WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Фактори впливу на надходження прибуткового податку в економічних умовах Німеччини та України - Реферат

Фактори впливу на надходження прибуткового податку в економічних умовах Німеччини та України - Реферат


Реферат на тему:
Фактори впливу на надходження прибуткового податку в економічних умовах Німеччини та України
Оподаткування доходів фізичних осіб є складовою частиною фінансового механізму держави. У результаті перерозподілу податків з фізичних осіб, з одного боку, реалізується економічна доктрина щодо рівня добробуту різних верств населення, а з іншого - формується фінансова база держави.
Прибутковий податок з громадян - загальнодержавний податок, а тому порядок його сплати, пільги, розміри ставок встановлюються законодавчими актами України. Він відноситься до прямих податків, тобто обов'язки щодо його сплати покладено на громадян, які отримують доходи. Проте залежно від характеру отримання доходу та категорії платників прибутковий податок може сплачуватися самостійно або утримуватися та перераховуватися до бюджету юридичними і фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності, які нараховують та виплачують доходи. У даному випадку відповідальність за сплату прибуткового податку покладено на суб'єктів господарювання, які нараховують та виплачують доходи найманим працівникам.
Як відомо, в Україні прибуткове оподаткування громадян регулюється Декретом Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" із змінами та доповненнями від 26 грудня 1992 року. Структурно-логічну схему прибуткового оподаткування фізичних осіб наведено на рис. 1.
Рис. 1. Прибуткове оподаткування фізичних осіб в Україні
Теоретично головними факторами впливу, які визначають рівень надходження прибуткового податку до бюджетів, є:
- розмір оподатковуваного доходу;
- класифікація доходів;
- система пільг;
- розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян;
- шкала ставок;
- розмір фіксованого податку при спрощеній системі оподаткування.
На практиці, як буде наведено нижче, важливе значення має ще ряд досить впливових факторів.
Необхідно зазначити, що і в розвинених країнах світу можна виділити подібні головні фактори впливу на розмір прибуткового оподаткування громадян.
Так, у Німеччині прибутковий податок є одним із найважливіших прямих податків, яким оподатковуються фізичні особи. Ним, зокрема, оподатковується заробітна плата осіб, які працюють за наймом; доходи осіб вільних професій; доходи з капіталу; проценти на банківські внески; оренда; здача житлових приміщень; індивідуальна трудова діяльність тощо.
При оподаткуванні враховується неоподатковуваний мінімум доходів громадян, але він різний для одиноких громадян та сімейних.
При розрахунках оподатковуваного доходу беруться до уваги численні витрати, на які йде зменшення доходу (виробничі витрати; витрати, пов'язані з виробничою та службовою діяльністю; витрати, пов'язані з утриманням сім'ї).
При визначенні розміру прибуткового податку із заробітної плати використовуються такі спеціальні інструменти, як "податкова каса", "податкова карта" та "податкова таблиця".
У Німеччині залежно від сімейного стану, кількості працюючих, окремого чи сумісного ведення обліку отриманих доходів, наявності дітей запроваджено шість податкових класів (рис. 2).
Податкові класи дають можливість працюючим за наймом вибрати, в певних межах, найбільш оптимальні ставки оподаткування.
Податкові таблиці враховують не тільки податкові класи, а також кількість дітей, на чиєму утримані вони знаходяться, сумісний чи єдиний облік доходів. Крім того, в податкових таблицях враховується ряд доходів, звільнених від оподаткування. До них, наприклад, у Німеччині відносяться: різдвяні виплати - 600 марок; звільняється від оподаткування зарплата в 480 марок за рік; витрати на страхування життя; підвищення ділової кваліфікації з розрахунку 270 марок на працюючого та 540 марок на сім'ю; кошти на підтримку сімейного бюджету одиноких з дітьми у розмірі 4 752 марки в рік та інші.
Податок утримується із заробітної плати на основі податкової карти, яку заповнюють за місцем проживання.
Розрахунок податку проводиться за шкалою ставок, мінімальне значення якої 19 %, а максимальне - 53 %.
Рис. 2. Податкові класи в Німеччині
Останні роки в Україні намітилася стійка тенденція збільшення надходжень із прибуткового оподаткування до Зведеного бюджету, причому темпи зростання за останні два роки значно перевищують інші податки та платежі.
Збільшення надходжень з прибуткового податку знаходиться у прямій залежності від збільшення особистих доходів громадян, збільшення заробітної плати на підприємствах, установах, організаціях її своєчасної виплати, суттєвого зменшення заборгованості із заробітної плати. Поступове збільшення розміру мінімальної зарплати у законодавчому порядку призводить до перегляду співвідношення тарифної сітки та посадових окладів, що також впливає на рівень доходів працюючих громадян.
Одним із суттєвих чинників таких змін є цілеспрямовані заходи податкових органів, направлені на збільшення кола платників податків, налагодження чіткої, максимально тісної співпраці з самими платниками податків щодо пропаганди податкового законодавства, що підвищує рівень мобілізації податку шляхом його добровільної сплати. Це також призводить до непохитного росту надходжень із прибуткового податку, збільшення його питомої ваги у загальній сумі надходжень податків та зборів до Зведеного бюджету України.
Питома вага надходжень податків у Зведеному бюджеті України, що контролюється органами ДПС
Так, якщо у 1997 році надходження з прибуткового податку становили трохи більше 10 % у Зведеному бюджеті, то у 2000 році його питома вага становить 20,2 %

 
 

Цікаве

Загрузка...