WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Шляхи удосконалення механізму відшкодування ПДВ - Реферат

Шляхи удосконалення механізму відшкодування ПДВ - Реферат

отримує додатковий прибуток у вигляді банківських відсотків.
Зазначений механізм був у свій час запроваджений у Мексиці та Тайвані [4].
Іншим варіантом цієї схеми є надання банком кредиту експортеру під заставу майбутнього бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Такий механізм був запроваджений у Китаї в результаті реформи 1998-2001 рр. Зважаючи на схожість поточної ситуації в Україні з дореформеною в Китайській Народній Республіці, розглянемо цю реформудетальніше.
У Китаї, як і в багатьох інших країнах, що розвиваються, існує проблема відшкодування ПДВ (особливо експортерам). Невисокі податкові надходження у поєднанні з величезною кількістю схем у сфері ухилення від оподаткування (особливо в експортній галузі) не дозволи податковим органам країни здійснювати бюджетне відшкодування податку на додану вартість. Такі дії, перш за все, вдарили по експортерам, що, в свою чергу, призвело до падіння ділової активності в експортноорієнтованих галузях.
Китайський уряд, зважаючи на серйозність проблеми, протягом 1998-2001 рр. здійснив реформу, спрямовану на вдосконалення механізму відшкодування податку на додану вартість.
На першому етапі реформи китайські підприємства-експортери були поділені на чотири групи: "А", "В", "С" та "D". Критеріями групування стали розміри підприємства, податкова історія (наявність/відсутність операцій з фіктивного експорту, несплата податкових зобов'язань, порушення законодавства в податковій сфері тощо), розмір виручки, прибутку та активів (основних фондів), достатніх, щоб повернути до бюджету виплачене відшкодування з ПДВ (в разі, якщо з'ясується, що платник не мав права на відшкодування).
У найбільш сприятливому становищі виявилися підприємства груп "А" та "В", які мали право отримувати бюджетне відшкодування протягом достатньо короткого терміну (іноді навіть без виснажливої та довготривалої документальної перевірки податкових органів). У той же час підприємства груп "С" та "D" відчули на собі і комплексні перевірки, і тривалий розгляд заяв на відшкодування ПДВ, і, у найгіршому випадку, право подавати заяву на відшкодування ПДВ не частіше одного разу на шість місяців [5].
Зрозуміло, що всі експортери намагалися потрапити до груп "А" або "В", однак до таких підприємств були встановлені дуже жорсткі вимоги. Зокрема, підприємства групи "А", що займаються експортом, повинні:
- отримувати валютну виручку в сумі, що перевищує $ 30 млн на рік;
- не мати порушення у сфері експортного відшкодування;
- володіти активами, достатніми для повернення до бюджету виплачених сум відшкодування (в разі, якщо платник не мав права на відшкодування) та ін.
Вимоги до підприємств групи "В" були трохи нижчими, зокрема такі підприємства не повинні мати порушення в сфері експортного відшкодування лише протягом останніх трьох років.
На другому етапі реформи китайським підприємствам було дозволено отримувати банківські кредити під заставу надходжень від бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Такі позики надаються на період не більше одного року, а величина позики не може перевищувати 70 % від суми бюджетного відшкодування. Відсоткова ставка за користування кредитом має бути в межах ставки Народного банку Китаю.
Таким чином, проведена реформа характеризується такими наслідками:
1) з когорти підприємств були виділені експортери, які дійсно займаються вивезенням продукції та отримують у значних обсягах валютні надходження. Експортна орієнтація таких компаній заохочується державою шляхом проведення своєчасного відшкодування ПДВ;
2) всі інші підприємства отримали можливість банківського кредитування під заставу сум бюджетного відшкодування. При цьому, окрім податкових органів, ще й банки проводять оцінку обґрунтованості заявлених до відшкодування сум ПДВ і вивчають кредитоспроможність позичальника.
Якщо в банку виникають підозри щодо фіктивної експортної операції, то підприємство-експортер не отримає кредит і чекатиме на рішення податкових органів. У той же час компанії з ім'ям, доброю кредитною історією та чітко оформленими документами зможуть скористатися кредитними коштами, а податковий орган - здійснити всебічну перевірку обґрунтованості заявлених на відшкодування сум.
Слід зазначити, що залучення фінансових установ до операцій, пов'язаних з відшкодуванням ПДВ не є чимось характерним лише для країн, що розвиваються.
Зокрема, в Ірландії податковий орган для проведення бюджетного відшкодування може вимагати від платника податку забезпечення у вигляді страхового поліса або банківської гарантії на суму відшкодування [6]. Проте така вимога має місце лише у випадку необхідності захисту інтересів Скарбниці та наявності відомостей про можливе порушення законодавства платником податків.
Іншим шляхом вдосконалення механізму відшкодування ПДВ є намагання створити окремий державний орган зі сприяння експорту, який має розглядати обґрунтованість заяв на відшкодування податку на додану вартість та сприяти збільшенню числа експортних операцій. Як показує практика, такі органи слабо інтегруються в систему податкової служби та митниці і, як наслідок, не можуть контролювати законність проведення відшкодування. Зокрема, після створення таких органів на Філіппінах та в Індонезії значно зросла кількість операцій з фіктивного експорту та сума, заявлена платниками до відшкодування [4].
Ще однією альтернативою вдосконалення процедури відшкодування є перевірка обґрунтованості заявлених до відшкодування сум незалежним аудитором. Діяльність таких аудиторів підлягає спеціальному ліцензуванню, а для отримання ліцензії аудитор повинно відповідати досить жорстким вимогам щодо розміру статутного капіталу, кваліфікації працівників тощо. Таким аудиторам надаються додаткові права на отримання певної інформації з податкових і митних органів. Після проходження аудиту за відсутності зауважень компанія-експортер отримує відшкодування, а відповідальність за законність проведеного відшкодування покладається як на підприємство-експортер, так і на аудиторську компанію.
Після впровадження такої системи в Кенії кількість поданих заяв на відшкодування впала на 40 % [4].
Можливим варіантом покращання системи відшкодування ПДВ є випуск векселів Скарбниці на суму бюджетної заборгованості. Після подання заяви на відшкодування експортер отримує на заявлену суму іменні векселі Скарбниці. Вони не можуть бути продані, обміняні або передані у заставу. Їх використання обмежене сферою таких платежів: сплата зборів до

 
 

Цікаве

Загрузка...