WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування прибутку фiзичних осiб - Дипломна робота

Оподаткування прибутку фiзичних осiб - Дипломна робота

Парадоксально, але розширення мережі зв'язків українських банків із зарубіжними банківськими установами і включення їх до системи електронних міжбанківських міжнародних рахунків, а також лібералізація валютного ринку України були використані насамперед не для поліпшення фінансового стану країни, а для створення і використання механізмів переведення українськими резидентами валютних коштів на рахунки, що не контролюються державою, у банках-резидентах під прикриттям зовнішньоекономічної діяльності й формування мережі підставних рахунків комерційних структур, що здійснюють незаконну конвертацію безготівкових коштів юридичних осіб різних форм власності у готівкову валюту.

У стратегії стабілізації й економічного вростання України наголошується, що зменшення податкового тиску буде можливим лише тоді, коли у результаті піднесення виробництва почне розширюватися база оподаткування. Виходить замкнене коло: зменшення податкового тягаря можливе, коли почне розширюватися база оподаткування у результаті піднесення виробництва, а піднесення виробництва, а отже розширення бази оподаткування, неможливе без зменшення податкового тягаря. Таким чином, залишається ось що — розширювати базу оподаткування іншим шляхом, а саме за рахунок оподаткування тіньової економіки. Невикористаним джерелом наповнення державного бюджету є також акумульовані на кореспондентських рахунках банків-нерезидентів значні кошти, 35% яких, за даними Державної податкової адміністрації. становлять приховані від сплати податки.

Крім не врегульованої законодавчої бази щодо оподаткування, удосконалення дій стосовно ухилення від податків зумовлено залученням до роботи висококласних спеціалістів і використанням сучасної техніки, а також дедалі зростаючим впливом кримінальних угруповань на державні органи. Ось чому необхідно вишукувати нові й удосконалювати вже перевірені практикою форми і методи роботи з платниками податків.

Незважаючи на труднощі, результати діяльності податкової служби переконують у тому, що боротьба з тіньовою економікою ведеться успішно. Зокрема, тільки в нашій області у І півріччі 1998 р. за участю податкової міліції до бюджетів усіх рівнів мобілізовано 28 млн. грн., Що на 16 млн. грн. більше, ніж за аналогічний період минулого року. За 1998 рік порушено 645 кримінальних справ, за якими донараховано 22,5 млн. грн. Активно перевіряються найбільші платники податків. При здійсненні документальних перевірок на 859 таких підприємствах порушення виявлені у 622 випадках.

Значна частина платників податку на прибуток допускає порушення пп.5.4.10 ст.5 Закону України від 22.68.1997р. №283/97-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме: відносять на валові витрати вартість запасних частин, пально-мастильних матеріалів, використаних для експлуатації легкового автотранспорту, якщо основною діяльністю підприємства не є надання платних послуг з транспортного чи туристичного обслуговування населення. З цієї причини підприємству "Гусятингаз" донараховано 863 грн. податку. Аналогічне порушення допущене Хоростківською станцією багаторічних трав цього ж району, радгоспом "Надзбручанський" Борщівського району.

Порушивши пп.5.3.1 ст.5 цього закону, ТОВ "Почаївська фабрика Пластик" (Кременецький район) віднесла на валові витрати вартість покупних матеріалів, використаних на потреби, не пов'язані з веденням господарської діяльності, в результаті чого донараховано 0,6 тис.грн. податку.

ПМП "Софіт" (Тернопільський район), порушивши пп.5.3.2 ст.5 закону, до складу валових витрат включило витрати, пов'язані з будівництвом основних фондів на суму 20,7 тис.грн., у результаті чого занизило прибуток на суму 8.1 тис.грн.

На порушення п.13.2 ст.13 закону ВАТ "Ватра" (м.Тернопіль) при виплаті комісійних винагород нерезидентам (іноземним громадянам) не утримало і не сплатило податок на репатріацію в розмірі 15 відсотків від суми цих винагород, внаслідок чого донараховано 0,9 тис.грн. податку.

