WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Податкова система Німеччини - Реферат

Податкова система Німеччини - Реферат


Реферат на тему:
Податкова система Німеччини
За рівнем економічного розвитку та фінансового потенціалу Федеративна Республіка Німеччини - найпотужніша країна Європейського Союзу. Та, перш ніж постати державою в її сучасному статусі німецький народ пройшов через драматичні випробування історичної долі. Конгломерат трьохсот самостійних князівств, 50 суверенних міст, 1500 автономних володінь рицарів, - ось чим була німецька земля на рубежі XVIII і XIX ст. Треба було зазнати окупації наполеонівською Францією, щоб покінчити з тим аморфним квазідержавним утворенням, що існувало протягом тисячі років (800-1806 рр.) під назвою Священної Римської імперії германської нації. Треба було пройти через два об'єднання країни - в 1871 р. і в 1990 р., через поразки в Першій і Другій світових війнах, пережити періоди гітлерівського режиму та післявоєнної відбудови країни, щоб прийти до німецького "економічного чуда".
В Німецькій імперії з 1871 р. проводилась політика фіскально-бюджетної децентралізації. Прямі податки, а також мито, акцизи на тютюнові вироби, пиво, горілку, цукор і сіль були закріплені за бюджетами так званих імперських територій - земель, що були колишніми самостійними державами. У Веймарській республіці (1918 р.) фінансовий суверенітет земель був ліквідований, такий порядок існував до 1945 р. Після створення ФРН у 1949 р. фіскально-бюджетна децентралізація була відновлена.
Німеччина - батьківщина першої в світі наукової школи управління державними фінансами та фіскального адміністрування, так званої камералістики. Тому логічно відкрити виклад матеріалу про податкову систему ФРН тими положеннями, якими німецька фінансова думка, схоже, найсильніша в світі, тобто почати з питань адміністрування податків як відображення в сфері оподаткування німецького порядку, знаменитого ordnung. Не дивно, що саме з Німеччини походить один із сучасних напрямків неолібералізму - фрейбурзька школа ордо-лібералізму, представники якої поєднують переваги вільного ринкового підприємництва і демократії з необхідністю твердого правопорядку.
1. Особливості національної податкової системи ФРН
В адміністративно-територіальному відношенні в склад сучасної Федеративної Республіки Німеччини входять 16 федеральних земель і біля 11 тис. общин (органів місцевого самоврядування), що входять у склад земель.
Для ФРН властива множинна податкова система, що налічує близько 40 (!) окремих податків. У залежності від закріплення за окремими ланками бюджетної системи податки розділяються на п'ять груп: загальні (надходять у бюджети різних рівнів); федеральні; земельні; общинні (місцеві); церковні. Так, до загальних належать податки (називаємо лише найбільш фіскально значимі з них): прибутковий, корпоративний, на додану вартість, на доходи від капіталу; до федеральних: акцизи на нафтопродукти, тютюнові та спиртогорілчані вироби; страховий податок; до земельних: податок із власників автомобілів, майновий, на спадщину і дарування, акциз на пиво; до общинних: промисловий і поземельний податки. Сучасна система розподілу податків під назвою Великого податкового союзу склалася в ході фінансової реформи 1969 р., у концептуальному плані підготовленої ідеологом і фундатором соціального ринкового господарства в Німеччині Людвігом Ерхардом (1897-1977).
Одна з особливостей податкової системи ФРН полягає в тому, що по відношенню до окремих податків законодавча ініціатива (компетенція) по їх запровадженню (як за німецьким, так і міжнародним правом Європейського Союзу), бюджетна приналежність одержуваних доходів, організаційно-адміністративний рівень справляння можуть співпадати повністю, співпадати частково, а в окремих випадках навіть не співпадати зовсім. Справляє належне враження кількість і різноманітність податків у ФРН, система яких має вигляд, відображений у наступній таблиці.
Таблиця 6.1
Податки, їх законодавча компетенція та адміністрування
Вид податків Законодавча компетенція Бюджет-одержувач доходів Рівень адміністрування
Прибутковий податок федерація федерація/землі землі
Мито на імпорт сільськогосподарської
продукції федерація / Європейський Союз (ЄС)
ЄС федеральна митниця
Експортне мито федерація / ЄС ЄС федеральна митниця
Акциз на пиво федерація землі федеральна митниця
Акциз на спиртогорілчані вироби федерація федерація федеральна митниця
Податок з обороту імпорту федерація федерація федеральна митниця
Податок із спадщини і дарувань федерація землі землі
Протипожежний збір федерація землі землі
Податок на продажу напоїв землі общини общини
Податок на товариства федерація федерація землі
Промисловий податок федерація общини землі / общини
Поземельний податок федерація общини землі / общини
Податок на купівлю земельної ділянки федерація землі землі
Податок із власників собак землі общини общини
Податок на право мисливства та рибальства
землі
общини
общини
Акциз на каву федерація федерація федеральна митниця
Податок на дохід
від капіталу федерація федерація / землі землі
Церковний податок землі церква землі / церква
Податок з корпорацій федерація федерація / землі землі
Податок із власників транспортних засобів федерація землі землі
Акциз на електроосвітлювальні засоби
федерація
федерація федеральна митниця
Збори за перевищення лімітів виробництва молока
федерація / ЄС
ЄС федеральна митниця
Акциз на нафтопродукти федерація федерація федеральна митниця
Збір з виробництва молока федерація / ЄС ЄС федеральна митниця
Збір з виробництва зерна федерація / ЄС ЄС федеральна митниця
Податок на тоталізатори
та лотереї
федерація
землі
землі
Акциз на сіль федерація федерація федерація
Збір при видачі дозволу на продаж напоїв у розлив
землі
округи
общини
Акциз на гристі вина федерація федерація федеральна митниця
"Внесок солідарності" федерація федерація землі
Податок з ігрових закладів федерація землі землі
Акциз на тютюнові вироби федерація федерація федеральна митниця
Акциз на чай федерація федерація федеральна митниця
Податок на додану вартість федерація федерація / землі землі
Податок на доходи видовищних і розважальних підприємств
землі
общини
общини
Податок з майна федерація землі землі
Страховий збір федерація федерація землі
Вексельний збір федерація федерація землі
Мито федерація ЄС федеральна митниця
Збір за виробництво цукру федерація ЄС федеральна митниця
Акциз на цукор федерація федерація федеральна митниця
Отже, функціонування податкової системи ФРН здійснюється таким чином, що адміністративна компетенція (право справлянняподатків) не співпадає з законодавчою прерогативою (право установлювати податки та правила їх сплати). Так, власне федеральний уряд збирає лише два види податків: акцизи (крім акцизу на пиво) і мито, обов'язки адміністрування всіма іншими податками від імені федерації покладені на податкові органи земель і общин.
Розподіл надходжень окремих податків між окремими ланками бюджетної системи фіксований у певній пропорціях, має регульований характер або податки повністю закріплюються за певними бюджетами. Так, надходження від акцизів і мита в повних сумах закріплені за федеральним бюджетом. Прибутковий податок із громадян (забезпечує близько 40% бюджетних доходів) розподіляється наступним чином: 42,5% надходжень поступає в федеральний бюджет; 42,5% - у бюджет землі; 15% - у бюджети общин. Корпоративний податок і податок на дохід із капіталу ділиться в пропорції 50 на 50% поміж федеральним і земельними бюджетами. Розподіл податку на додану вартість між трьома видами бюджетів має регульований характер, що періодично змінюється в залежності від кон'юнктурних обставин. Податки на майно, спадщину і дарування, з власників автомобілів закріплені за

 
 

Цікаве

Загрузка...