WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Розширення бази оподаткування - Курсова робота

Розширення бази оподаткування - Курсова робота

У свою чергу, збільшення доходів підприємств за рахунок часткового вивільнення коштів фонду заробітної плати дасть змогу роботодавцям взяти на себе зобов'язання щодо соціальних виплат своїм працівникам, що сприятиме поступовому зменшенню навантаження на бюджет по видатках на соціальне забезпечення.

З метою зниження такого навантаження та дотримання вимог соціальної справедливості проектом Кодексу передбачено зменшення нарахованої суми податку з доходів фізичних осіб на суму, еквівалентну 10 відсоткам мінімальної заробітної плати. Крім того, в законопроекті передбачаються пільги для батьків, на утриманні у яких перебувають діти непрацездатного віку та діти-інваліди.

Проект Податкового кодексу не зменшує рівня існуючих на сьогодні пільг в оподаткуванні податком з доходів фізичних осіб для таких соціально незахищених верств населення, як ветерани війни, інваліди, учасники бойових дій тощо.

Передбачені проектом Кодексу соціальні пільги для фізичних осіб по податку на майно за умов відсутності реформи в системі оплати праці та наявності значної заборгованості із заробітної плати зорієнтують цей податок на багаті верстви населення.

13 липня 2000 року Верховна Рада України ухвалила проект Податкового кодексу в першому читанні з урахуванням низки застережень та пропозицій, які знайшли відображення в Постанові Верховної Ради України "Про прийняття за основу проекту Податкового кодексу України". Слід зазначити, що багато пропозицій, передбачених у цій постанові, заслуговують на увагу i повинні бути враховані при доопрацюванні i підготовці до другого читання проекту Кодексу. Зокрема, це стосується виключення з системи оподаткування шкільного податку та збору на розвиток виноградарства, садівництва i хмелярства.

Не можна не погодитись з пропозиціями народних депутатів про включення до проекту Кодексу норм, що передбачають проведення одноразового декларування майна фізичними особами, розширення бази оподаткування податком на транспортні засоби за рахунок оподаткування літаків та інших літальних апаратів, а також сплату податків виключно у грошовій формі.

Однак із деякими пропозиціями погодитись не можна, оскільки вони призведуть до значних втрат бюджетних надходжень, а також ускладнять процес адміністрування податків. Це пропозиція щодо різкого збільшення (до 250 тис. грн.) обсягу оподатковуваних ПДВ операцій, при досягненні якого суб'єкт господарювання зобов'язаний зареєструватись як платник ПДВ. В урядовому проекті Податкового кодексу цей "поріг" встановлено на рівні 62 тис. грн., що тричі перевищує нині діючий рівень, а Постановою Верховної Ради України пропонується збільшити цей обсяг оподатковуваних операцій більш як у 12 разів. Збільшення цього "порогу", при перевищенні якого суб'єкт господарювання зобов'язаний зареєструватися платником ПДВ, — передчасне i призведе до втрат бюджету в сумі близько 576 млн. грн.

Під час розгляду проекту Кодексу в першому читанні Верховною Радою України прийнято рішення вилучити з проекту норму, яка дає право встановлювати базу i ставки оподаткування в інших, крім Кодексу, нормативно-правових актах.

Відповідно до норм проекту Кодексу така ситуація має місце лише щодо встановлення бази оподаткування та ставок оподаткування ресурсними та рентними платежами й екологічним збором. Такий підхід не є новим, i сьогодні база оподаткування та ставки по цих платежах встановлюються постановами Кабінету Міністрів України. Враховуючи специфіку вищезазначених платежів, кількість ставок та нормативів, багаточисленні чинники та показники, які впливають на їх розміри, необхідність їх постійного та своєчасного коригування не дає змоги вирішити ці проблеми в Кодексі.

При підготовці проекту Податкового кодексу уряд виходив насамперед з того, що якнайшвидше проведення податкової реформи є однією з найважливіших умов для кардинального покращання економічної ситуації i забезпечення початку та подальшого динамічного прискорення економічного зростання в країні. Прийняття ж Податкового кодексу i є одним із основних інструментів для реалізації цього завдання.

3. Концепція реформування та розширення системи оподаткування України.

Мета реформування: створення сприятливих умов для функціонування приватного капіталу.

Принципи реформування: еволюція існуючої системи оподаткування шляхом злиття, розширення та зміни бази оподаткування, існуючих податків та виключення незначних податків.

Пропонується: залишити 9 загальнодержавних податків та 3 місцевих податки (таблиця 1).

