WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування пiдприємницької дiяльностi - Дипломна робота

Оподаткування пiдприємницької дiяльностi - Дипломна робота

Розглянемо зміну співвідношення кількості фактично зареєстрованих суб'єктів підприємницької діяльності та платників податку на додану вартість в 1997-2000 роках за матеріалами Теофіпольського відділення Красилвської МДПІ Хмельницької області (д.діаг.2.2.).

Д
инаміка росту кількості платників ПДВ за даними Теофіпольського відділення Красилівської МДПІ

В 1998 році кількість платників податку на додану вартість збільшилася, їх питома вага в загальній структурі зареєстрованих становила 3,69%, що на 1,23 % більше , ніж у 1997 році. В 1999 році ми спостерігаємо збільшення кількості платників даного виду платежу, він становтиь 13,41% у порівнянні з 1998 роком збільшилася на 9,72%.Фактична кількість платників ПДВ у 1999 році порівняно з 1998 роком збільшилася . Це пов'язано із розширенням бази оподаткування.

Слід звернути увагу, що у 1995 році платниками цього податку виступали підприємці, в яких обсяг реєлізації перевищував 140000000 крб. або 1400 грн., а у 1996 році і до 4 кварталу 1997 року - 1500 грн. за рік.

Згідно з пунктом 4.1. Закону податок на додану вартість нараховується на суму договірної (контрактивної) вартості товарів (робіт, послуг), визначеної за вільними і регульованими цінами, до якою включаються ввізне мито, податки і збори (обов'язкові платежі), сплачені у зв'язку з придбанням таких товарів.

При обчисленні податку на додану вартість з вищезазначеної бази оподаткування виключається податок на додану вартість, сплачений (нарахований) підприємцем у складі ціни товарів, що придбавається ним.

Статтею 6 Закону встановлені ставки податку на додану вартість у розмірі 20 і 0%.

Щодо операцій з продажу товарів, які були вивезені платником податку за межі митних кордонів України, операцій з продажу робіт, які призначені для використання і споживання за межами митної теріторії України, операцій з надання транспортних послуг, з перевезення пасажирів і вантажів за межами митних кордонів України та інших операцій, наведених у пунктах 6.2. і 11.6. Закону, податок на додану вартість обчислюється за нульовою ставкою (тобто прирівнюється до нуля).

При цьому підпрємець-платник податку на додану вартість веде облік зазначених операцій, виписує податкові накладні, подає декларації з податку на додану вартість, але податок фактично не сплачує. Крім того, при цьому за платником податків зберігається право на відшкодування з бюджету сум податку на додану вартість, сплачених ним у зв'язку з прибданням таких товарів.

У разі надання послуг, пов'язаних з перевезенням пасажирів і вантажів транзитом через теріторію і порти України, оподаткування таких операцій здійснюється в порядку, визначеному Декретом (п.11.15 Закону), а згідно з підпунктом (а) пункту 1 статті 5 Декрету транзитні послуги через територію України (за винятком бартерних операцій) звільнені від податку на додану вартість.

Використання податкових накладних обов'язкове для всіх платників податку, у тому числі для приватних підприємців. Податкова накладна використовується тільки для обліку податку на додану вартість і тому не замінює наклкдну на відпуск товару, яка використовувалася підприємцями і раніше (до 01.10.97 р.).

Податкова накладна підтверджує право платника податку на включення сум податку на додану вартість, сплачених у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), до складу податкового кредиту. Тому такому підприємцевіпри придбанні товарів (робіт, послуг) необхідно зажадати у продавця податкову накладну. При продажу товарів (робіт, послуг) підприємець - платник податку зобов'язаний виписати податкову накладну у двох примірниках.

Громадянам-підприємцям, які здійснюють операції з платниками податку та експортні операції, доцільно зареєструватися як платник податку на додану вартість, незалежно від обсягів продажу, для отримання права на податковий кредит.

