WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Облiк і аудит нематеріальних активів - Дипломна робота

Облiк і аудит нематеріальних активів - Дипломна робота

Так, ВАТ "Добробут" (м. Київ) розраховує отримувати 15.000.000 грн. протягом наступних 20 років. Норма прибутку, що отримується підприємством, - 7%. Ціна самого підприємства, розрахована на основі цього методу, складе:

1 - (1+0,07) -20

Ціна підприємства =

х 15.000.000 = 158.910.213,68 грн.

0.07

Що стосується підприємств роздрібної і дрібнооптової торгівлі, то в міжнародній практиці прийнято розраховувати їх ділову репутацію по се-редньотнжневому обсягу продаж за останній рік.

Досить часто при оцінці ділової репутації фірми за рубежем використовують метод вартості дисконтованої сили [121]. Даний метод заснований

на застосуванні теорії "рушійної сили гудвіл", суть якої розглядалася вище. Прибуток, що отримується від купленої гудвіл, зменшується по мірі того, як дана гудвіл припиняє своє існування, тоді як нова гудвіл, та, що створюється фірмою, забезпечує додатковий прибуток. Отже, відповідно до даного підходу, гудвіл повинна оцінюватися в слідуючому порядку:

1) Розрахунок прибутку, який буде отримано компанією, якщо буде придбана діюча фірма;

2) Розрахунок прибутку, який буде отримано компанією, якщо замість купівлі існуючої фірми будуть придбані аналогічні активи, але без гудвіл, і компанія розпочне працювати з нуля.

Різниця у величині передбачуваного прибутку в першому і у другому випадках і буде результатом впливу ділової репутації. Розглянемо приклад, що ілюструє використання даного методу.

Таблиця 2.8 Метод вартості дисконтованої сили при оцінці гудвіл

Роки

Передбачуваний прибу

Передбачуваний при

Перевищення при

ток при купівлі

буток при створенні

бутку, викликане

діючого підприємства

нового підприємства

купівлею гудвіл

(грн.)

(грн.)

(грн.)

1

500.000

250.000

250.000

2

530.000

300.000

230.000

3

540.000

390.000

150.000

4

550.000

480.000

70.000

5

550.000

550.000

-

У подальші роки не буде ніякої різниці в

величині прибутку

700.000

У міжнародній практиці при купівлі підприємств використовують всі вищенаведені методи з метою отримання "кривої оцінки" або діапазону цін, які будуть варіюватися в залежності від способу оцінки. Однак, кінцева ціна може бути узгоджена тільки на переговорах покупця з продавцем, а

отримані розрахункові рівні цін є лише початковою точкою для таких переговорів.

Відповідно до міжнародних принципів бухгалтерського обліку "...засновники підприємства можуть укладати між собою будь-які спеціальні угоди відносно гудвіл" [ПО]. Не існує обмежень у виборі методів, які вони визначають для її оцінки. Однак, якщо подібна угода не була укладена, то можна стверджувати, що засновник буде володіти часткою гудвіл в такому ж співвідношенні, в якому він бере участь в розподілі прибутку підприємства. Тобто, якщо засновник "А" отримує 25% прибутку, то він буде і власником 25% гудвіл. У разі введення нового засновника "В" до складу засновників підприємства, який буде отримувати одну третю частину прибутку, він буде, якщо не існує яких небудь протилежних угод, власником однієї третини усієї гудвіл. Таким чином, необхідно, щоб новий учасник заплатив якусь суму при вступі в підприємство, або субрахунок рахунку 85 "Статутний фонд", що відображає внесок нового учасника, повинен бути дебетований на цю суму. Пояснимо дану методику на фактичному прикладі.0

Приклад. Фірма "Укртатнафтасервіс" (м. Кременчук) складається з двох засновників ЗАТ "Укртатнафта" (м. Кременчук) і СП "Фобос" (м. Кременчук), які ділять прибуток від участі в підприємстві пополам. В 1996 р. було прийнято рішення розширити склад засновників і ввести нового засновника - СП "Фрасмо". Тепер ЗАТ "Укртатнафта", СП "Фобос" і СП "Фрасмо" будуть отримувати по одній третій частині прибутків, і, отже, кожний з них тепер буде володіти третиною гудвіл. Оскільки ЗАТ "Укртатнафта" та СП "Фобос" володіли половиною гудвіл, то кожний з них, таким чином, передав частину активів, що належали їм на користь СП "Фрасмо".

