WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Удосконалення масово-роз’яснювальної роботи органів ДПС України - Реферат

Удосконалення масово-роз’яснювальної роботи органів ДПС України - Реферат


Реферат на тему:
Удосконалення масово-роз'яснювальної роботи органів ДПС України
Сформована в Україні система соціально-політичних відносин населення і держави характеризується невисоким рівнем податкової грамотності громадян. Крім того, у них відсутня традиція сплати податків та зборів. Тому на сьогодні перед органами державної податкової служби (ДПС) стоїть завдання удосконалення діючих форм і методів масово-роз'яснювальної роботи (МРР) та запровадження і розвиток нових форм роботи, а також окремих питань організації цієї роботи з метою досягнення добровільності виконання платниками податків власних податкових зобов'язань.
Як у розвинених країнах світу, так і в окремих країнах Східної Європи удосконалення обслуговування платників податків у ході модернізації податкової служби є одним з найдосконаліших методів підвищення ефективності податкового менеджменту. Діяльність податкових органів у інших країнах грунтується на поєднанні нових методів управління з новими концепціями "орієнтації на клієнта (споживача) - платника". Платник податків повинен мати доступ до найновішої інформації про функціонування податкової системи, про порядок розрахунків сплачуваних ним податків, бути поінформованим про свої права.
У 1993 році в ДПІ було створено підрозділи масово-роз'яснювальної роботи серед платників податків. Крім проведення масово-роз'яснювальної роботи серед платників податків з питань застосування податкового законодавства, завдання реформуваних у 2002 році підрозділів у підрозділи громадських зв'язків та масово-роз'яснювальної роботи значно розширені щодо ідеологічного та інформаційно-пропагандистського аспектів роботи, але в той же час, як і при створенні в органах ДПС відділів обслуговування платників податків дев'ять років тому, в цьому підрозділі зосереджені всі функції з обслуговування платника податків - від надання консультацій з конкретних питань застосування податкового законодавства до надання до-помоги в підготовці і здаванні податкової декларації.
Крім роботи з теперішніми платниками податків, підрозділи МРР працюють і з потенційними платниками податків ("аудиторіями", "клієнтами"), які доцільно об'єднати в наступні групи, що дозволяє застосовувати інструменти масово-роз'яснювальної роботи, саме до конкретної "аудиторії" (рис. 1). У кожного клієнта є свої особливості ("характеристики"), які необхідно враховувати при виборі форм і методів МРР. Для класифікації платників на рис. 1 застосовано принцип сегментації за клієнтурною ознакою. У цілому по Україні при виборі форм та методів МРР необхідно застосовувати принципи сегментації також за географічною та психолого-культурною ознаками. Ці особливості повинні бути відображені у методичних рекомендаціях, які необхідно розробити по МРР ДПА України.
Рис. 1. Платники податків, з якими працюють органи ДПС
У ході реалізації Програми модернізації ДПС України питання щодо удосконалення роботи з платниками податків передбачається вирішити через: створення системи навчання учнів загальноосвітніх шкіл з питань податкового законодавства; створення системи підтримки та використання повідомлень громадян про факти ухилення від сплати податків; налагодження системи виготовлення та розповсюдження бланків податкової та бухгалтерської звітності, регістрів бухгалтерського обліку; створення системи консультаційних пунктів, у тому числі електронних. Напрями удосконалення окреслені чітко, але чи саме лише завдяки ним зросте ефе-ктивність масово-роз'яснювальної роботи і чи лише вони потребують удосконалення?
Зображено всі ті форми (інструменти) МРР, які пройшли апробацію та використовуються органами ДПС, у тому числі ДПА у Львівській області, та мають позитивний вплив на формування громадської думки щодо доцільності добровільної сплати податків.
Методи МРР є такі: індивідуального підходу до платника податків і масового охоплення. Досвід підрозділів масово-роз'яснювальної роботи ДПА у Львівській області свідчить, що використання методу індивідуального підходу є більш ефективним при роботі з великими платниками податків, які сплачують значні суми платежів, через що їм необхідно приділяти більше уваги, також для заохочення сумлінних платників податків з виховною метою решти платників податків, до платників - великих боржників бюджету. Метод масового охоплення ефективний, коли аудиторія однорідна: платники перебувають на однаковій системі оподаткування (спрощена, загальна, фіксований податок), належать до однієї галузі народного господарства.
Податкові органи Львівської області при проведенні масово-роз'яснювальної роботи мають певний досвід щодо використання різних форм МРР з теперішніми та майбутніми платниками податків, серед яких: - сервісне обслуговування великих законослухняних суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб - шляхом постійного адресного повідомлення їм змін у податковому законодавстві;
- проведенням вікторини знавців податкового законодавства України, анкетування школярів, результати якого враховуються для удосконалення організації роботи зі школами;
- проведення радіогри "Казка про податки" (питання стосувалися діючої системи оподаткування та історії податків, і були розраховані як на учнів молодших класів, так і на старшокласників). Гра тривала 15 днів по 30 хв у прямому ефірі;
- у 2002 році в межах акції "Дні відкритих дверей" було організовано та проведено змагання на краще знання податкового законодавства серед студентів - "Податковий брейн-ринг". Участь у цій грі брали збірні команди шести Львівських вузів;
- за допомогою працівників Стрийської ОДПІ учнями школи поставлено сучасну музичну п'єсу "Чарівна лісова казка" для дітей молодших класів по мотивах книжки "Казка про податки";
- протягом останнього року двічі серед школярів проводився конкурс сканвордистів на податкову тематику.
Рис. 2. Основні інструменти масово-роз'яснювальної роботи
Враховуючи те, що в кожній області України напрацьовано власний досвід використання різноманітних форм МРР, також є такий досвід і в інших держав, необхідною є розробка методичних рекомендацій Головним управлінням громадських зв'язків та масово-роз'яснювальної роботи ДПА України щодо застосування форм МРР, які ще не поширені, або не зовсім традиційні, але вже успішно апробовані окремими податковими органами.
Заслуговує на увагу винахідливість Міністерства фінансів

 
 

Цікаве

Загрузка...