WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Податок на додану вартість - Дипломна робота

Податок на додану вартість - Дипломна робота

Керуючись статтею 11 пункт 11 вищевказаного Закону України на директора та головного бухгалтера складено протокол про адміністративне правопорушення за №069912 серія ХХ;№ 069913 серія XX та накладено стягнення в розмірі 5-ти неоподатковуваних мінімумів.

Всі результати документальних перевірок розрахунків з бюджетом як по податку на додану вартість так і по інших видах податків та неподаткових платежів оформляються актами (довідками). Про наслідки перевірок, де сума донарахувань складає зверх 100 тис. грн. подається інформація в вищестоячу податкову адміністрацію (див. інформацію від 08.08.97р. "23-6/7311 "Про наслідки документальної перевірки ВАТ "Чернівцім'ясопромсервіс".

Також складається звіт ф. 2п "Про результати контрольної роботи державної податкової інспекцій у м. Чернівці", який включає в себе всю проведену роботу інспекції за відповідний період в напрямку здійснення контролю за своєчасністю та повнотою сплати податків.

3.2. Світовий досвід оподаткування додаткової вартості.


Простота, економічні та організаційно-технічні якості забезпечили податку на додану вартість (ВАТ) перевагу над усіма іншими типами оподаткування з обороту чи універсальних акцизів .На початок 1989р. ВАТ був запроваджений у 50 країнах світу, зовсім різних за рівнем соціально-економічного розвитку. Серед країн, що дотримуються цієї системи оподаткування, поряд із провідниками світової економіки (крім США) - Чилі (ВАТ запроваджено після воєнного перевороту Піночета), Гаїті, Сенегал, Гондурас. Від незручного податку з обороту традиційного типу з тисячами ставок, неефективного як з адміністративної, так із економічної точки зору, вже відмовилися деякі колишні соціалістичні країни Східної Європи (Польща, Угорщина), модернізувавши і зміцнивши свої податкові системи за рахунок ВАТ. Частка ВАТ у загальних податкових надходженнях бюджетів уже перебуває в межах 10-25%, а в Чилі сягає майже 40%, щодо валового продукту - від 1-до 10%.

Хоча тенденція перебудови податкових систем за рахунок ВАТ здається непереборною, є деякі підстави й для сумнівів із цього приводу. Відмовились або зіткнулися із значними проблемами при запровадженні ВАТ США, Канада, Австралія, Японія, Ісландія. Американці поки що задоволені звичною існуючою системою універсального акцизу за типом податку з продажів на штатному і місцевому рівнях. ВАТ ускладнив би фінансові стосунки штатів із федерацією. У США не пройшло декілька проектів запровадження ВАТ. Американська суспільна думка, від якої залежать політичні рішення, з різних причин досі настроєна проти. Ліберали протестують проти ВАТ як регресивного податку, консерватори вбачають в ньому індиферентну до людей і бізнесу "машину грошей". І ті, й інші побоюються інфляційних наслідків ВАТ. Звичайно, фіскальні чиновники всіх рівнів не хочуть втрачати вже набутих традиційних навичок практичної роботи, а також очікують неминучих стартових труднощів адміністративного характеру при запровадженні ВАТ.

Емпірично розроблений ВАТ, за словами американського професора К. Шоупа, колишнього члена фінансового комітету ЄС і президента Міжнародного інституту державних фінансів, став "найновішою й, певно, остаточною формою історичної еволюції податків з обороту". Він демонструє переваги більш успішного, ніж за допомогою інших податків, вирішення проблем галузевого й територіального розміщення фінансових ресурсів, подвійного оподаткування, зменшення кількості податкових пільг. Цей податок кореспондує положення науки фінансів і науки управління про "податковий нейтралітет" як умову стимулювання господарства, а також прийняття рішень на рівні підприємств.


Податкові ставки встановлюються у процентах. Податок на добавлену вартість може справлятися за єдиною або диференційованими ставками. Стандартна ставка коливається від 12% в Люксембурзі та Іспанії до 22% у Данії й до 25 % для більшості товарів в Ірландії. Кількість ставок варіюється від однієї в Данії, що застосовуються для всіх товарів, до семи у Франції товари та послуги першої необхідності (в тому числі більшість видів продовольства), стандартна ставка - 18,6% -застосовується головним чином до промислових товарів і вища -33,3% - до товарів, що є предметами розкошу.

Ставши домінуючим у світовій системі податків на споживання, ВАТ зберігає й деякі негативні риси, зумовлені його регресивністю, високими адміністративними витратами, несумісністю з іншими типами універсальних акцизів. Не позбавлений ВАТ і смертельного гріха всякого оподаткування - можливості ухилення від сплати.

