WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування процесiв споживання в Українi - Дипломна робота

Оподаткування процесiв споживання в Українi - Дипломна робота

На сьогодні не існує єдиного законодавчого документа, якому б знайшли відображення всі норми, пов'язані з справлянням акцизного збору. Враховуючи те, що з дня прийняття Декрету Кабінет Міністрів України „Про акцизний збір" та законів які регулюють питання справляння акцизного збору, було внесено багато змін та доповнень, для в зручності в користуванні пропонуються такі законодавчі акти у кодифікованому вигляді. Декрет Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби "Закон України Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами чотири закони України, якими визначено перелік товарів і продукції, на яких встановлюється акцизний збір та ставки цього збору:

Закон України „Про ставки акцизного збору та ввізного мита на тютюнові вироби";

Закон України. „Про ставки акцизного збору та ввізного мита на спиретилові та алкогольні напої;

Закон України „Про ставки акцизного збору та ввізного мита на транспортні засоби";

Закон України „Про ставки акцизного збору та ввізного мита на деякі товари і продукцію".

Найсуттєвішим нововведенням зазначених чотирьох законів стало те, що для всіх товарів назначено коди виробів за Гармонізованою системою опису та кодування товарів і майже по всіх підакцизних товарів (крім ювелірних виробів ) ставки акцизного збору встановлено в твердих сумах з одиниці товару і продукції незалежно від їх вартості. На сьогодні на алкогольні напої та тютюнові вироби ставки акцизного збору встановлено в національній валюті. Розмір ставок акцизного збору та механізм обчислення є одним як для вітчизняних так і для імпортних товарів .

Велике значення в питанні законодавства відіграє Указ Президента України від 23.05.2000 р. № 696/2000 "Про визнання таких, що втратили чинність. Указу Президента України від 2 грудня 1998 року № 1328" . Отак блоками поступово опрацьовуватиметься Податковий кодекс України. Але треба дуже серйозно, зважено підходити до цієї справи[29]. Не варто змінювати щось концептуально, важливо виявити і врегулювати всі недоліки неточності нашого податкового законодавства. Також треба одразу ж виходити на світові стандарти, аби наблизити наші податкові закони до європейських Нині Державна податкова адміністрація України спільно з міжнародними експериментами проводить роботу і в цьому напрямі.

На думку Державної податкової адміністрації України, окремі, несистемні, ситуативні зміни податкового, законодавства не матимуть позитивного ефекту.

Натомість необхідно зосередитися саме на доопрацюванні і підготовці до другого читання проекту Податкового кодексу України, в якому й передбачити комплексне вирішення всіх нагальних проблем оподаткування.

Правове регламентування у сфері оподаткування починається з установлення складу податкової системи[115]. Ставши на шлях розбудови своєї державності, Україна почала створення самостійної податкової системи В 1991 р. був прийнятий закон "Про систему оподаткування". Він визначив принципи системи оподаткування, види податків, зборів та обов'язкових платежів, напрями їх зарахування, платників податків і об'єкти оподаткування та відповідальність за порушення податкового законодавства. Передбачено, що система оподаткування в Україні базується на принципах стабільності рівнонапруженості, обов'язковості, соціальної справедливості при встановленні й справлянні податків і забезпечує концентрацію в державному і місцевих бюджетах коштів, необхідних для розв'язання завдань економічного і соціального розвитку, створення дійових стимулів підвищення ефективності виробництва, економічного використання ресурсів і охорони навколишнього середовища.

Перелічені в законі принципи в цілому правильні. Проблема полягає, однак, не у встановленні принципів, а в їх додержанні. В умовах економічної нестабільності дотримуватися принципу стабільності дуже важко, про щосвідчить накопичений, хоч і незначний, досвід. Крім того, забезпечити стабільність у початковий період створення самостійної податкової системи майже неможливо, особливо враховуючи те, що цей процес іде методом спроб і помилок, а не на основі наукового підходу. Виявлення цих помилок і потребує постійних корективів.

