WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Державна податкова служба України в умовах переходу до ринку - Дипломна робота

Державна податкова служба України в умовах переходу до ринку - Дипломна робота

Податковими органами подано 19,7 тисяч звернень на стягнення рухомого майна. За 2001 рік за рахунок реалізації рухомого майна направлено до Зведеного бюджету понад 1,3 млрд. грн.

Питому вагу податкового боргу за податковими зобов'язаннями станом на 1 січня 2002 року зображено на рис. 2.3.

Рис. 2.3. Питома вага податкового боргу за податковими зобов'язаннями станом на 1 січня 2002 року.

Оперативно-службова діяльність підрозділів податкової міліції.

В результаті оперативно-службової діяльності підрозділів податкової міліції протягом 2001 року порушено 9021 кримінальну справу про ухилення від сплати податків та 395 – за приховування валютної виручки. 7252 кримінальні справи порушено за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах – це 80% від загальної кількості.

З набуттям чинності новим Кримінальним кодексом України, у вересні – грудні 2001 року порушено 193 кримінальні справи про легалізацію (відмивання) грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, 310 – за незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів, 103 – за незаконне виготовлення, підроблення, використання або збут незаконно виготовлених, одержаних чи підроблених марок акцизного збору чи контрольних марок.

На розгляд судів направлено 4971 кримінальну справу та протокольне провадження, у т.ч. 4762 – про ухилення від сплати податків. За вчинення цих злочинів до кримінальної відповідальності притягується 5013 осіб.

Розшукано за постановами слідчих, суду та встановлено на запити податкових інспекцій місцезнаходження 28,1 тис. платників податків, які ухилялись від суду, слідства та від подання звітів про результати фінансово-господарської діяльності.

У правопорушників вилучено товарно-матеріальних цінностей на суму 170 млн. грн., у тому числі незаконно ввезених на територію України товарів – на 25,7 млн. грн. Виявлено 996 підпільних цехів із виробництва товарів народного споживання, з них 389 – алкогольної продукції.

Загалом податковою міліцією стягнуто до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів 580,6 млн. грн., забезпечено повернення в Україну 60,3 млн. доларів США.

Взаємодія Державної податкової адміністрації України з органами державної влади.

Для прийняття управлінських рішень в межах податкової служби і на державному рівні необхідно мати розгалужену систему звітних показників, які всебічно характеризують аспекти податкової сфери. І така система створена.

Працівники податкової служби виконують свою роботу в тісній взаємодії з різними гілками влади. І позитивний результат досягається саме завдяки спільним зусиллям кількох органів державної влади, установ, відомств.

    ДПА України розробила і запровадила систему інформування Адміністрації Президента, органів законодавчої і виконавчої влади шляхом щомісячного надання "Експрес-інформації ДПА України для органів державної влади". Річний обсяг "Експрес-інформації" становить понад 200 тисяч показників, які характеризують стан надходжень коштів до бюджету, обсяги не внесених до бюджету платежів, обсяги втрат бюджету внаслідок наданих платникам податків пільг. Разом із цим у 2001 році на запити органів державної влади було надано довідки з понад 500 тисяч показників [Володимир РОСОЛОВСЬКИЙДержавна податкова служба в цифрах i фактах: 2001 рік // Вісник ДПСУ, № 14, 2002 ].

Із часу створення Державної податкової служби України їй не доводилося виконувати таких напружених завдань, як у I кварталі 2002 року. Законом про Державний бюджет на 2002 р. передбачено зростання податкових надходжень на 24% порівняно з надходженнями року минулого. При цьому парламент минулого скликання не лише не подбав про законодавче розширення бази оподаткування, а ще й істотно скоротив її.

Обсяг податкових пільг порівняно з обсягом їх у 1997 р. зріс у 2,6 рази (до 51,2 млрд. грн.) i перевищив надходження до бюджету в 1,4 рази. Парадоксально, але це зовсім не оздоровило фінанси підприємств: за цей самий час податковий борг зріс у 2,7 рази. Принципова позиція ДПА України щодо збалансованого зниження податкового навантаження i ліквідації невиправданих, соціально неефективних пільг досі не знайшла відображення в законодавчих актах.

