WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Споживче оподаткування - Дипломна робота

Споживче оподаткування - Дипломна робота

Велике значення в питанні законодавства відіграє Указ Президента України від 23.05.2000 р. № 696/2000 "Про визнання таких, що втратили чинність. Указу Президента України від 2 грудня 1998 року № 1328" . Отак блоками поступово опрацьовуватиметься Податковий кодекс України. Але треба дуже серйозно, зважено підходити до цієї справи[29]. Не варто змінювати щось концептуально, важливо виявити і врегулювати всі недоліки неточності нашого податкового законодавства. Також треба одразу ж виходити на світові стандарти, аби наблизити наші податкові закони до європейських Нині Державна податкова адміністрація України спільно з міжнародними експериментами проводить роботу і в цьому напрямі.

На думку Державної податкової адміністрації України, окремі, несистемні, ситуативні зміни податкового, законодавства не матимуть позитивного ефекту.

Натомість необхідно зосередитися саме на доопрацюванні і підготовці до другого читання проекту Податкового кодексу України, в якому й передбачити комплексне вирішення всіх нагальних проблем оподаткування.

Правове регламентування у сфері оподаткування починається з установлення складу податкової системи[115]. Ставши на шлях розбудови своєї державності, Україна почала створення самостійної податкової системи В 1991 р. був прийнятий закон "Про систему оподаткування". Він визначив принципи системи оподаткування, види податків, зборів та обов'язкових платежів, напрями їх зарахування, платників податків і об'єкти оподаткування та відповідальність за порушення податкового законодавства. Передбачено, що система оподаткування в Україні базується на принципах стабільності рівнонапруженості, обов'язковості, соціальної справедливості при встановленні й справлянні податків і забезпечує концентрацію в державному і місцевих бюджетах коштів, необхідних для розв'язання завдань економічного і соціального розвитку, створення дійових стимулів підвищення ефективності виробництва, економічного використання ресурсів і охорони навколишнього середовища.

Перелічені в законі принципи в цілому правильні. Проблема полягає, однак, не у встановленні принципів, а в їх додержанні. В умовах економічної нестабільності дотримуватися принципу стабільності дуже важко, про щосвідчить накопичений, хоч і незначний, досвід. Крім того, забезпечити стабільність у початковий період створення самостійної податкової системи майже неможливо, особливо враховуючи те, що цей процес іде методом спроб і помилок, а не на основі наукового підходу. Виявлення цих помилок і потребує постійних корективів.

Установивши принципи побудови і склад податкової системи, необхідно законодавче відрегулювати справляння податків шляхом прийняття окремих законів по кожному них[29]. Ця робота теж покладається на Верховну Раду. Головною умовою оптимальної організації податкової роботи є суворе дотримання податковою інспекцією і платниками податкового законодавства. Недосконалість окремих законів, а це неминуче в початковий період створення податкової системи, особливо при непрофесійному парламенті, не є виправданням для ігнорування та невиконання. Суспільство завжди страждає не стільки від недосконалості законів. хоч вони ідеальними не можуть бути і їх мабуть, узагалі не буває, скільки від недотримання законодавчих норм.

Закони та інші законодавчі акти є відправною точкою але ще не достатньою умовою організації податкової роботи [25]. Вони встановлюють головні принципи й об'єкт оподаткування, платників податків, ставки, пільга, порядок і форми розрахунків тільки в узагальненому вигляді, тоді як для чіткої організації податкової роботи потрібні документів що детально визначають порядок справляння податків. Роль таких документів у правовому регламентуванні податкової роботи відіграють інструкції Головної державної податкової інспекції. Звичайно, інструкція не може заходити в суперечність із законодавчим актом, вона повинна тільки конкретизувати його. Якщо інструкція суперечить закону, то має діяти норма закону, а не інструкція, хоча в правовій державі це взагалі неприпустиме явище, Разом із цим слід зазначити, що недосконалість і нечіткість багатьох законів - прийнятих в Україні, призводить якраз до недоліків в інструктивних документах. Але що стосується практичної діяльності податкового інспектора, то він має виконувати все, що передбачено інструкцією, а не керуватися принципом доцільності. Інструкція —це головний робочий документ для податкового інспектора.

Головне в підготовці податкового працівника —не вивчення законодавчого та інструктивного матеріалу, так як він все одно весь час змінюється, а вироблення навичок вільно працювати з інструкціями. Не треба знати інструкцію напам'ять, бо вона завжди є під руками, а слід її розуміти.

Однією з передумов реалізації вимог конкретності, однозначності доступності інструкції є насичення її прикладами, які наочно відображають процес оподаткування. Приклади повинні характеризувати всі варіанти обчислення та сплати того чи іншого податку. При складанні прикладів потрібно не тільки подавати й описувати алгоритм розрахунків, а й указувати джерела інформації, з яких беруться необхідні для розрахунків показники. Як переконує досвід, наявність прикладів, складених таким чином, значно підвищує рівень інструкції, а відтак і податкової роботи в цілому.