Підприємець, який не є платником податку на додану вартість, не може скористатися податковим кредитом і не має права виділяти у своїх документах податок на додану вартість і виписувати податкову накладну. Таким чином, покупці, яки є платниками податку, не дістануть права на включення суми податку на додану вартість, що входить у вартість товару, проданим таким підприємцем, до складу податкового кредиту. Відповідна співпраця з підприємцем, який не є платником податку на додану вартість, не вигідна його партнерам.

Розглянемо приклад розрахунку податку на додану вартість відповідно до Декрету і Закону.

Приклад.

Протягом податкового періоду приватним підприємцем був придбаний товар на суму 1200 грн., який був відвантажений (реалізований) на суму 1800 грн.

До 01.10.97 р. приватний підприємець вартість реалізованого товару в повному розмірі включав до складу валового доходу (1800 грн.). З валового доходу виключалися затрати на придбання товару (1200 грн.), у тому числі податок на додану вартість, який входить у вартість товару і сплачений постачальникові (200 грн.).

Обкладенню податком на додану вартість підлягав сукупний чистий доход (600 грн.), а саме: різниця між валовим доходом і документально підтвердженими затратами, безпосередньо пов'язаними з отриманням доходу (1800 грн. - 1200 грн.). У прикладі відповідно до пункту 114 розділу Х Інструкції про порядок обчислення і сплати податку на додану вартість, затверджений наказом Головної державної податкової інспекції України від 10.02.93 р. №3, сума податку на додану вартість визначалася шляхом множення суми оподатковуваного доходу на 20% і ділення на 120%. У прикладі, що розглядається сума податку на додану вартість, яка підлягає сплати до бюджету, становить 100 грн. (600 грн. * 20% : 120%).

З 01.10.97 р. відповідно до підпункту 7.7.1. Закону суми податку на додану вартість, які підлягають сплати до бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з продажем товарів протягом звітного періоду, і сумою податкового періоду звітного періоду (300 грн. - 200 грн. = 100 грн.).

Сума доходу, яка підлягає обкладенню прибутковим податком, склала 500 грн., тому що відповідно до пункту 19 додатка №7 до Інструкції про прибутковий податок громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.93 р. №12, зі змінами і доповненнями, зі складу валового доходу поряд із затратами, пов'язаними із отриманням доходу, виключається сума податку на додану вартість, сплаченого до бюджету.

Таблиця 2.4.

Порядок розрахунку суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість.

Зміст операції

До 01.01.97р.

Після 01.10.97р.

З урахуванням

ПДВ

Без ПДВ

ПДВ

Придбаний товар

1200

1200

1000

200

Реалізований товар

1800

1800

1500

300

Чистий доход

600

600

500

100

ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету

100

0

0

100

Підлягає обкладенню прибутковим податком

500

0

500

0

2.5.2.Акцизний збір: платники, об'єкт оподаткування та ставки податку.

Акцизний збір був введений відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року за №18-92 "Про акцизний збір".

Акцизний збір - це непрямий податок на високорентабельні та монопольні товари (продукцію), що включається до ціни цих товарів (продукції) [7-с.35].

Перелік товарів (продукції), на які встановлюється акцизний збір, та його ставки, які є єдиними на терітоії України затверджується Кабінетом Міністрів України. Громадяни, що займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, на рівні з іншими суб'єктами підприємницької діяльності при реалізації підакцизних товарів виступають платниками акцизного збору. Відповідно до інструкції Головної державної інспекції України №24 від 22.06.93 р. (розділ 3) оподаткуванню акцизним збором підлягають такі об'єкти, зокрема:

митна вартість підакцизних імпортних товарів (продукції), придбаних за іноземну валюту;

митна вартість підакцизних імпортних товарів (продукції), придбаних шляхом товарообмінних операцій та безкоштовно одержаних;

закупівельна вартість підакцизних товарів, придбаних за іноземну валюту.

У разі придбання за іноземну валюту підакцизних товарів (продукції) поза межами України, включаючи товари (продукцію), ввезені на теріторію України шляхом товарообмінних операцій, або обержані безкоштовно, оподатковуваний оборот обчислюється виходячи з їх митної вартості, перерахованої за курсом НБУ, що діє на день подання митної декларації.


 
 

Цікаве

Загрузка...