Голова ДПА України Микола Азаров поставив перед обласними податковими адміністраціями завдання – ретельно проаналізувати правильність застосування пільг (насамперед щодо податку на додану вартість, адже вони становлять 4/5 загального обсягу пільг). Варто зауважити, що переважну частину підприємств, які користуються пільгами, приватизовано. Отже, за рахунок інших платників податків, за рахунок недофінансування соціальної сфери фактично фінансуються власники таких підприємств.

Податок на додану вартість у тому вигляді, як його сконструювали численними поправками та винятками, залишається найпроблемнішим для бюджету. У I кварталі майже половину надходжень ПДВ було спрямовано на відшкодування цього податку платникам-експортерам. Уже в семи областях України суми відшкодування значно перевищили суми надходження ПДВ.I при цьому заборгованість платників з ПДВ становить 70% загального податкового боргу в державі (він, до речі, зріс на 24,4%). Водночас саме навколо ПДВ концентруються кримінальні схеми розкрадання коштів з державної казни.

Руйнування схем незаконного відшкодування ПДВ Микола Азаров визначив як пріоритет для податкової служби. Позитивно оцінено перший досвід сплати ПДВ на спеціальні рахунки.

- Такий порядок практично знищує фіктивні підприємства – базу схем незаконного відшкодування, - зазначив Микола Азаров. - Набутий досвід необхідно проаналізувати й запропонувати для поширення.

Ще одна проблема – це зростання кількості збиткових підприємств, поширення схем навмисного створення збитковості або неприбутковості. У I кварталі 42% платників задекларували збитки, що скоротило базу оподаткування більш як на 800 млн. грн. Торік 47% підприємств легкої промисловості, 48% – деревообробної, 50% – машинобудування, 46% – металургійних підприємств працювали збитково.

Коли жорстко порушується питання про персональну відповідальність керівника державного підприємства або зміну неефективного власника приватного підприємства, з'являються зовсім інші декларації про прибутки, ніж ті, які "прикривали" схеми ухилення від оподаткування.

Відтепер голови ДПА в областях України щомісяця доповідатимуть про заходи, здійснені для руйнування схем незаконного відшкодування ПДВ, створення штучної збитковості.

Необхідно прискорювати становлення й підвищення рівня роботи юридичних служб у податкових адміністраціях та інспекціях. Нове законодавство передбачає вирішення спорів щодо податкових зобов'язань та фінансових санкцій виключно в суді. У I кварталі 2002 р. у судах було вже 38 тис. податкових справ — майже вдвічі більше, ніж торік. На користь доходів бюджету вирішено справи з позовними вимогами на 2,5 млрд. грн. Проте реально до бюджету надійшло лише близько 20 млн. грн.

Податковим органам поставлено завдання посилити позовну роботу в інтересах доходів бюджету, підвищити її якість i предметно координувати дії з виконавчою службою, місцевими органами влади, відомствами.

У цьому році цілком визначилося, що проблеми, які постали перед податковою службою, глибші, складніші, ніж раніше. Зростання фінансово-ресурсної бази в країні випереджає зростання сплати податків. У I кварталі на 20% збільшилися неформальні, тобто з тіньового обігу, інвестиції в економіку. Фінансові ресурси в державі є, але їх намагаються реалізувати в обхід оподаткування. Отже, час вимагає від працівників податкової служби набагато більших зусиль, значно вищої кваліфікації, якісно нового аналізу економічних процесів i максимальної організованості в роботі.

Голова ДПА України Микола Азаров запевнив, що саме на таку роботу налаштовано податкову службу України. [Із прес-служби ДПА УкраїниКолегія ДПА України підбила підсумки роботи за І квартал 2002 р. і визначила пріоритети подальшої діяльності. Вісник податкової служби України. – 2002, № 17]

Податкова міліція у I кварталі 2002 р. здійснила комплекс заходів, спрямованих на посилення боротьби зі злочинністю у сфері оподаткування, ліквідацію тіньової економіки та збільшення надходження коштів до бюджетів усіх рівнів i державних цільових фондів.

За фактами умисного ухилення від сплати податків, відмивання коштів злочинного походження, інших злочинів та за матеріалами перевірок порушено майже 3 тис. кримінальних справ, у тому числі 1,7 тис. – за ухилення від сплати податків, серед яких понад 75 відсотків становлять ухилення в особливо великих розмірах.


 
 

Цікаве

Загрузка...