Загальнодержавні:

 • Податок на додану вартість - залишити зменшивши ставку до 10 відсотків, по можливості повністю скасувати пільги.

 • Акцизний збір (залишити незмінним).

 • Мито (залишити незмінним).

 • Податок на прибуток суб'єктів підприємницької діяльності. За основу взяти податок на прибуток підприємств, зменшивши кількість пільг та ввести три градації ставок:

 • 15% - до 500 мінімальних заробітних плат;

 • 25% - від 501 до 1000 мінімальних заробітних плат;

 • 30% - більше 1000 мінімальних заробітних плат.

 • Податок повинен регулювати питання міжнародного оподаткування доходів із джерелом походження з України.

 • Податок на прибуток фізичних осіб - податок, який підлягає найбільшої трансформації. Для громадян України - перейти на оподаткування сукупного світового прибутку. Відмовитися від диверсифікованого по видам спеціальності формування сукупного оподаткованого прибутку. Перехід до надання пільг не за принципом мінімального річного прибутку, а мінімальної вартості активів, що є у власності фізичних осіб. Формування шкали оподаткування не на основі мінімального не оподаткованого мінімуму, а на основі мінімальної заробітної плати. Зниження максимальної ставки з 40 % до 30 %. Надання пільг шляхом понижуючого коефіцієнта для осіб віком до 30 років. Включення в базу оподаткування спадщини, матеріальної допомоги. Зменшення кількості пільг.

 • Збір на обов'язкове соціальне страхування.

 • Для цього податку принциповим є перенесення зобов'язання його виплачувати на фізичну особу, а роль роботодавця звести до контролю та утримання в момент виплати. Крім того, встановити максимальний розмір податку з однієї особи - не більше 10 мінімальних заробітних плат.

 • Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

 • При реформуванні цього податку необхідно вести індивідуальні страхові рахунки, перенести зобов'язання страхування на фізичну особу. За базу оподаткування взяти місячну заробітну плату, а на роботодавця накласти зобов'язання утримувати авансові платежі при виплаті. Ввести максимальний розмір збору на одну особу - 50 мінімальних зарплат та максимальний розмір виплати пенсії на одну особу.

 • Податок на використання ресурсів. В цьому податку повинні бути об'єднані платежі за використання надр, водних, повітряних та лісних ресурсів. Крім того, відшкодування бюджету, у випадку, якщо геологорозвідка здійснювалася за рахунок бюджетних кошт. В цей же податок попадає збір за забруднення природного середовища у зв'язку з тим, що це також використання природного ресурсу, для утилізації відходів діяльності. Пропонується в базу оподаткування включити також такий ресурс як частотний діапазон частот, який на сьогодні не підлягає оподаткуванню. А також платежі за використання транзитності України при транспортуванні нафти, газу та інших нафтопродуктів трубопровідним транспортом.

 • Державне мито. База оподаткування цього податку повинна бути збільшена на базу оподаткування патентом на вид діяльності. Введений річний реєстраційний збір з суб'єктів підприємницької діяльності. В розряд державного мита повинен бути переоформлений єдиний державний збір на перепустку через кордон України.

 • Податок на землю та нерухоме майно (нерухомість). Цей податок повинен бути основним джерелом фінансування місцевого бюджету. Шляхом відміни пільг по податкам на землю для фізичних осіб. Розширення бази оподаткування на багатоповерхові будинки та перехід до прийнятим у світі принципам оцінки земельної ділянки та невід'ємної характеристики будівлі, нерухомості, що розташовані на ній. При цьому місцеві органи отримують верхню межу податків.

 • Податок з власників транспортних засобів передати також в місцевий бюджет. При цьому він зберігається в старому вигляді.

 • Місцеві збори - цей податок включає в себе перейменування: "податок з реклами" в "збір з реклами", "комунальний податок" в "комунальний збір", а також всі інші збори. Основна вимога - щоб по ним готувалася єдина податкова декларація.

  Таким чином, з раніше існуючих податків пропонується відмовитися від:

  • збору до Державного інноваційного фонду;

  • збору на розвиток виноградарства;

  • фіксованого сільськогосподарського податку.

  у зв'язку з тим, що ці податки при реформуванні втратять свою актуальність.

  Система оподаткування, що пропонується, надасть можливість фізичній особі отримати до 49 % від прибутку суб'єкта підприємницької діяльності через інвестування грошових коштів та не менше 42 % від витрат суб'єкта підприємницької діяльності по оплаті праці у випадку роботи по найму.

  У графічному вигляді система оподаткування, що пропонується, зображена на малюнку 1.


 •  
   

  Цікаве

  Загрузка...