WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Сучасна податкова політика України - Дипломна робота

Сучасна податкова політика України - Дипломна робота

2. Податкова система повинна бути нейтральною

Принцип нейтральності податкової системи означає, що інвестиційні, комерційні та економічні рішення мають прийматися незалежно від податкових наслідків таких рішень. Наприклад, інвестор хоче здійснити інвестицію. Куди саме вкладати гроші, він вирішуватиме лише в залежності від прибутковості інвестицій, а не від особливості їх оподаткування. Податок, який сплачуватиме інвестор, не повинен залежати від того, вклав інвестор гроші в акції, нерухомість чи в особисте майно. Податкові наслідки рішень інвесторів у цих випадках мають бути однаковими.

Очевидно, що податок з обігу не відповідає цьому принципу. Підприємець повинен мати можливість обирати форму власного бізнесу незалежно від податкових наслідків його вибору. Так, у разі вертикально інтегрованого підприємства, яке використовує відокремлені підрозділи на кожному етапі виробничого процесу, податок з обігу буде значно вищим, ніж у разі, коли всі етапи виробничого процесу виконуються на одному підприємстві. Тому за умов застосування податку з обігу підприємець буде змушений прийняти рішення про доцільність функціонування одного підприємства замість декількох відокремлених, навіть якщо останнє рішення мало б суто виробничі переваги. [13,с.17]

3.Необхідність розширення податкової бази

Безумовно, якщо всі державні видатки розділити, наприклад, між 10 суб'єктами, то кожний з них буде сплачувати більше, ніж у тому випадку, коли такі видатки розподіляються порівну між 20 суб'єктами. Якщо 20 осіб сплачують податки, які є навіть нижчими від тих, що сплачуються кожною з 10 осіб, то сукупні податкові надходження все одно можуть бути вищими. Так, наприклад, однією з причин того, що в Україні нарахування на заробітну платню все ще вище бажаного рівня, є те, що їх сплачує відносно небагато людей. Останнє - також причина незадовільного рівня податкових надходжень до бюджету. Можна запропонувати два варіанти вирішення цієї проблеми. Перш за все, слід залучити якомога більше платників погупав з "тіньової" до офіційної економіки та запровадити достатню кількість різних податків для того, щоб кожний працюючий член суспільства сплачував свою частку податків для фінансування відповідних державних видатків. Щоб розпочати цей процес, необхідно зменшити податковий тиск на існуючих платників податків, що досягається за рахунок розширення податкової бази. Останнє здійснюється шляхом збільшення кількості платників та запровадження необхідної кількості податків у податковій системі. Так, податок на доходи фізичних осіб має стягуватися не лише з осіб, які працюють і одержують зарплату, але й з інвесторів, включаючи тих, що здійснюють інвестиції в різні категорії майна. [13,с.19]

За умови запровадження в податковій системі достатньої кількості взаємодоповнюваних податків загальне податкове навантаження розподіляться серед усіх цих податків, оскільки жоден податок не здатний забезпечити всі або більшу частку надходжень до бюджету. Податок на доходи фізичних осіб мають сплачувати також і особи, які не оподатковуються податком на прибуток підприємств, а податок на додану вартість може стягуватися з певних осіб, які не зобов'язані сплачувати податок на доходи фізичних осіб та податок на прибуток підприємств. Теж саме можна сказати про податок на нерухомість чи акцизний збір. Тому всі ці податки мають бути присутніми в ефективній податковій системі.

4. Податкова система має бути справедливою

Жодна річ так не сприяє відходові від офіційної податкової системи, як відчуття того, що до вас ставляться несправедливо. Така ситуація часто виникає, коли податкові закони використовуються для досягнення інших цілей, ніж забезпечення належних надходжень до бюджету. Прикладом того може бути звільнення від оподаткування окремих підприємств певного сектора економіки. Так, наприклад, можна було б запровадити норму, коли підприємства, у яких більше ніж 30 відсотків інвестицій є іноземними, звільняються від сплати певного податку. У цьому випадку інші підприємства галузі вважатимуть, що звільненим підприємствам просто було надано конкурентну перевагу.

Цю ситуацію можна також яскраво продемонструвати на прикладі, пов'язаному з податком на доходи фізичних осіб. Припустимо, що один з двох громадян, які мають однакові доходи та однакову кількість членів сім'ї, вирішив взяти в оренду житловий будинок, а інший вирішив купити житло, отримавши іпотечний кредит. Припустимо, що орендна плата одного та платежі за кредит другого однакові. Якщо податкова система передбачає можливість зменшення податкового зобов'язання на суму процентів за іпотечний кредит та не передбачає подібних знижок у випадку оренди, то орендар буде змушений сплачувати більший податок, ніж той, хто купив будинок у кредит, хоча сплачуватиме за житло ту ж саму суму. Ситуацію можна дещо відкоригувати, якщо власник житла сплачуватиме податок на нерухомість. Однак і орендодавець - власник житла може включити цей податок у суму орендної плати. Тому правильним буде рішення не застосовувати податкову знижку на проценти, що сплачуються за іпотечний кредит.