У результаті проведених за 1998р. податкових розслідувань встановлено такі методи ухилення від оподаткування:

— приховування об'єктів оподаткування у результаті фальсифікації документів;

— навмисне приховування об'єктів оподаткування шляхом використання фіктивних фірм, що виступають у ролі субпідрядників чи посередників для переведення у готівку безготівкових коштів;

— заниження доходів від виконання будівельно-монтажних робіт через приписування до витрат неіснуючого субпідряду (фіктивні субпідрядники);

— заниження доходів від реалізації через оприбуткування товарно-матеріальних цінностей за завищеними цінами;

— віднесення на собівартість витрат, які кваліфікуються у законодавстві як маркетингові й інформаційні, у безпідставно необмежених сумах, що призводить до навмисного заниження вартості об'єкта оподаткування за браком точного визначення розміру даних витрат;

— заниження доходів шляхом незарахування до обсягу реалізації бартерних операцій. Бартеризація негативно впливає на державні інтереси, бо, по-перше, вона здійснюється поза грошовими розрахунками, тобто поза банківською системою, а значить, і державним контролем; по-друге, бартеризація супроводжується безконтрольним маніпулюванням цін, внаслідок чого реальна вартість товарів, які обмінюються, суттєво знижується, призводячи до диспропорції платіжного балансу, і, по-третє, бартеризація — основа тіньової економіки, у результаті якої державний бюджет постійно зазнає збитків. У 1998р. частка товарообмінних операцій у реалізації продукції у промисловості становила у середньому 35%;

— приховування об'єктів оподаткування шляхом неповного відображення валового доходу від реалізації продукції;

— реалізація великих партій товару (вугілля, метал) за ціною, нижчою віл ціни придбання. Підприємство, формуючи збитки, уникає сплати ПДВ і податку на прибутки;

— подання нульової звітності до Державної податкової інспекції з одночасним функціонуванням підприємства.

Враховуючи досвід перевірок щодо навмисного ухилення від оподаткування з метою недопущення подальшого поглиблення тінізації економіки пропонується таке:

1. Створити інформаційну базу підприємств, організацій, закладів і громадян України, які всіляко ухиляються від сплати податків, щоб використати цю інформацію реєструючими органами у разі вирішення питання про створення такими юридичними і фізичними особами нових суб'єктів підприємницької діяльності.

2. У законодавчому порядку зобов'язати заклади Національного банку України повідомляти Державну податкову адміністрацію про кредитування комерційних структур з обов'язковою перевіркою дотримання податкового законодавства щодо використання кредитних коштів.

3. Запровадити обов'язковість державної реєстрації філіалів, відділів і представництв фірм як юридичних осіб із метою дотримання інтересів регіональних бюджетів і відповідальності у разі банкрутства.

4. У разі повернення платниками донарахованих сум податків і виконання фінансових санкцій за актами перевірок не порушувати кримінальних справ за виявленими порушеннями податкового законодавства, бо шкода, заподіяна державі, сплачена у повному обсязі.

5. Зустрічаються непоодинокі випадки, коли укладаються угоди підприємств, які діють, з організаціями, що припинили виробничу діяльність із тих чи інших причин. У зв'язку з цим доцільно впровадити персональну матеріальну відповідальність керівників у разі укладення контрактів з неіснуючими юридичними особами.

6. Для підприємств, які знято з держреєстру, але про які в результаті оперативних заходів стало відомо, що вони приховують доходи від оподаткування за час господарсько-фінансової діяльності, необхідно відпрацювати механізм перевірок цих організацій, а також механізм вилучення до бюджету донарахованих за цими перевірками сум.

7. Для зручності контролю конче необхідно прискорити підготовку Податкового кодексу України, де повинно бути чітко викладено зміст податкового законодавства, усунено протиріччя між податковими законами, спрощено механізм вилучення податкових сум.

3.2. Напрями вдосконалення вітчизняної практики прибуткового оподаткування підприємств з врахуванням зарубіжного досвіду.

В умовах ринкової економіки дуже важливим питанням, значною мірою пов'язаним з ефективністю виробництва і загальним економічним розвитком. є правильна побудова й організація податкових відносин підприємств із державою. Ці відносини не можна розглядати тільки у фіскальному аспекті, тобто як надходження державних доходів, забезпечення інтересів лише скарбниці. Податки перетворились у важливий важіль державного регулювання. за допомогою якого можна досить ефективно впливати на процеси економічного зростання та соціального розвитку. З юридичної точки зору зарубіжні підприємства поділяються на: 1) корпорації або компанії. які являють собою акціонерні товариства з повною або обмеженою відповідальністю; 2) товариства; 3) підприємства. що належать фізичній особі, а також групі осіб, пов'язаних родинними узами (чоловік і дружина, батько й син тощо). Товариства та підприємства, що належать фізичним особам, які проводять підприємницьку діяльність і одержують прибуток, обкладаються особистим прибутковим податком. Корпорації обкладаються податком з прибутку. За своєю суттю податок на прибуток корпорацій є прибутковим податком, який стягується з юридичних осіб. Усі показники для розрахунку прибутку, що обкладається податком містяться у фінансовій звітності: балансі господарської діяльності, звіті про одержаний прибуток, звіті про зміну фінансового стану, звіті про нерозподілений прибуток.


 
 

Цікаве

Загрузка...