WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування прибутку фiзичних осiб - Дипломна робота

Оподаткування прибутку фiзичних осiб - Дипломна робота

Узагальнену картину ухилення від сплати податків у сфері міжнародного бізнесу дають огляди, виконані під егідою Міжнародного центру податкових адміністраторів. Для корпорацій особливо сприятливі такі способи приховування доходів:

 • маніпулювання величиною оподатковуваного прибутку в галузях високої технології, що можливе внаслідок великої й невизначеної різниці між вартістю продукції та витратами виробництва з урахуванням науково-дослідних робіт;

 • транспортування літаками необ'ємних товарів (коштовні камені, золото, деякі хімічні компоненти), надзвичайно пристосованих для контрабанди й приховування одержаних доходів;

 • зменшення фірмами-монополістами податків завдяки маніпуляції ринковими цінами на продукцію;

 • виконання торгових функцій дочірніми підприємствами та філіалами зарубіжних компаній під виглядом адміністративної діяльності;

 • одержання доходів компаніями, діючими як іноземні філіали на комісійній основі з метою приховати істинний прибуток від своєї промислово-торгівельної діяльності;

 • створення компаній, які видають себе незалежними від іноземних довірителів, фактично перебуваючи в їхній власності або під їхнім контролем (сімейні трести та холдингові компанії);

 • фальшування збитків фірмами, які торгують на некомерційній основі зі своїми постачальниками та покупцями в системі спільно контрольованого бізнесу;

 • створення у вертикальній структурі об'єднаних компаній однієї компанії спеціально для ухилення від сплати податків за все об'єднання. В Україні широко розповсюджений подібний метод ухиляння від фіскального обов'язку. Створюється фіктивна фірма, на неї переводяться податкові зобов'язання, після чого вона оголошується банкрутом;

 • розміщення експортних компаній виробничих конгломератів на територіях із ліберальним податковим режимом (у "податковому раю").

Комбінацію з декількох названих вище способів ухилення може ілюструвати схема (див. Рис.11.), де статус компаній варіюється залежно від податкового режиму їх діяльності.

Головна компанія

(під високими податками)

Об'єднання компаній

Дочірня компанія

(під високими податками)

Фіктивна дочірня компанія на території з низькими податками

Фіктивна дочірня компанія на території, де податки відсутні

потік вільних від оподаткування прибутків

Рис.11. Використання корпораціями різних рівнів оподаткування.

В Україні, найбільшого поширення набули такі способи ухилення від сплати податків:

 • неподання документів, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків до бюджетів (податкових декларацій, розрахунків, бухгалтерських звітів і балансів тощо);

 • заниження сум податків, зборів, інших обов'язкових платежів;

 • приховування об'єктів оподаткування;

 • заниження об'єктів оподаткування;

 • неутримання чи неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб громадян, котрим вони виплачувались;

 • приховування втрати підстав для пільги з оподаткування чи неповідомлення про неї.

  Неподання декларації про доходи чи прибутки містить у собі навмисне ухилення від сплати податків, тобто підприємство працює, отримує прибутки, однак декларацію не подає і податки не сплачує. Можуть бути також випадки, коли ухилення від сплати обов'язкових платежів сталось тоді, коли в особи не було умислу на несплату їх. У такому випадку вона може бути притягнута лише до адміністративної відповідальності за невчасне подання документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою обов'язкових платежів. Так, відповідно до ст. 20 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств" платники податку, котрі не подали або невчасно подали до податкового органу декларацію про прибуток, розрахунок податку на прибуток, платіжне доручення на перерахування податку до бюджету, сплачують штраф у розмірі 10% суми нарахованого податку на кожний випадок порушення. Для всіх видів податків, зборів, інших обов'язкових платежів відповідними нормативними актами визначено термін сплати їх. З моменту закінчення визначених термінів настають наслідки у вигляді ненадходження до бюджетів та державних цільових фондів.

