надається відповідно: інвалідам з дитинства, потерпілим від Чорнобильської катастрофи 3 і 4 категорії; інвалідам війни І групи, потерпілим від Чорнобильської катастрофи 1 та 2 категорії; учасникам бойових дій, особам, які мають особливі заслуги перед країною.

Крім цього, не належать до цієї групи: суми відсотків, які сплачені за користування позиками; доходи, одержані внаслідок дарування (успадкування); суми, що перераховані благодійним організаціям за заявами громадян у межах 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян протягом календарного року.

Прибутковий податок з громадян за місцем основної роботи обчислюється залежно від розміру місячного СОД.

Порядок розрахунку, ставки та розмір суми прибуткового податку наведені у таблиці 1.

Таблиця 1. Механізм розрахунку суми прибуткового податку з громадян

Місячний сукупний оподатковуваний доход

Ставки податку

Порядок розрахунку та суми податку

• до 17 гривень

не оподатковується

• 18 грн. - 85 гри. (від 1 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (н.м.д.г.)

10% від суми доходу, що перевищує 17 грн.

(85 - 17) х 10% : 100 == 6 грн. 80 коп.

• 86 грн. - 170 грн. (від 5 до 10 н.м.д.г )

15% від доходу, що перевищує 85 грн.

6 грн. 80 коп. + (170 - 85) х 15% : 100 -19 грн. 55 коп.

• 171 грн. - 1020 грн. (від 10 до 60 н.м.д.г.)

20% від доходу, що перевищує 170 грн.

19 грн. 55 коп. + (1020 - 170) х 20% : 100 = 189 грн. 55 коп.

• 1021 грн. - 1700 грн. (від 60 до 100 н.м.д.г )

30% від доходу, що перевищує 1020 грн.

189 грн. 55 коп. + (1700 - 1020) х 30% : 100 = 393 грн. 55 коп.

• 1701 грн. і вище (понад 100 н.м.д.г).

40% від доходу, що перевищує 1701 грн.

393 грн. 55 коп. +(сума перевищення -1700) х 40% : 100

Суми доходів, які отримані у вигляді дивідендів за акціями та внаслідок розподілу прибутку підприємств, оподатковуються за ставкою ЗО відсотків.

Прибутковий податок сплачується громадянами з їхніх доходів, одержаних від підприємств, організацій та фізичних осіб, зякими вони мають трудові відносини відповідно до законодавства про працю і за умови сплати внесків на обов'язкове соціальне та державне пенсійне страхування.

Обчислення та перерахунок податку провадять підприємства, установи, організації та фізичні особи — суб'єкти підприємницької діяльності до 1 лютого наступного за звітним

року. До 15 лютого ці відомості подаються ними до податкової адміністрації.

Щомісячно підприємства та організації не пізніше строку одержання коштів в банках на виплату громадянам належних

сум зобов'язані перерахувати податок до бюджету за минулий місяць.

Юридичні та фізичні особи, які виплачують заробітну плату працівникам з виручки, а також ті особи, що не мають рахунків в банках, перераховують податок наступного дня після здійснення відповідних виплат.

Поряд з цим, у механізмі прибуткового податку з громадян враховано також низку особливостей, які обумовлені їхнім місцем роботи, характером діяльності та статусом платників. Це зокрема доходи громадян, отримані не за місцем основної роботи (у тому числі за сумісництвом), і доходи від здійснення підприємницької діяльності, які оподатковуються за ставкою 20 відсотків.

При обчисленні місячного оподатковуваного доходу не враховуються неоподатковуваний мінімум доходів громадян та пільги. Ці два чинники беруться до уваги при визначенні річної суми податку податковою інспекцією на основі декларації, яку громадяни зобов'язані подати до 1 березня року, наступного за звітним.

Резиденти, які виплатили доходи громадянам, зобов'язані подати до податкової інспекції відомості про суми виплачених доходів та утриманого податку не пізніше 30 днів після виплати.

Доходи громадян, отримані від підприємницької діяльності (без створення юридичної особи), оподатковуються за підсумками роботи протягом року, виходячи з чистого доходу. Його визначають як різницю між валовим доходом (виручкою у грошовій і натуральній формі) та документально підтвердженими витратами.


 
 

Цікаве

Загрузка...