Варто сказати про пільги в системі ВАТ: вилучення з оподаткування та нульову ставку. В країнах "Спільного ринку" (ЄС), де система ВАТ набула найбільшого розвитку, з соціальних і фіскальних міркувань винятки з оподаткування більш поширені, ніж застосування нульової ставки. Ці пільги стосуються таких товарів і послуг: продукти харчування, ліки й медичне обслуговування, витрати на освіту, купівля й найм житла, одяг, книги й газети, розваги і спорт, музеї, державні розпродажі товарів і послуг, фінансові послуги, державні товари витрати на мистецтво. Нині пільги при оподаткуванні ВАТ діють у 26 країнах світу, які прийняли ВАТ у свої податкові системи, приблизно за 200 пропозиціями, з них тільки близько ЗО нульових ставок.

У європейських країнах певні соціальні напруження виникають навколо оподаткування дитячого одягу, медичного й ветеринарного обслуговування, державних закупок і продажів, діяльності закладів культури, неприбуткових організацій. Особливо збуджує суспільні емоції питання про звільнення від податку дитячого одягу та взуття. З цього приводу прем'єр-міністр Ірландії, який намагався запровадити ВАТ на дитячий одяг, навіть програв на виборах.

Схожі проблеми виникають і стосовно ВАТ на вартість медичного та перемедичного обслуговування. Для оподаткування необхідна чітка дефініція об'єктів податку. А це в кожній країні залежить від національних, культурних, соціальних особливостей. В Англії справа дійшла до суду, коли необхідно було визначити податковий статус йога-центрів. Відносити чи не відносити до створення доданої вартості діяльності домів для сиріт і старих, інших благодійних закладів, послуги представників народної медицини, екстрасенсів, голкотерапії, масажних кабінетів, водолікарень, чи звільняти від ВАТ виручку клубу аеробіки, члени якого прагнуть усього-навсього схуднути? Словом, у парамедичній сфері виникає маса питань при запровадженні ВАТ. Не менше сумнівів і стосовно оподаткування ліків. Франція, Італія, Люксембург і Нідерланди оподатковують ліки за зниженою ставкою, в Англії ліки виключенні з системи ВАТ, Ірландія віддала перевагу нульовій ставці, а в решті країн " Спільного ринку" діє звичайна норма ВАТ

Країни ЄС досить по-різному ставляться до оподаткування культури й мистецтва. Якщо Франція надає пільги торгівлі книгами, нотами, газетами, витворами мистецтва, а також видовищам, виставкам, театральним виставам головним чином у формі пониженої ставки ВАТ, то Данія робить єдиний виняток для газет, а Італія навіть оподатковує витвори мистецтва за підвищеною ставкою. В Англії для книг, нот, і газет установлена нульова ставка.

У сфері послуг проблема функціонування ВАТ виникає в зв'язку з суттєвою різницею між великими початковими капітальними затратами, наприклад, на обладнання перукарні, та дальшими незначними поточними витратами. До того ж у секторі послуг і взагалі в малому бізнесі порівняно високі витрати на ведення податкової документації (compliane const) з боку як платників, так і фіскальних органів. В Англії майже мільйон зареєстрованих дрібних платників ВАТ дає лише 7% надходжень цього податку. У Мексиці 90% сум ВАТ надходить у бюджет від 10% зареєстрованих платників.

Економічне процвітання Південної Кореї було досягнуте за допомогою дещо інакшої політики податкового стимулювання малих фірм і сімейного бізнесу, які з 1983 р. одержали статус "спеціальних платників" із відповідним скороченням ставки ВАТ на третину або дві третини. Характерно, що найбільші податкові привілеї були надані невеликим ресторанам та будівельним фірмам.

З поширенням податку на добавлену вартість (ВАТ) проблема подвійного оподаткування набула ще одного аспекту. Адже податкова база ВАТ (прибуток, процент, заробітна плата, зафіксовані в цінах товарів та послуг) ідентична база прибуткових податків. У міжнародному плані ця тотожність зобов'язує новий вузол подвійного оподаткування. Так, країни Західної Європи запровадили ВАТ, а США поки утримуються. Якщо ВАТ за податковою угодою не прирівняти до прибуткового податку, тоді дочірня компанія американської корпорації, що сплатила ВАТ у Європі, не одержує податкового кредиту в США. Свого часу подвійне оподаткування ВАТом, і податком на прибуток філіалів американських компаній у західноєвропейських країнах були для американського бізнесу серйозною проблемою.

Інший приклад. Іноземні компанії, що створюють, скажімо, на території Франції добавлені вартості, тобто не займаються діяльністю, оподаткованою ВАТ, формально позбавлені права претендувати на стягування французьким фіском сум ВАТ, сплачених ними за одержані у Франції послуги ( оренда виставочних павільйонів, реклама, комісійні винагороди посередникам ). Проте загроза подвійного оподаткування в такій ситуації усувається, бо за існуючими міждержавними домовленостями французький уряд дозволяє тим іноземним фірмам, котрі реалізують продукцію на французькому внутрішньому ринку, хоч і не виробляють її в самій Франції, користуватися податковим кредитом щодо ВАТ.


 
 

Цікаве

Загрузка...