1). Приклад наведений на основі фактичних облікових даних фірми "Укртатнафтасервіс" (м. Кременчук).

Після закінчення півріччя фірма "Укртатнафтасервіс" була викуплена і сума, сплачена за гудвіл, склала 30.000 гри. Всі три засновники отримали по 10.000 грн. кожний, відповідно до їх частки в гудвіл. Якби з СП "Фрасмо" не було стягнуто за гудвіл або б він не заплатив би за її нічого, то ЗАТ "Укртатнафта" та СП "Фобос" повинні були б відмовитися від частини своєї власності в фірмі на користь СП "Фрасмо", не отримавши при цьому нічого.

У разі будь-якої зміни в структурі розподілу прибутку, якщо спеціально не обумовлене інше, буде означати, що володіння гудвіл також зміниться. Засновники можуть відмовитися від своєї частки активів або їх частини, тоді як інші засновники можуть їх отримати, тому, необхідно, щоб при будь-якій зміні механізму розподілу прибутку вироблялися необхідні платежі і вносилися уточнення.

Подібні коригування необхідні в слідуючих випадках:

1) змінилося співвідношення в розподілі прибутку між існуючими засновниками;

2) вводиться новий партнер;

3) вибуває партнер, що існував.

У всіх вказаних випадках вся гудвіл не продається. У другому випадку частина ділової репутації продається або стягується з нового учасника. При цьому звичайно допускається, що якщо новий учасник повинен заплатити 100.000 грн. старим учасникам в оплату 25% гудвіл, тоді вся гудвіл коштує 400.000 грн., оскільки якщо одна четверта частина могла бути продана за 100.000 грн.. то і загальна ціна повинна знаходитися в тому ж співвідношенні. тобто бути рівною 400.000 грн. Однак, цього правила не завжди дотримуються. Відносно більш висока ціна могла бути сплачена засновником, який. наприклад, прагне отримати більше число голосів в управлінні компанією, ніж той, який згоден отримати меншу кількість голосів. У третьому випадку гудвіл може бути куплена засновниками, що за-іишилися. Однак це не обов'язково буде та ж сума. яка могла бути отримана при про-

дажу новому учаснику. Істотне, при визначенні суми гудвіл, можуть чинити особисті стосунки і ряд інших факторів. Таким чином, можна зробити висновок про те, що сума, яка йде на покриття вартості ділової репутації підприємства, в більшості випадків є одним з пунктів угоди між засновниками і її величина не обов'язково дорівнює загальній вартості реалізації.

Характеризуючи особливості оцінки ділової репутації фірми, хотілося б також відзначити наступне. На відміну від принципів вітчизняного обліку, практика бухгалтерського обліку в країнах Заходу допускає відкриття рахунку гудвіл навіть в тому випадку, якщо вона ніколи не придбавалася із зовнішнього джерела. Наприклад, рахунок гудвіл може бути відкритий тільки тому, що засновники змінили співвідношення в розподілі прибутку, хоч вони були засновниками - фундаторами підприємства, і, отже нічого не платили сторонній особі за гудвіл.

Деякі методи коригування припускають відкриття рахунку гудвіл, тоді як інші методи проводяться без використання цього рахунку. Однак, відкривати рахунок гудвіл не завжди доцільно. Коли цей рахунок відкритий, його існування може несприятливо вплинути на потенційних покупців компанії. Якщо сальдо на рахунку гудвіл складало, припустимо, 10.000 дол. США, а засновники хотіли б продати гудвіл за 25.000 дол. США, то це могло б вплинути на рішення покупця. Він міг би бути цілком згодний заплатити 25.000 дол. США, якби рахунок гудвіл не існував, але тепер, виявляється. йому доведеться сплатити вже 25.000 дол. США за те, що п років назад було оцінено в 10.000 дол. США. Можливий і інший варіант. На рахунку гудвіл могла бути показана сума в розмірі 10.000 дол. США. але ціна, що запитується, могла бути тільки 4.000 дол. США. Обидва ці випадки могли б породити в свідомості покупця сумніви, які ніколи не виникли б, не будь показаний рахунок гудвіл. З іншого боку, кредитору було б приємно побачити упевненість компанії в оцінці своїй гудвіл, відображеної в балансі як актив. Сумніви покупця відносно доцільності сплати більш високої суми за гудвіл, яка деяка кількість років тому була оцінена в меншу


 
 

Цікаве

Загрузка...