  Приховання об'єктів оподаткування полягає в тому. що декларація про доходи подається, але в ній не вказано всієї суми одержаного прибутку, тобто окремо отримані прибутки приховуються. Складається ситуація, коли фактично прибуток є, але він не декларується і ніякий податок з нього не нараховується і не сплачується. Значення немає, як саме було приховано прибуток — продано товар за готівку, а оформлено угоду як дарування, навмисно не відображено прибуток в надії на те, що це залишиться непомітним, і т.п.

  Заниження об'єктів оподаткування — це декларування суми прибутку меншої, ніж та, яку було отримано насправді. Приховання об'єктів оподаткування обов'язково поєднується із посадовим підлогом у тому разі, коли посадова особа в офіційні документи державного обліку вносить свідомо неправдиві відомості і подає їх до ДПА. ЗА таких обставин дії посадової особи слід додатково кваліфікувати за ст. 172 КК України.

  Якщо внаслідок умисно вчинених посадовими особами злочинних дій при ухиленні від сплати податку підприємству, організації, громадським інтересам та окремим громадянам завдано істотної шкоди, то ці дії слід додатково кваліфікувати за ст. 165 КК України. Шкода організаціям, підприємствам та установам завдається тим, що за несплату податків з їхніх рахунків стягуються штрафи. У випадках, коли встановлено факт несплати податків суб'єктом підприємницької діяльності, який функціонує без реєстрації в установленому порядку або без спеціального дозволу (ліцензії), дії осіб слід кваліфікувати відповідно за статтею 1483 за порушення встановленого порядку заняття підприємницькою діяльністю, а в разі подання неправдивої інформації державним органам, банком або іншим кредиторам з метою одержання пільг при оподаткуванню — відповідно за статтею 1485 КК України як за шахрайство з фінансовими ресурсами.

  Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів тягне за собою застосування до неплатників штрафу та за наявності умисної вини і залежно від суми несплаченого платежу адміністративну чи кримінальну відповідальність. Зокрема Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств (п. 20.4 статті 20) передбачено, що в разі приховання або заниження сум податку його платник сплачує суму донарахованого податку, штрафу в розмірі, встановленому законодавством, та пеню, обчислену із 120% облікової ставки Національного банку Україна, що діяла на момент сплати, нараховану на повну суму недоїмки (без штрафу) за весь її строк. Умисне ухилення від сплати податків, яке призвело до ненадходження коштів у розмірі до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тягне за собою адміністративну відповідальність.

  Кримінальну відповідальність за ухилення від сплати податків передбачено статтею 1482 Кримінального кодексу України. За статтею умисне ухилення від сплати податків, вчинене посадовою особою, якщо ці діяння призвели до 5ненадходження в бюджет коштів у значних розмірах (більше 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), карається виправними роботами на строк до двох років або позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або штрафом у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Ті ж діяння, вчинені за попереднім зговором групою осіб, або якщо вони призвели до ненадходження до бюджетів коштів у великих розмірах (більше 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), караються позбавленням волі на строк до п'яти років з позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років, або штрафом до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Якщо діяння, вчинені особою, раніше судимою за ухиляння від сплати податків, або якщо вони призвели до ненадходження коштів в особливо великих розмірах (більше 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), то вони караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна та позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п'яти років.

  Досвід діяльності Державної податкової адміністрації України щодо аналізу чинників та шляхів тінізації економіки переконує, що з розвитком ринкових відносин дедалі зростає економічна злочинність у сфері оподаткування. За даними Національного банку України, у 1997 р. поза банківськими установами було в обігу 3,65 млрд. грн., які працювали на неоподатковуваний товарообіг, або тіньову економіку держави. Ця сума становить понад 43% усієї грошової маси України. У порівнянні з офіційною економікою тіньова відрізняється швидким реагуванням на зміни у чинному законодавстві, мобільністю, використанням новітньої техніки і технологій. У результаті цих відмінностей тіньова економіка високоефективна і надприбуткова. Причому тіньовий капітал обслуговує не матеріальне виробництво, а сферу обігу — торговельну, посередницьку і кредитно-банківську діяльність, де є можливість отримувати і відмивати так звані брудні гроші.


 •  
   

  Цікаве

  Загрузка...