Податкова робота пов'язана із заповненням і поданням різноманітних документів. Уніфіковані форми цих документів додаються до інструкції по кожному виду податків. Необхідно, щоб або самі форми, або інструкція вміщували роз'яснення з питань оформлення податкової документації. Як висновок, податки платникам необхідно платити, або в іншому випадку податківцям необхідно розробити законодавчі аспекти боротьби з порушенням податкового законодавства і зафіксувати все це в податковому кодексі. На нашу думку ДПА на основі аналізу фактів виявлених порушень податкового законодавства та порушення кримінальних справ повинна узагальнити інформацію про основні шляхи ухилення від оподаткування суб'єктів підприємницької діяльності і все це використати для розробки заходів щодо їх перекриття та запобігання. Вважаю, що досить доцільним і важливим кроком є шлях гармонізації нашого законодавства із зарубіжним. Воно сприятиме підготовці України до вступу в Європейський економічний союз.

Варто зазначити, що якими б не були досконалими закони, структура податкових органів та їх матеріальна база, ефективна робота податкової служби неможлива без збереження висококваліфікованих кадрів, їх соціальної та правової захищеності. Авторитет та сила держави - це не лише стабільність законодавства та бездефіцитний бюджет, але й матеріально незалежні працівники податкових адміністрацій.

2.2. Податок на додану вартість як форма універсального акцизу.

Ідея використання податків на споживання та їх співвідношення із податками на доходи була і залишається однією з найсуперечливіших у фіскальній науці [57]. Історично опосередкована форма одержавлення національного продукту з'явилася значно пізніше, ніж пряме оподаткування доходів підприємств і громадян, проте поступово перетворилася в найвідчутніший канал поповнення доходів державного бюджету та фінансування державних видатків. Починаючи з ХVIII століття розвиток податкових форм ішов одночасно у двох напрямках: прямого та опосередкованого оподаткування, із установленням відповідних співвідношень між ними.

Даним податком оподатковуються усі товари та послуги, що надходять у продаж[31]. Універсальний акциз автоматично враховує всі зміни в товарному асортименті й може перераховуватися до бюджету у трьох формах: податку з обороту в однорівневій формі, податку з обороту в багаторівневій формі та податку па додану вартість.

Третя форма, тобто податок на додану вартість, уведена в більшості країн Західної Європи, її поява зумовлена необхідністю ліквідації каскадного ефекту, властивого податку з обороту в багаторівневій формі. У 1954 році француз М. Лоре описав схему дії податку, здатного замінити податок з обороту. Цей податок вперше було апробовано в Республіці Кот-д"Івуар у 1960 році, в 1967 році — у Данії та частково в Бразилії, у 1968 — у ФРН і Франції. А вже в 70— 80 роках ПДВ дістав широке розповсюдження. На даний момент він є важливою складовою частиною податкових систем більш ніж у 40 країнах світу, в тому числі в 17 європейських країнах.

Податок на додану вартість був упроваджений в СРСР як альтернатива податку з обороту та податку з продажу, так би мовити славнозвісних п'ять горбачовських відсотків. Це був цікавий експеримент, бо за своїм змістом податок на додану вартість найкраще працює в демонополізованій економіці, з мінімальним застосуванням "внутрішньо корпоративних" цін та так званих "зв'язаних осіб", тобто платників податків, які при прийнятті господарських рішень можуть не тільки користуватися аргументами економічної діяльності, але й спрямовувати свою діяльність на задоволення власних інтересів або інтересів своїх органів управління. Натомість головна мета планової системи є зворотною - підтримання планового ціноутворення, збереження єдиного власника в особі держави. Саме тому впродовж дев'яти перших місяців застосування правила податку на додану вартість були змінені тричі. Після здобуття незалежності Україна коригувала порядок нарахувань та сплати податку на додану вартість близько двох сотень разів. Почалося все з 1992 року, коли Україна вперше зіткнулася з проблемами самостійного формування бюджету та регулювання платіжного балансу. При цьому стара система збирання податку на додану вартість, яка полягала у звільненні від податку імпортних поставок і оподаткування експорту, почала суперечити внутрішнім економічним інтересам держави. Саме 26 грудня 1992 року було прийнято декрет про ПДВ, яким усі ми керувалися майже п'ять років. Але не без підстав піддавався він гострій критиці, хоч до нього всі звикли і він діяв, усі розуміли, що необхідні зміни. І вони знайшли своє втілення в законопроекті, прийнятому Верховною Радою України як Закон 03.04.1997 року і введеного в дію з 01 жовтня 1997 року.


 
 

Цікаве

Загрузка...