WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування транспортних засобiв - Дипломна робота

Оподаткування транспортних засобiв - Дипломна робота

Відповідно до ст.25 Закону України від 22 березня 1996 року "Про Державний бюджет України на 1996 рік" у 1996 році податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачувався у розмірах, передбачених Дикретом Кабінету Міністрів України від 9 квітня 1993 року "Про ставки податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" з урахуванням статті 18 Закону України "Про Державний бюджет України на 1995 рік", збільшених у 1,5 рази.

Вказаним Законом не передбачалось прогресивного оподаткування транспортних засобів, оскільки останні мають незмінний об'єкт оподаткування (номінальна потужність двигуна) і тверді ставки податку на рік з кожної кінської сили, а дохід фізичних осіб змінювався щомісячно і при його оподаткуванні не враховувались частини неоподатковуваного мінімуму.

18 лютого 1997 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів"". Згідно статті 3 даного Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується в таких розмірах (див. табл. 1.2.1.).

Таблиця 1.2.1.

Ставки податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів введені в дію з 25 березня 1997 року [10, с.3].

Код

Опис об'єктів оподаткування

Ставки податку на рік (з 100 куб. см. об'єму циліндрів двигуна, з 1кВт потужності двигуна або 100 см довжини)

1

2

3

8701

Трактори колісні (крім гусеничних – код 87 01 30)

0,32ЕКЮ з 100 куб. см

8703

1

Автомобілі легкові (крім автомобілів з електродвигуном – 87 03 90 100) з об'ємом циліндрів двигуна:

до 1000 куб. см

від 1001 куб. см до 1500 куб. см

від 1501 куб. см до 1800 куб. см

від 1801 куб. см до 2500 куб. см

від 2501 куб. см і більше

2

0,68ЕКЮ з 100 куб. см

1,14ЕКЮ з 100 куб. см

1,36ЕКЮ з 100 куб. см

1,81ЕКЮ з 100 куб. см

4,55ЕКЮ з 100 куб. см

3

8704

Автомобілі вантажні

0,45ЕКЮ з 100 куб. см

8711

Мотоцикли (мопеди) велосипеди з двигуном (крім тих, що мають об'єм циліндра двигуна до 50 куб. см – код 87 11 10)

0,45 ЕКЮ з 100 куб.

Даним Законом встановлено податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах.

Податок з визначених цим Законом власників наземних і водних транспортних засобів сплачується за місцезнаходженням юридичних осіб і

місцем проживання фізичних осіб, зараховується до бюджетів місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських). З цієї суми 90 відсотків надходить на покриття витрат з експлуатації та утримання автомобільних доріг, у тому числі підприємствами Української державної корпорації по будівництву, ремонту та утриманню автомобільних доріг (Укравтодор) на проведення природоохоронних заходів на водоймищах, а 10 відсотків –для зміцнення матеріально-технічної бази органів, які здійснюють реєстрацію, перереєстрацію та технічній огляд цих транспортних засобів.

Останні зміни щодо податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів були проведені 1.07 2001 року, якими затверджено ставки даного податку в національній валюті України (додаток 2). Дане нововведення спростило механізм розрахунку, в тому розумінні, що ставки податку не прив'язані до європейської валюти, зокрема не залежать від курсу валюти.

Впродовж історії формування в Україні з 1991 року по 2002 рік податок з власників транспортних засобів і інших самохідних машин і механізмів набув найоптимальнішої форми, яка найкраще задовольняє потреби сучасної податкової системи. Звичайно, в подальшому процесі розвитку нашої держави податкова система буде вдосконалюватися і разом з нею даний податок.

На сьогоднішній день на розгляд Верховної Ради України представлено декілька законопроектів, щодо змін та доповнень до порядку оподаткування транспортних засобів. Одним з них є проект Податкового кодексу України, згідно якого ставки податку на великовантажні автомобілі знижено з 15 — 20 до 12 — 15 грн. залежно від об ему циліндрів двигуна. 3 метою компенсації втрат бюджету від зниження ставок податку на вантажні автомобілі запропоновано збільшити ставки податку на сідельні тягачі, диференціювати підхід до оподаткування мотоциклів (на мотоцикли з об'ємом циліндрів двигуна від 801 см3 ставку податку передбачається збільшити до 10 грн. із 100 см), змінити об'єкт оподаткування для гідроциклів та інших потужних маломірних водних транспортних засобів зі стаціонарним двигуном.

