WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Податкові пільги як джерело суперечностей податкової системи (пошукова робота) - Реферат

Податкові пільги як джерело суперечностей податкової системи (пошукова робота) - Реферат


Пошукова робота на тему:
Податкові пільги як джерело суперечностей податкової системи
Концепція фіскальної спрямованості податкової системи, яка протягом тривалого терміну домінувала у стратегії соціально-економічного розвитку України, призвела до дестабілізації фінансового стану підприємств і, відповідно, падіння реального ВВП, відсутності ресурсів довготривалого зростання економіки.
Створення умов для покращання стану справ у реальному секторі економіки, активізації інвестиційного процесу, стимулювання розвитку пріоритетних галузей народного господарства - основні напрями державного регулювання економіки у теперішній час. Реалізація поставлених цілей, як ми бачили, можлива й через застосування інструментів податкового регулювання, зокрема, зміни видів (переліку) податків, їх ставок, бази оподаткування та надання податкових пільг.
Згідно з діючим податковим законодавством України передбачені наступні форми надання податкових пільг:
- встановлення мінімуму, який не оподатковується;
- вилучення з оподаткування певних елементів об'єкта оподаткування;
- звільнення від оподаткування окремих осіб або категорій платників податків;
- зменшення податкових ставок;
- застосування цільових податкових пільг, у т. ч. податкових кредитів.
Крім вищезазначеної класифікації податкових пільг, існує ще наступний їх поділ на основі віднесення пільг на прибуток або витрати платника, впливу на елементи податкового механізму. Відповідно до цього пільги поділяються на три основні види: вилучення, знижка, податковий кредит28.
Вилучення (відрахування) - вид податкової пільги, при якій відбувається вилучення окремих складових частин із загальної бази оподаткування з метою її зменшення. Механізм надання такого виду пільг безпосередньо проектується на об'єкт оподаткування, який зменшується. Подібні зменшення можна класифікувати наступим чином:
- за видами платників: повні (надаються всім платникам) або часткові (надаються визначеним категоріям платників);
- за термінами дії: постійні (які діють постійно протягом тривалого часу) або тимчасові (які діють протягом визначеного заздалегідь, обмеженого періоду);
- за видами об'єкта: майнові (відрахування визначеної частини майна, що оподатковується) та прибуткові відрахування (застосовуються до частини прибутку платника);
- за видами діяльності29.
Знижка - це вид податкової пільги, яка зменшує податкову базу або суму податку на визначені розміри. Величина цієї знижки визначається сумою витрат платника, які законодавчо виводяться з-під оподаткування шляхом зменшення на еквівалентну величину податкової бази. Шляхом надання такого виду пільг держава стимулює розвиток пріоритетних для суспільства напрямів діяльності господарюючих суб'єктів. Виділяються такі види знижок:
- лімітовані, розмір яких прямо обмежений;
- нелімітовані, при яких підсумкова база оподаткування може зменшуватися на всю суму витрат платника податків30.
Податковий кредит - вид пільг, при якому звільнення стосується загальної суми податкового платежу, нарахованого для сплати. За формами надання податкові кредити поділяються на:
- зниження ставки податку;
- скорочення оподатковуваної суми;
- перенесення терміну сплати або сплата податку частинами;
- повернення раніше сплаченого податку (частини податку);
- зарахування раніше сплаченого податку в рахунок майбутніх платежів31.
В Україні податковий кредит застосовується у вигляді перенесення терміну сплати податкового платежу суб'єкта господарювання до бюджету відповідного рівня, наданого органом податкової служби у формі кредитної угоди, за умови використання платником податків звільнених коштів на законодавчо визначені цілі. Законодавче закріплення норма надання податкового кредиту в Україні отримала у 1992 році у ст. 8 Закону України "Про оподаткування доходів підприємств і організацій".
Ще одним різновидом податкових пільг є пільгові режими оподаткування в офшорних та вільних економічних зонах, які передбачають спрощену процедуру реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, застосування низьких ставок податків або взагалі відсутність деяких видів податків, наявність спрощеної процедури звітності. На території України вперше пільговий режим оподаткування було застосовано у північній частині Криму відповідно до закону України "Про деякі питання валютного регулювання та оподаткування суб'єкта експериментальної економічної зони "Сиваш" від 23 лютого 1996 року терміном на 5 років.
Метою створення спеціальних (вільних) економічних зон є залучення та сприяння іноземним інвестиціям, активізація спільно з іноземними інвесторами підприємницької діяльності для нарощування експорту товарів i послуг, поставок на внутрішній ринок високоякісної продукції та послуг, залучення i впровадження нових технологій, ринкових методів господарювання, розвиток інфраструктури ринку, поліпшення використання природних i трудових ресурсів, прискорення соціально-економічного розвитку України.
На території України можуть створюватися спеціальні (вільні) економічні зони різних функціональних типів: вільні митні зони i порти, експортні, транзитні зони, митні склади, технологічні парки, технополіси, комплексні виробничі зони, туристсько-рекреаційні, страхові, банківські тощо. Окремі зони можуть поєднувати в собі функції, властиві різним типам спеціальних (вільних) економічних зон.
На сьогоднішній день згідно з чинним законодавством в Україні створені 11 спеціальних економічних зон, 9 територій пріоритетного розвитку (далі - ТПР) та 3 технопарки. Щодо податкових пільг, якими можуть скористатися підприємства у СЕЗ та ТПР, то можна відзначити найбільш типові:
- звільнення від сплати податку на прибуток протягом перших трьох років та сплата його за ставкою 50 % протягом ще трьох наступних років;
- звільнення від сплати ввізного мита та податку на додану вартість сировини, матеріалів, устаткування та обладнання, що ввозяться на територію України для реалізації інвестиційного проекту, протягом перших п'яти років;
- звільнення від сплати до Державного інноваційного фонду та Державного фонду сприяння зайнятості населення (як правило, від трьох до п'яти років);
- звільнення від плати за землю протягом перших п'яти років.
Сума податкових пільг з моменту створення цих зон становила 160,2імлн. грн., у тому числі за перше півріччя 2000 року - 127,5 млн. грн.
Слід зазначити, що, згідно із проведеним Державною податковою адміністрацією України попереднім аналізом, перелік податкових пільг у вільних економічних зонах різних країн світу практично однаковий.
У світовій практиці оподаткування, крім вищезазначених, широко використовуються амортизаційні пільги, які стимулюють впровадження нових технологій у виробництво та сприяють оновленню основного капіталу. В Україні амортизаційні пільги законодавчо закріплені в законі України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 27 травня1997 року у вигляді застосування прискореної амортизації (ст. 8). Згідно з цією статтею платник податку може самостійно прийняти рішення про застосування прискореної амортизації основних фондів третьої групи,

 
 

Цікаве

Загрузка...