WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Сучасна податкова політика України - Дипломна робота

Сучасна податкова політика України - Дипломна робота

Окрім цього, прибуток від інвестицій було б доцільніше оподатковувати за більш низькими ставками. Однак такий підхід, коли при оподаткуванні надається перевага прибутку від інвестицій, слід використовувати дуже обачливо (якщо взагалі не робити), оскільки ті, хто отримує прибуток від виконаних робіт або від наданих послуг, можуть із цим не погодитися.

Податкова система в Україні має бути подібною до систем, які існують у більшості інших країн,

Оскільки іноземні інвестори воліли б оподатковуватися за системою, з якою вони знайомі. Запровадження такої системи також дозволило б вітчизняним підприємствам більш ефективно конкурувати в інших країнах.

Тут знову слід згадати, що у разі запровадження податку з обігу вітчизняні підприємства, які працюють на зовнішньому ринку, перебуватимуть у менш сприятливому становищі, оскільки їх конкуренти не сплачуватимуть такий податок. Інвесторам це теж не сподобається тому, що вони не звикли до цього податку. [15, с.22]

7. Податкова система повинна бути стабільною та прогнозованою

Торкаючись цього питання, слід зазначити:

якщо і є щось таке, чого платники податків не люблять ще більше, ніж платити податки, то це раптове запровадження ще одного або декількох нових податків, чи суттєва зміна в системі оподаткування десь в середині податкового періоду. Занадто високі податки вже самі по собі проблема, але якщо до неї додати ще й те, що підприємці не можуть планувати свою діяльність, то ми створимо умови для потенційної катастрофи. І фізичні, і юридичні особи - платники податків повинні мати можливість передбачати наслідки власних дій у рамках податкових законів. Це необхідно знати, наприклад, для того, щоб вирішити: коли та, як здійснювати певні операції. Якщо нема такої визначеності, то багато операцій взагалі не буде здійснено.

8. Різні податкові закони повинні бути взаємоузгодженими

Одна з головних потреб у створенні Податкового кодексу полягає в необхідності забезпечити гармонійність та взаємоузгодженість між різними податковими законами. Але навіть і без Податкового кодексу необхідно використовувати однакові й узгоджені терміни та поняття в різних законах. Наприклад, такі поняття, як "товарно-матеріальні запаси", "виробничі витрати", повинні означати одне і те ж в усіх законах. Інакше це буде просто пастка для платників, якщо термін чи концепція матимуть різний зміст у різних законах. Окрім цього, процедури примусового виконання податкових законів повинні бути послідовними та узгодженими між собою. Не можна допустити, щоб вони залежали від того, який саме податок сплачується. Взагалі, адміністрування всіх податків повинне регулюватися єдиним законом. Не можна допускати, щоб платники податків та працівники податкових органів дотримувалися різних адміністративних процедур у залежності від типу конкретного податку. Чим більше схожі адміністративні процедури, тим швидше їх будуть дотримуватися. [40, с.11]

9. Податкова система повинна бути якомога простішою та зрозумілою

Податкова система впливає на повсякденне життя громадян податків багатьма способами, серед яких, наприклад, нарахування податків на заробітну плату, на вартість та продаж нерухомого майна. У багатьох випадках саме платник податку першим визначає, чи повинен він сплачувати податок за певну операцію. Потім це перевіряється працівниками податкової адміністрації. Без сумніву, чим простішими та зрозумілішими будуть податкові закони, тим легше буде платнику податків, а у разі помилки податковому інспектору прийняти вірне рішення.

Проти цього можна заперечити, що стосунки між людьми в суспільстві складні, і тому податкове законодавство, яке регулює стосунки між людьми (наприклад, податківцями та платниками податку), теж відображає певною мірою ці процеси. Часто під час розробки проектів податкового законодавства виникає необхідність вибору - чи зробити податковий закон більш детальним та ускладненим (але тому й більш адекватним); чи - простим (і тому не завжди справедливим). Однак на початку розробки податкового законодавства бажано запроваджувати якомога простіші закони. Зробити їх більш деталізованими та ускладненими можна буде лише після того, як платники податків та працівники податкових адміністрацій набудуть необхідного досвіду в дотриманні та виконанні податкового законодавства.

