WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування транспортних засобiв - Дипломна робота

Оподаткування транспортних засобiв - Дипломна робота

Аргумент "за". Згідно зі статтею 6 Закону України "Про податок з власників транспортних та інших самохідних машин і механізмів" від 11.12.1991 р. розрахунок суми транспортного податку подають "на основі бухгалтерського звіту (балансу)". Тому податок необхідно сплачувати за всі транспортні засоби, які знаходяться на балансі підприємства.

Аргументи "проти".

 • У законі не сказано, що розрахунок слід робити за всіма без винятку транспортними засобами, які знаходяться на балансі підприємства (ми ж не складаємо розрахунку податку за транспортними засобами, які не є об'єктами оподаткування). Звичайно, до розрахунку включатиметься тільки ті транспортні засоби, які знаходяться на балансі підприємства (тобто належать йому.)

 • Відповідно до статті 1 Закону платниками податку з власників транспортних засобів є юридичні та фізичні особи, "які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби". Реєстрацію та облік транспортних засобів здійснюють органи ДАІ МВС України. Якщо ви маєте автомобіль, але він не поставлений на облік в ДАІ і на нього не видані номерні знаки, то ви не підпадаєте під визначення платника податку щодо цього автомобіля і податок за нього платити не повинні.

 • Якщо норми закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на законодавчій підставі припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, в наслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення у межах апеляційного узгодження приймається на користь платника податків (пп.4.4.1 п.4.4 ст.4) Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р.

 • Ще одним, непрямими, аргументом є лист ДПАУ від 14.03.1997 р, який і досі не втратив чинності. У цьому документі зазначено: "Якщо транспортний засіб не знятий з обліку в органах ДАІ, то податок з власників транспортних засобів сплачується незалежно від того, у якому він стані чи наскільки часто він використовується". Як бачимо, податківці прив'язують необхідність сплати податку до реєстрації транспорту в ДАІ. Отже, якщо транспортний засіб не зареєстровано в органах ДАІ, то, на нашу думку, податок з власників транспортних засобів за нього платити не потрібно.

  Об'єкти оподаткування в Законі з зазначенням чотирьохзначних кодів представлені у відповідності до гармонізованої системи опису і кодування товарів. (Додаток 2). Згідно даної системи виділяють дві групи транспортних засобів: група 87 – засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, і їх частини і устаткування; та група 89 – судна та інші плавучі засоби.

  Об'єктами оподаткування є також купівля і продаж транспорту. При здійсненні операцій по відчуженню як фізичні, так і юридичні особи сплачують певні податки (ПДВ, акцизний збір, ввізне мито, державне мито). Згідно пункту 2 постанови ВРУ "Про перелік товарів (продукції), на які встановлюється акцизний збір" від 12.09.1996р одним із законодавчих документів, який визначає перелік підакцизних товарів, виступає Закон України "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі транспортні засоби" від 24.05.1996р. Відповідно до зазначеного Закону, акцизний збір сплачується в наступних випадках:

 • При реалізації транспортних засобів українськими підприємствами-виробниками та фізичними особами. Разом з тим необхідно відмітити, що до 01.01.2007 року обороти по реалізації легкових, вантажно-пасажирських автомобілів і мотоциклів, які виготовляються українськими підприємствами всіх форм власності звільнені від сплати акцизного збору. При чому вказана пільга поширюється на обороти по реалізації транспортних засобів, які виготовляються на вітчизняних підприємствах з імпортних і виготовлених в Україні комплектуючих, при умові виготовлення не менше 1000 автомобілів і 1000 мотоциклів в рік. Порядок звільнення від обкладання акцизним збором оборотів по реалізації легкових, вантажно-пасажирських автомобілів, мотоциклів і шин пневматичних резинових для легкових автомобілів, які виготовляються українськими підприємствами всіх форм власності, затверджений постановою КМУ від 16.02.1998р.

 • При ввезені транспортних засобів на митну територію України фізичними і юридичними особами.

  Більшість суб'єктів підприємницької діяльності стикається з необхідністю сплати акцизного збору саме при імпорті транспортних засобів. Сплата акцизного збору здійснюється одночасно зі сплатою інших митних платежів (мита, "імпортного" ПДВ, митних зборів), тобто до або підчас представлення митної декларації (проведення митних процедур).

