WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування транспортних засобiв - Дипломна робота

Оподаткування транспортних засобiв - Дипломна робота

Висновки

На сьогоднішній день можна впевнено сказати, що в Україні відбувається реформування податкової системи. Законодавчі і виконавчі органи влади намагаються знайти оптимальні варіанти її функціонування. Однак, про деякі аспекти цього процесу можна судити на прикладі такого платежу, як податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

Проаналізувавши законодавство України з питань оподаткування цим податком можна сказати, що в зв'язку з набранням чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування дорожнього господарства" від 16.07.99р., яким внесено суттєві зміни до Закону України від 11.12.91р. "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" у редакції Закону України від 18.02.97р., а саме змінено порядок і терміни сплати податку, розміри ставок, відповідальність платників, а також розширено перелік пільг для фізичних осіб - власників транспортних засобів.

Отож, з 1 січня 2000 року ставки даного податку встановлено не в звичних "ЄВРО", а в національній валюті України, тобто в гривнях. Для деяких об'єктів оподаткування введено додаткові інтервали об'ємів двигуна, а також розбивку на такі інтервали з установленням для кожного з них окремої ставки для обчислення податку. Це стосується, зокрема, легкових автомобілів з об'ємом циліндрів двигуна від 2501 куб. см до 3500 куб. см, для яких тепер встановлено окрему ставку - 20 грн., а також вантажних автомобілів, для яких раніше було встановлено єдину ставку, а з 01.01.2000р. введено три різні розміри ставок залежно від об'єму циліндрів двигуна.

Принципові зміни відбулися і в цільовому призначені податку. Якщо раніше податок зараховувався до місцевого бюджету і частина його (90%) спрямовувалася на покриття витрат на експлуатацію та утримання автомобільних доріг, а частина (10%) - на зміцнення матеріально-технічної бази органів, що здійснюють реєстрацію і техогляд транспортних засобів, то з 1 січня 2000 року сума податку зараховується на спеціальні рахунки територіальних дорожніх фондів з наступним розподілом (85%) на фінансування витрат, пов'язаних з будівництвом; реконструкцією, ремонтом, і утриманням автомобільних доріг загального користування, і лише частина (15%) спрямовується до місцевих бюджетів для ремонту і утримання вулиць в населених пунктах.

Для фізичних осіб - платників податку порядок обчислення і сплати податку залишився незмінним, тобто перед реєстрацією, перереєстрацією, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться техогляд. Юридичні особи згідно із новим Законом сплачують цей податок щокварталу рівними частинами до 15 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Потрібно зазначити, що з 1 січня 2000 року розширена категорія пільговиків. До неплатників приєднано навчальні заклади, котрі повністю фінансуються із бюджету, а виключено установи і організації, які фінансуються із Державного бюджету України, тобто організації і установи Міністерства оборони України, Прикордонних військ України, Цивільної оборони України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Прокуратури України." 50%-ну пільгу крім сільськогосподарських виробників отримують власники легкових автомобілів, вироблених у країнах СНД і поставлених на облік в Україні до 1990 року включно.

Розширений перелік пільговиків за рахунок надання пільг ветеранам праці, які вийшли на пенсію. Ветерани війни, особи, які постраждали в результаті аварії на Чорнобильській АЕС, ветерани праці набули права вибору відносно транспортного засобу, у зв'язку з наявністю якого не буде сплачуватися транспортний податок. Таким транспортним засобом може бути один легковий .автомобіль з об'ємом циліндрів двигуна вже до 2500 куб. см (раніше було до 2200 куб. см) або один мотоцикл з об'ємом циліндрів двигуна до 650 куб. см, або один човен моторний чи катер (крім спортивних) з довжиною корпусу до 7,5 м. Інвалідам І і II групи тепер надається пільга при сплаті податку на будь-який легковий автомобіль (не тільки з ручним управлінням), причому незалежно від об'єму циліндрів двигуна.