Думки попереднього параграфу можна проілюструвати таким чином. Припустімо, що платник податку володів житловим будинком, який було знищено під час пожежі. Оціночна вартість будинку була більшою, ніж сума, яку витратив платник податку на придбання будинку та на його поліпшення. Власник застрахував будинок відповідно до цієї вартості. Страхова компанія виплатила йому компенсацію за збиток від пожежі. Оскільки сума, яка була отримана від страхової компанії, є більшою, ніж сума, вкладена власником у цей будинок, то він отримає дохід, який вимірюється як різниця між страховою компенсацією та сумою реальних витрат. Тому такий дохід можна було б включити до оподатковуваного доходу платника податку. Але. він може захотіти використати страхову компенсацію для відновлення будинку. Щоб передбачити таку ситуацію, ми могли б ускладнити закон та звільнити власника від сплати податку у разі, якщо він реінвестує отримані від страховки кошти у відновлення будинку. Якщо піти цим шляхом, то ми будемо змушені визначити, як швидко після отримання страховки власник повинен витрачати її на ремонт будинку для того, щоб не сплачувати податок. Що ж робити, коли власник податку намагався відремонтувати будинок у встановлений у податковому законі термін, але якась перешкода не дозволила йому це зробити? Цю ситуацію теж слід було б передбачити в законі, який стає все більш і більш складним. А якщо будинок вже не можна відновити? Чи слід звільняти власника від сплати податку на дохід із суми страхового відшкодування, якщо останнє використовуватиметься для зведення нового будинку? А якщо цей новий будинок буде зведено в іншому районі? Чи слід дозволити це, чи краще заборонити? А якщо власник купує на гроші, отримані від страхової компанії, новий будинок не житлового, а комерційного призначення? Тобто, може, і добре було б передбачити в законі звільнення від оподаткування коштів, отриманих від страхової компанії, якщо останні використовуються для ремонту чи придбання нового житла, але таке рішення може настільки ускладнити закон, що його переваги відійдуть на другий план. Тому на початковому етапі можна було б просто сказати, що такий дохід слід оподатковувати, і взагалі не розглядати питання його використання для ремонту чи купівлі нового будинку. Якщо ставка податку не занадто висока, це не матиме значного негативного впливу на заміну помешкання платником податку. [47, с.9]

10. Адміністрування податкової системи повинно бути справедливим та чесним

Вимоги, яким має відповідати ефективна податкова система, можна поділити на дві групи. Перша - це необхідність забезпечення балансу між правами та обов'язками податкової адміністрації й правами та обов'язками платників податків. Податковій адміністрації слід надати всі необхідні повноваження для ефективного адміністрування податкової системи. При цьому платники податку мають бути надійно захищеними від зловживань з боку працівників податкової адміністрації. Друга - податкова адміністрація повинна забезпечити чесне та справедливе адміністрування податкової системи і діяти саме як адміністратор. Вимагати від банків виконувати головну роль у справі стягнення податків - це дуже серйозна вада, яку чітко можна виявити на прикладі податку з оборогу. Банки мають виконувати притаманні їм функції, а не збирати податки. Україні конче потрібна розвинута банківська система, створення якої гальмується покладанням на банки функції збирання податків.

Податкова адміністрація повинна мати всі необхідні повноваження для забезпечення ефективного збирання податків, платники податку натомість - право на оскарження рішення податкової адміністрації, яке вони вважають помилковим. Податкова адміністрація повинна мати право накладати арешт на рахунок платника-боржника та стягувати з нього кошти для погашення заборгованості, повідомивши його про такі дії податковим попередженням (яке платник податку може оскаржити у суді), якщо тільки нема підстав вважати, що він має намір негайно зняти всі гроші. Податкова адміністрація повинна володіти повною інформацією, яка необхідна для забезпечення дотримання податкового законодавства, а платники податку повинні мати впевненість, що ці відомості будуть охоронятися як конфіденційні. Податкова адміністрація повинна мати право отримувати інформацію про платника податку від нього самого та від третіх осіб. При цьому платники податку та треті особи повинні бути впевнені, що органи, які мають право на отримання такої інформації, користуються цим правом лише у зв'язку з податковою необхідністю та згідно із законом. [47, с.11]


 
 

Цікаве

Загрузка...