Податкова система не може бути дискримінаційною у відношенні до одних платників податків та надавати переваги іншим

Зрозуміло, що платник податку, якому не були надані пільги, буде незадоволений системою оподаткування. Те ж саме матиме місце у випадку не одного, а цілої категорії платників податків. Надання певних податкових пільг деяким платникам може призвести до того, що інші будуть змушені платити більше. [23,с.80]

Наприклад, уряд намагається стимулювати будівництво житла. З цією метою вносяться такі зміни в податкове законодавство, згідно з якими власники нових житлових будинків матимуть можливість застосовувати метод прискореної амортизації та здійснювати амортизаційні відрахування скоріше за інших власників будь-яких будинків житлового, промислового або комерційного призначення. У цьому випадку фактично надається субсидія власникам нових житлових будинків. Якщо власники старих житлових будинків дізнаються про те, що така субсидія прихована десь у податковому законодавстві, це навряд чи їх втішить і може призвести до загострення соціальної напруги. Однак, якщо, розглядати податкову систему як інструмент забезпечення податкових надходжень до бюджету, то тоді буде незрозуміле, чому власникам нових житлових будинків слід надавати перевагу у нарахуванні амортизації?

5. Податкова система повинна бути прогресивною

Деякі види податків за своєю природою регресивні. Податок на нерухомість, податок з продажів (податок на додану вартість), акцизний збір та мито визначаються таким чином, що їх сума не залежить від рівня заможності платника податку, хоча випадково така залежність і може мати місце. Тому серед осіб, які повинні сплачувати такі податки, можуть бути як заможні, так і менше забезпечені люди. У цьому контексті податки, розмір яких встановлюється в залежності від суми прибутку чи вартості, дозволять вирівняти податкове навантаження та загалом зробити податкову систему прогресивнішою.

Чому, власне кажучи, податкова система повинна бути прогресивною? Було наведено багато аргументів як на користь, так і проти цього твердження. Зрозуміло, що одна й та ж сума або навіть ставка податку, з точки зору економічних наслідків, залежить від рівня доходу або забезпеченості платника податку. Чим менший рівень доходу, тим менше залишається коштів після сплати податків та інших обов'язкових платежів. Коли йдеться про вибір між сплатою податку та необхідністю відремонтувати пару зношених черевиків, то зробити вибір на користь платежу до бюджету буде складніше, ніж тоді, коли купується восьма пара черевиків. Окрім цього, прогресивна система оподаткування дозволяє встановлювати більш високі ставки податку для осіб з високими доходами, які неможливо було б встановити для осіб з середніми чи низькими доходами (неможливо, тому що це б примусило незаможних платників податку робити вибір між сплатою податку та придбанням найнеобхіднішого). І нарешті, неоподатковуваний мінімум та збільшення ставок оподаткування слід встановлювати таким чином, щоб після сплати податків залишалося достатньо коштів на забезпечення життєвих потреб. Людей не можна ставити перед вибором: сплатити податок чи купити продукти харчування. [22,с.62]

6. Податкова система повинна сприяти інвестиціям, економічному розвитку, конкурентоспроможності та працезайнятості

Податкова система не може сприяти інвестиціям, економічному розвитку, конкурентоспроможності та працезайнятості, якщо ставки оподаткування настільки високі, що не дозволяють досягти належного рівня прибутковості. Високі ставки оподаткування здатні відлякувати навіть найоптимістичнішого бізнесмена, "заганяти" його у "тіньову" економіку.

Якщо за рахунок розширення бази оподаткування вдасться знизити ставки оподаткування, то податкова система стане більш привабливою для інвесторів.

Однак існують й інші важливі аспекти податкової системи, від яких залежатимуть інвестиції. Якщо інвестор продає або якось інакше відчужує об'єкт інвестицій, йому слід надати можливість повернути інвестовані кошти без оподаткування, тобто він повинен сплачувати податок лише з одержаного прибутку. Для обчислення такого прибутку слід враховувати всі видатки: суми податку на нерухомість, акцизного збору, митного збору, податку з продажів (податку на додану вартість), що були сплачені платником податку.


 
 

Цікаве

Загрузка...