  Ставки акцизного збору встановлені в євро в залежності від об'єму циліндру двигуна автомобіля. При цьому степінь зносу транспортного засобу значення на має.

  Перелік транспортних засобів, які підлягають обкладанню акцизного збору, а також ставки акцизного збору наведено в додатку 3.

  Продаж автомобіля підприємством, яке не спеціалізується в області торгівлі автотранспортними засобами здійснюється на основі договору купівлі-продажу, завіреного нотаріально. Згідно статті 3 Декрету КМУ "Про державне мито" від 21.03.1993р. за нотаріальне посвідчення такого договору сплачується державне мито в розмірі 5 відсотків від суми договору, але не нижче дійсної ціни транспортного засобу. Операції з продажу транспортних засобів є об'єктами оподаткування ПДВ виходячи з договірної ціни транспортного засобу. Договірна вартість визначається за вільними або регульованими цінами (тарифами) з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових) платежів, за винятком ПДВ, що включаються в ціну товару згідно із законами України з питань оподаткування. У разі продажу транспортного засобу без оплати або з частковою оплатою їх вартості у межах бартерних операцій або при продажі пов'язаній з продавцем особі чи суб'єкту підприємницької діяльності, який не зареєстрований як платник податку, база оподаткування визначається виходячи з фактичної ціни операції. але не нижчої за звичайні ціни.

  Часто підприємства для продажу автомобіля звертаються до фірм, які спеціалізуються на продажі транспортних засобів і які мають дозвіл МВС на даний вид діяльності. Такий продаж здійснюється в рамках договору комісії. Проведення комісійної торгівлі автомобілями регламентовано Правилами торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами. затвердженими наказом України від 18.12.1995р.

  На комісію приймаються транспортні засоби вітчизняного, іноземного виробництва і номерні агрегати як технічно справні, так і не справні. При взятті на комісію транспортних засобів перевірка їхнього технічного стану і укомплектованості здійснюється з участю комітента. На комісію приймаються транспортні засоби і номерні агрегати, зняті з обліку в органах ДАІ, для продажу на території України:

 • Від громадян України – при наявності паспорта чи документа, який його замінює і свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) транспортного засобу з відміткою в ньому ДАІ про зняття з обліку в зв'язку з продажем або довідки на агрегат, вузол, яка видана органами ДАІ. На комісію можуть прийматися вузли і агрегати транспортних засобів на основі свідоцтв про спадщину і документів, які засвідчують законність їх придбання;

 • Від підприємств (організацій, установ) – при наявності накладної з вказівкою моделі, марки транспортного засобу, номера шасі, двигуна, його ціни, а також свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорту) з відміткою в ньому ДАІ про зняття з обліку в зв'язку з продажем, довіреності уповноваженої особи підприємства (установи, організації) і паспорта або документа, який його замінює.

  При відсутності технічного паспорту транспортний засіб на комісію не приймається. Забороняється також приймати на комісію транспортні засоби, вузли і агрегати, ідентифікаційні номери яких знищені чи підроблені.

  В податковому обліку вартість переданого на комісію автотранспортного засобу не відображається в складі валового доходу, так як згідно з пунктом 1.31 статті 1 Закону про податок на прибуток не рахується продажем операцій по наданню товарів в рамках договорів комісії, зберігання (відповідального зберігання), доручення, інших громадсько-правових договорів, які не передбачають передачу прав власності на такі товари. Валові доходи у підприємства – комітента виникають, на нашу думку, по факту отримання грошових засобів від комісіонера за проданий транспортний засіб третій особі. Оподаткування комісійних операцій ПДВ регулюється пунктом 4.7.статті 4 Закону про ПДВ. Згідно даного пункту базою оподаткування ПДВ є продажна вартість таких транспортних засобів. Податкове зобов'язання у підприємства-комітента виникає при отриманні коштів від посередника за реалізований транспортний засіб. Для підтвердження виникнення податкових зобов'язань комітент виписує податкову накладну на ім'я комісіонера [ 40, 143].


 •  
   

  Цікаве

  Загрузка...