Крім того, внаслідок зміни економічної сутності податку змінено його назву та розширено базу оподаткування за рахунок включення до неї літальних апаратів.

Одним з позитивних моментів урядового проекту Податкового кодексу України е відмова від класифікації об'єктів оподаткування за кодами Гармонізованої системи опису та кодування товарів. Визначення окремих об'єктів оподаткування подано в першій статті восьмого розділу проекту Податкового кодексу. Встановлення чіткого порядку обчислення та сплати податку для юридичних осіб дозволить уникнути в по дальшому неоднозначного тлумачення вимог законодавства [41, с.7].

Слід відзначити і соціальну спрямованість пільг, наданих щодо податку на транспортні засоби фізичним особам. Практика справляння податку з власників транспортних засобів показала нелогічність сплати податку на транспортні засоби, що включені до автомобільних колон військового типу відповідно до переліку і порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, і не експлуатуються. Тому вони увійшли до складу тих, що пільгуються. Запропонованим проектом Податкового кодексу також виключено з об'єктів оподаткування транспортні засоби, що перебувають на консервації у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а також транспортні засоби Міністерства оборони України, за винятком легкових автомобілів групи експлуатації, чим врегульовано питання щодо виділення бюджетних коштів на сплату податку бюджетним установам.

З визнанням України незалежною державою ПДВ зайняв чільне місце в системі податків. Разом з еволюцією податкової системи еволюціонував і ПДВ. Насьогодні, в Закон України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97року, тільки Законами України було внесено понад шістдесят змін, не враховуючи накази та листи ДПА. В переліку законів України, якими були внесені зміни доцільно виділити Закон України "Про стимулювання виробництва автомобілів в Україні", яким надано значні пільги підприємствам виробникам транспортних засобів. Згідно даного закону виробники транспортних засобів звільнені від сплати податків до 2007 року.

Одним з видів непрямих податків є акциз. Він представляє собою непрямий податок на певні товари, який включають в ціну товару і сплачуються покупцями. Механізм акцизного збору дуже схожий на податок на додану вартість. Дійсно, це непрямі податки; обидва включаються в ціну товару; і один, і другий сплачується споживачем. Однак їх розділяє і декілька принципових моментів. По-перше, акцизний збір – це податок на товари чи продукцію, тоді як ПДВ передбачає в якості об'єкту оподаткування оборот від реалізації товарів ( робіт, послуг). По-друге, ПДВ оподатковує обороти від всіх товарів, а при нарахуванні АЗ враховуються тільки специфічні, підакцизні товари. По-третє, акциз тісно пов'язаний з специфічним фінансовим інструментом – митом і часто при ввозі товарів на територію держави використовується як акциз чи мито.

Механізм акцизного збору на початку 1995 року закріплений Декретом Кабінетом Міністрів України від 26.12.1992 року "Про акцизний збір" . Динаміка змін нормативних актів по акцизному збору в більшості повторює зміни ПДВ: прийняття перших законів України в грудні 1991 року, потім Декретів в грудні1992 року і знову законів в 1995 році. Правда, принципові зміни по акцизному збору в основному були пов'язані з коректуванням рівня ставок.

Обов'язковим елементом нормативних актів, які регулюють механізм акцизного збору, є додаток, який містить перелік товарів, які розглядаються законодавством в якості підакцизних товарів і який закріплює ставки цього збору. Подібний перелік самим неопосередкованим чином пов'язаний з декількома статтями. Перш за все, звичайно, зі статтею 4, яка визначає ставки акцизного збору, де виділені тільки загальні підходи до нарахування акцизного збору, а конкретизуються по окремих товарах вони вже у вказаному переліку. Досить тісно пов'язане це доповнення з переліком пільг.


 
 

Цікаве

Загрузка...