WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування пiдприємницької дiяльностi - Дипломна робота

Оподаткування пiдприємницької дiяльностi - Дипломна робота

.

Розглянемо зміну поступлень прибуткового податку з громадян за даними Теофіпольського відділення Красилівської МДПІ Хмельницької області.

Діаграма 2.1

Зміна поступлень прибуткового податку

за даними Теофіпольського відділення Красилівської МДПІ


З діаграми 2.1. видно, що в 1997 році поступлення в бюджет були незначні і становили 223000 грн. проте в 1998 та 1999 роках поступлення в бюджет прибуткового податку з громадян різко збільшились і досягли відповідно 246000 грн. та 337900 грн. В 2000 році цей податок склав 627000 грн. До таких темпів поступлень даного податку в бюджет привела масова видача патентів на умовах фіксованої сплати прибуткового податку.

Законодавством передбачено ряд пільг щодо прибуткового податку з громадян. Пільги, про які піде мова далі, поширюються і на осіб, які займаються підприємницькою діяльністю. Але надаються вони, як правило, за основним місцем роботи, тому скористатись ними можуть лише ті громадяни, для яких підприємницька діяльність є основним заняттям. Пільги поширювалися не залежно від того, сплачували громадяни прибутковий податок авансовими платежами, чи вибирали патенти на здійснення того чи іншого виду діяльності.

Громадянам, які працюють за наймом, пільги надаються за місцем основної роботи, але після закінчення календарного року їм проводиться розрахунок податку з сукупного доходу як за основним місцем роботи, так і з доходів, одержаних в результаті підпрємницької діяльності і належні їм пільги враховуються при проведенні цього річного перерахунку. Отже, розглянемо які пільги надаються громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю.

1. Місячний оподатковуваний доход підприємця зменшується на суму неоподатковуваного мінімуму, встановленого чинним законодавством, на даний час - 17 грн. Ця пільга закладена в шкалу ставок оподаткування (див.додаток №3).

2. Місячний оподатковуваний доход, якщо він не перевищує розміру 10 мінімальних заробітних плат (740 грн.), додатково зменшується на розмір неоподатковуваного мінімуму, встановленого чинним законодавством на кожну дитину віком до 16 років, ця пільга надається одному з батьків, незалежно від джерела одержання доходів.

3. Одному з батьків, які мають на утриманні трьох і більше дітей віком до 16 років, оподатковуваний доход зменшується на кожну дитину на розмір неоподатковуваного мінімуму, після чого сума вже визначеного податку зменшується на 50%.

4. Для учасників бойових дій, інвалідів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед батьківщиною, осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", сукупний оподатковуваний дохід, одержаний за кожний повний місяць, зменшується на 15 неоподаковуваних мінімумів, встановлених законодавством, виключаючи вирахування, зазначені в пунктах 1,2,3.

5. У громадян, які потерпіли від аварії на ЧАЕС, віднесених до першої та другої категорії, місячний оподатковуваний доход зменшується на 10 неоподатковуваних мінімумів.

6. У громадян:

- інвалідів з дитинства першої та другої груп;

- які потерпіли від аварії на ЧАЕС і віднесені до третьої і четвертої категорії;

- одного з батьків, який виховує інваліда з дитинства, і двох батьків, які виховують двох і більше інвалідів з дитинства, що проживають разом з ними і потребують постійного догляду;

- яких реабілітовано відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій в України", місячний оподатковуваний доход зменшується на 5 неоподатковуваних мінімумів, виключаючи вирахування, зазначені в пунктах 1,2,3.

Ці пільги надаються громадянам, для яких підприємницька діяльність є основним видом діяльності. У випадках, якщо громадянин має право на одержання декількох пільг, він може вибрати будь-яку з них, але тільки одну. Органи місцевого самоврядування базового рівня мають право додатково зменшувати сукупний оподатковуваний доход окремим громадянам, враховуючи матеріальний стан, чи звільняти їх від сплати податку в календарному році.

2.3.Фіксований податок.