Установивши принципи побудови і склад податкової системи, необхідно законодавче відрегулювати справляння податків шляхом прийняття окремих законів по кожному них[29]. Ця робота теж покладається на Верховну Раду. Головною умовою оптимальної організації податкової роботи є суворе дотримання податковою інспекцією і платниками податкового законодавства. Недосконалість окремих законів, а це неминуче в початковий період створення податкової системи, особливо при непрофесійному парламенті, не є виправданням для ігнорування та невиконання. Суспільство завжди страждає не стільки від недосконалості законів. хоч вони ідеальними не можуть бути і їх мабуть, узагалі не буває, скільки від недотримання законодавчих норм.

Закони та інші законодавчі акти є відправною точкою але ще не достатньою умовою організації податкової роботи [25]. Вони встановлюють головні принципи й об'єкт оподаткування, платників податків, ставки, пільга, порядок і форми розрахунків тільки в узагальненому вигляді, тоді як для чіткої організації податкової роботи потрібні документів що детально визначають порядок справляння податків. Роль таких документів у правовому регламентуванні податкової роботи відіграють інструкції Головної державної податкової інспекції. Звичайно, інструкція не може заходити в суперечність із законодавчим актом, вона повинна тільки конкретизувати його. Якщо інструкція суперечить закону, то має діяти норма закону, а не інструкція, хоча в правовій державі це взагалі неприпустиме явище, Разом із цим слід зазначити, що недосконалість і нечіткість багатьох законів - прийнятих в Україні, призводить якраз до недоліків в інструктивних документах. Але що стосується практичної діяльності податкового інспектора, то він має виконувати все, що передбачено інструкцією, а не керуватися принципом доцільності. Інструкція —це головний робочий документ для податкового інспектора.

Головне в підготовці податкового працівника —не вивчення законодавчого та інструктивного матеріалу, так як він все одно весь час змінюється, а вироблення навичок вільно працювати з інструкціями. Не треба знати інструкцію напам'ять, бо вона завжди є під руками, а слід її розуміти.

Однією з передумов реалізації вимог конкретності, однозначності доступності інструкції є насичення її прикладами, які наочно відображають процес оподаткування. Приклади повинні характеризувати всі варіанти обчислення та сплати того чи іншого податку. При складанні прикладів потрібно не тільки подавати й описувати алгоритм розрахунків, а й указувати джерела інформації, з яких беруться необхідні для розрахунків показники. Як переконує досвід, наявність прикладів, складених таким чином, значно підвищує рівень інструкції, а відтак і податкової роботи в цілому.

Податкова робота пов'язана із заповненням і поданням різноманітних документів. Уніфіковані форми цих документів додаються до інструкції по кожному виду податків. Необхідно, щоб або самі форми, або інструкція вміщували роз'яснення з питань оформлення податкової документації. Як висновок, податки платникам необхідно платити, або в іншому випадку податківцям необхідно розробити законодавчі аспекти боротьби з порушенням податкового законодавства і зафіксувати все це в податковому кодексі. На нашу думку ДПА на основі аналізу фактів виявлених порушень податкового законодавства та порушення кримінальних справ повинна узагальнити інформацію про основні шляхи ухилення від оподаткування суб'єктів підприємницької діяльності і все це використати для розробки заходів щодо їх перекриття та запобігання. Вважаю, що досить доцільним і важливим кроком є шлях гармонізації нашого законодавства із зарубіжним. Воно сприятиме підготовці України до вступу в Європейський економічний союз.

Варто зазначити, що якими б не були досконалими закони, структура податкових органів та їх матеріальна база, ефективна робота податкової служби неможлива без збереження висококваліфікованих кадрів, їх соціальної та правової захищеності. Авторитет та сила держави - це не лише стабільність законодавства та бездефіцитний бюджет, але й матеріально незалежні працівники податкових адміністрацій.

2.2. Податок на додану вартість як форма універсального акцизу.

Ідея використання податків на споживання та їх співвідношення із податками на доходи була і залишається однією з найсуперечливіших у фіскальній науці [57]. Історично опосередкована форма одержавлення національного продукту з'явилася значно пізніше, ніж пряме оподаткування доходів підприємств і громадян, проте поступово перетворилася в найвідчутніший канал поповнення доходів державного бюджету та фінансування державних видатків. Починаючи з ХVIII століття розвиток податкових форм ішов одночасно у двох напрямках: прямого та опосередкованого оподаткування, із установленням відповідних співвідношень між ними.


 
 

Цікаве

Загрузка...