WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Основні види податків - Реферат

Основні види податків - Реферат

своїх громадян соціальною державою.
До розпочатої в 2000 р. податкової реформи діяла така шкала оподаткування доходів фізичних осіб:
Таблиця 6.3
Норми прибуткового оподаткування
Оподатковуванийдохід (марки) Ставка прибуткового податку, %%
До 13499 0
13500 - 17495 22,9 - 25,0
17496 - 114695 25,0 - 51,0
Понад 114695 51,0
(Незвичайна для нас диференціація доходів без округлювання їх величини пояснюється тим, що шкала розрахована на основі математичної формули).
В останнє десятиліття ХХ ст. у Німеччині склалася несприятлива економічна кон'юнктура. За щедру соціальну систему держави загального благоденства населення та бізнес розплачувалися надто високими податками. В результаті почався відтік капіталу і висококваліфікованих спеціалістів із країни, сповільнився економічний ріст, зросло безробіття. На названі виклики уряд вирішив відповісти комплексом дій, у тому числі податковою реформою. Розпочавшись у 2001 р., реформа передбачає поетапну реалізацію заходів, направлених на подолання відставання ФРН у міжнародній податковій конкуренції. Загальний сенс реформи полягає у лібералізації оподаткування.
Таблиця 6.4
Проект змін у податковій системі ФРН у 2001-2005 рр.
Етапи реформи
Оподаткування
прибутку корпорацій Прибутковий податок
із фізичних осіб
Перший етап:
2001-2002 рр. Зниження ставки корпораційного податку з 40% до 25%
для розподіленого прибутку
і 30% - для прибутку, що розподіляється в формі дивідендів Зниження мінімальної ставки з 22,9% до 19,9%;
Зниження максимальної ставки з 51% до 48,5%
Другий етап:
2003-2004 рр. Зниження мінімальної ставки до 17%;
Зниження максимальної ставки до 47%
Третій етап:
2005 р. Зниження мінімальної ставки до 15%;
Зниження максимальної ставки до 45%
Складено за матеріалами публікації: Соколинский В.М., Костюк А.Н. Эволюция налоговой политики: опыт Германии // Финансы. - 2001. - № 5. - С. 60.
Проект податкової реформи викликав гострі міжпартійні розбіжності. В результаті був прийнятий компромісний варіант реформи. З 1.01.2004 р. прибутковий податок справляється за прогресивною шкалою з мінімальною ставкою - 15% і максимальною - 42%. Неоподатковуваний мінімум становить 1536 марок в місяць для одиноких, 3072 марки - для сімейних пар. Установлені пільги на дітей, вікові пільги, надзвичайні пільги (хвороба, нещасний випадок). Власниками земельних ділянок не оподатковується прибутковим податком, якщо вартість ділянки не перевищує 4750 марок. Найвища ставка прибуткового податку застосовується до громадян, дохід яких складає більше 120 тис. марок, 240 тис. марок для сімейних пар.
Податкова реформа викликала жваву дискусію. Як писав один із експертів, поки ще рано розраховувати, що ставки 42% буде достатньо для того, аби утримати розумні голови в Німеччині чи залучити такі голови з-за кордону. Проте податкову реформу підтримали впливові підприємницькі кола. Зокрема, діячі Федерального союзу німецької промисловості сподіваються, що реформа буде сприяти більш ефективному функціонуванню економіки.
Своєрідний додаток до прибуткового податку - так званий церковний податок. Він справляється на базі прибуткового податку і знаходиться в законодавчій компетенції земель. Платниками податку є члени релігійних громад двох домінуючих у Німеччині християнських конфесій - католицької та євангелічної (протестантської). Податок має цільовий характер, надходження витрачаються на фінансування діяльності церкви та релігійних організацій. Ставка податку складає в різних землях 8-9 % щомісячного доходу офіційно зареєстрованих членів церкви. Вихід із церкви припиняє зобов'язання по сплаті даного податку, але процедура виходу платна (50 євро) і оформляється через адміністративний суд або відділ запису актів громадянського стану.
Податок на прибуток корпорацій (корпоративний податок) - податок на фактично отриманий прибуток корпорацій (компаній) усіх форм власності. У доходах бюджету питома вага цього податку протягом багатьох років знаходиться на рівні 2-6%. Проте він відіграє значну роль у регулюванні виробничо-фінансової діяльності підприємств.
Корпоративний податок справляється в комплексі з податком на доходи від капіталу, що стягується з фізичних осіб безпосередньо при виплаті доходів з капіталу: дивідендів і відсотків (процентів). Податок на капітал забезпечує близько 4% загальної суми податкових надходжень. Оподатковуванню підлягає сума дивідендів після сплати корпоративного податку.
На величину оподатковуваного прибутку суттєвий вплив справляють вільні від податку відрахування в численні резервні фонди. Правила запровадження даних фондів досить ліберальні, їх фірми-платники можуть створювати і ліквідовувати на свій розсуд. Так, існують щонайменше п'ять подібних фондів: для компенсації інфляційного зростання цін на сировину, матеріали та енергію; для акумуляції коштів, одержаних у результати змін оціночної вартості майна підприємства; для прибутку, одержаного від реалізації майна; для компенсації непередбачених фінансових зобов'язань і збитків; пенсійний фонд. Вочевидь, що шляхом маніпулювання величиною фондів компанії по суті мають легальну можливість приховування прибутку. Крім того, оподатковуваний прибуток дозволено зменшувати на суму пожертвувань у благодійні, наукові, громадські фонди, а також на певну суму представницьких затрат. Схеми прискореного списання амортизації також фактично скорочують сукупні податкові зобов'язання підприємницького сектора. На користь бізнесу слугує також вилучення з-під оподаткування процентів за кредити.
У ФРН встановлено різні рівні корпоративного податку для нерозподіленого прибутку і прибутку, що розподіляється у вигляді дивідендів. На перший погляд, формально має місце подвійне оподаткування прибутку: спочатку на рівні фірми, а потім - на рівні акціонерів. З метою усунення подвійного оподаткування в ФРН застосовують систему заліків.
Система заліків діє за досить складною процедурою. До 2004 р. сума нерозподіленого прибутку оподатковувалася за ставкою 40%, після розподілу прибутку - 30%. Залишок розподіленого прибутку, тобто дивіденди акціонерів готівкою, повторно обкладаються податком на доходи від капіталу (ставка 25%). Нараховані суми за даними двома актами оподаткування порівнюють із податком, розрахованим за шкалою прибуткового податку. Якщо податок, розрахований за схемою прибуткового податку, перевищує суму податку на розподілений прибуток, то акціонер доплачує відповідну різницю, в противному разі він одержує компенсацію. Для акціонера податок на розподілений у його користь прибуток по формі є авансовим платежем прибуткового податку.
Отже, в економічному плані система

 
 

Цікаве

Загрузка...