Фіксований податок став альтернативою звичайному способу сплати прибуткового податку фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності. Введено фіксований податок Законом №129 7 квітня 1998 р. і він значно спрощує порядок оподаткування підприємців без створення юридичної особи.

Для одержання можливості здійснення діяльності зі сплатою фіксованого податку необхідним є одночасне виконання підприємцем таких умов:

1. здійснення діяльності виключно з продажу товарів і надання супутніх послуг на ринках з обов'язковою сплатою ринкового збору;

2. кількість осіб які перебувають у трудових відносинах з таким громадянином - платником податку, включаючи членів його сім'ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності, не перевищує 5. Тут слід примітити, що більшість підприємців, які не мали найманої праці з введеням фіксованого податку почали використовувати її. Це свідчить про те, що частина підприємців оформилася продавцями у інших суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб (тут ставка податку зменшена на половину), хоча фактично торгують власним товаром. Так як ведення доходів і витрат необов'язкове, то контролюючому органу не можливо перевірити чиїм саме товаром здійснюється торгівля;

3. валовий доход такого громадянина від самостійного здійснення підприємницької діяльності або з використанням найманої праці за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю придбання патенту не більший ніж 119 тис.грн. (відповідає перерахованим 7 тис.неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);

4. громадянин здійснює підприємницьку діяльність з продажу товарів і надання супутніх такому продажу послуг на ринках та є платником ринкового збору;

5. не торгує лікеро-горілчаними та тютюновими виробами.

За власним бажанням такий приватний підприємець може платити фіксований податок.

Доходи такого громадянина, одержані від здійснення інших видів підприємницької діяльності, оподатковуються у загальному порядку.

Фіксований податок сплачується громадянином - платником податку до відповідного місцевого бюджету за місцем його проживання.

Документ, що засвідчує сплату фіксованого податку, є підставою для видачі податковим органом за місцем проживання громадянина патенту, в якому зазначається: прізвище та ім'я цього громадянина; його ідентифікаційний номер; строк дії патенту; перелік осіб, що перебувають у трудових відносинах з платником податків, або членів його сім'ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності; назва органу, що видав патент.

Для одержання патенту платник податку подає до податкового органу заяву, складену у довільній формі, яка повинна містити інформацію про місце здійснення підприємницької діяльності; перелік осіб, що перебувають у трудових відносинах з платником податку, та їх ідентифікаційні номери, а також інформацію про доходи платника фіксованого податку від здійснення підприємницької діяльності за останні 12 місяців або про неотримання таких доходів.

Податковий орган зобов'язаний видати патент протягом трьох робочих днів з дня прийняття вказаної заяви від платника податку.

Розмір фіксованого податку коливається від 20 до 100 грн. на місяць для самого підприємця, для кожного працюючого на нього - додатково 50% величини фіксованого податку.

Таблиця 2.2

Розміри фіксованого податку з громадян - суб'єктів підприємницької діяльності у Теофіпольському районі.

Населений пункт

Сума плати

По району

60

За межами району

100

Для одержання патенту на здійснення підприємницької діяльності на всій території України фіксований податок встановлюється у розмірі 100 грн.

Доходи громадянина одержані від здійснення підприємницької діяльності, що оподатковується фіксованим податком, не включається до сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року.

У разі сплати фіксованого податку платник податку звільняється від ведення обов'язкового обліку доходів і витрат, не сплачує нарахування на фонд оплати праці, податок на дороги, податок на промисел, збір на обов'язкове соціальне страхування, збір до Фонду України соціального захисту інвалідів, не придбає торговий патент відповідно до Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".

Здійснення торгівельної діяльності платником фіксованого податку за дотримання вищевказаних умов не потребує отримання ліцензії.

Патент видається на строк від одного до дванадцяти календарних місяців за вибором платника фіксованого податку, і у разі зміни відповідною місцевою радою розміру фіксованого податку протягом строку дії патенту перерахунок податку не здійснюється.

Патент може бути скасований (з його вилученням) за рішенням керівника податкового органу до закінчення строку його дії в разі, якщо:


 
 

Цікаве

Загрузка...