Судячи по питомій вазі поступлень від податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в структурі доходів бюджетів, можна сказати, що він виконує не стільки фіскальну функцію, скільки економічну. Підтвердженням цього є цільове використання сум податку, що поступають на рахунки територіальних дорожніх фондів. Однак болючою проблемою сьогодення є погіршення якості автомобільних шляхів, що має свої негативні наслідки; Значні втрати несуть підприємства як агропромислового комплексу так і інших галузей народного господарства. Отже, очевидною є необхідність покращення стану автомобільних шляхів, що сприятиме зростанню вантажообороту. Як наслідок автомобільний транспорт зможе виправдати свою першість в обслуговуванні народного господарства.

Для покращення стану справ в частині стягнення та використання податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів можна запропонувати наступне:

1. Для вирішення такої болючої проблеми, як обкладання податком транспортних засобів, що знаходяться у власності юридичних чи фізичних осіб, незалежно від їх використання може поступити наступний порядок сплати цього платежу. Власники транспортних засобів проходять техогляд, на основі якого органи ДАІ видають довідку про можливість чи не можливість використання конкретного транспортного засобу, а вже потім повинен наступати процес сплати податку.

2. Корисним, також, може стати спрямування частини суми поступлень по податку на вирішення екологічної проблеми. З кожним роком зростає кількість власників транспортних засобів, які в більшості є старшими 10 років і викидають в повітря велику кількість токсичних речовин. Для оподаткування вказаних об'єктів необхідно впровадити специфічні ставки податку, незалежно від марок і походження транспортних засобів, та збільшити адміністративні штрафи до власників які використовують автотранспорт з підвищеними токсичними викидами. Додатково одержані кошти можна було б використати для пом'якшення негативних ефектів, наприклад, на покращення стану лісосмуг вздовж автомобільних шляхів.

3. Необхідно стабілізувати даний податок, що в свою чергу приведе до зменшення порушень при його сплаті та проходженні технічного огляду, які в даний час зустрічаються дуже часто.

4. Велике значення має цільове використання коштів, що надходять до бюджету по цьому виду платежу, оскільки це є проявом його суті. Отже, необхідно приділяти більше уваги контролю за поступленням і витрачанням вказаних сум податку.

Не слід забувати, що рівень соціально-економічного розвитку держави визначається не тільки станом справ в економіці, а й такою здається на перший погляд дрібницею, як станом доріг в державі.

Операції по відчуженню транспортних засобів оподатковуються акцизним збором, податком на додану вартість, ввізним митом, державним митом, збором в Пенсійний фонд.

Товари, транспортні засоби та запасні частини до них, що ввозяться громадянами на митну територію України, обкладаються ПДВ за ставкою, яка встановлена Законом України від 03.04.1997 року " Про податок на додану вартість" ввізним митом та акцизним збором за ставками які встановлені в євро в залежності від об'єму циліндру двигуна автомобіля . При цьому степінь зносу транспортного засобу, який ввозиться значення не має. Акцизний збір з транспортних засобів, які імпортуються в Україну, сплачується в валюті України згідно курсу НБУ на день представлення митної декларації.

Датою виникнення податкових зобов'язань при ввезенні транспортних засобів є дата оформлення ввізної митної декларації із зазначеній у ній суми ПДВ, що підлягає сплаті.

Контроль правильності обчислення і своєчасності сплати акцизного збору з товарів, що імпортуються в Україну, під час митного оформлення здійснюється митними органами, а контроль правильності обчислення ПДВ та акцизного збору з імпортних товарів під час їх реалізації – ДПІ. Таким чином, справляння акцизного збору з імпорту товарів в Україну контролюють дві служби – державна податкова інспекція і державний митний комітет України. Кожна розробляє "свої" Інструкції, які суттєво відрізняються між собою. А платники акцизного збору – суб'єкти ЗЕД повинні чітко дотримуватись обох нормативних документів.

Державне мито – грошовий збір, який стягується в судових і арбітражних органах, органах державного нотаріату, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства іноземних справ України, передбачених законодавством України, за здійснення ними окремих дій і видачу документів.


 
 

Цікаве

Загрузка...