WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Способи ухилення від оподаткування та шляхи протидії податковим правопорушенням в Україні - Реферат

Способи ухилення від оподаткування та шляхи протидії податковим правопорушенням в Україні - Реферат

поза банківськими установами в обігу було 9,2 млрд. грн. (44,5 % усієї грошової маси України), які працювали на неоподатковуваний товарообіг або тіньову економіку держави.
Переміщення коштів у банківський, а звідти - і в тіньовий сектор посилюється і недосконалою нормативно-законодавчою базою щодо кредитно-банківської діяльності та контролю за нею, що, в свою чергу, дає змогу приховувати переміщення грошей та ухилення від оподаткування.
Особливе місце в цій проблемі займають "Лоро"-рахунки, які спільно з використанням фіктивних фірм становлять потужний засіб тінізації капіталу та уникнення від сплати податків (рис. 2).
Найчастіше такі правопорушення відбуваються при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності під прикриттям псевдоекспорту або псевдоімпорту. Першим у переліку втрачених при цьому податкових надходжень стоїть ПДВ, який сплачується платниками (декларантами) під час подання вантажної митної декларації (проведення митних послуг). Оскільки фактичної поставки товарів або надання послуг не відбувається, то сума нарахованого ПДВ у складі договірної ціни перераховується на "Лоро"-рахунок без сплати до бюджету.
Рис. 2. Використання "Лоро" - рахунків для ухилення від оподаткування
Можливість для ухилення від оподаткування виникає також через недосконалість взаємоінформування та контролю за оплатою і поставкою товарів або надання послуг з імпорту та експорту, тобто зустрічними грошовими та товарними потоками, особливо при перетинанні митного кордону України і заповненні вантажних декларацій. Адже саме ці декларації в першу чергу зазнають фальсифікації.
Аналізуючи дані ДПА України щодо порушення податкового законодавства, можнастверджувати, що сьогодні через недосконалість нормативної та організаційно-контрольної бази діюча банківська практика являє собою головний засіб уникнення сплати податків. Насамперед це відбувається через використання фіктивних фірм. Середні обсяги грошових потоків у розрахунку на одну фіктивну фірму, за статистикою ДПА, у 2000 р. коливалися від 3 до 6 млн. грн. При цьому щоквартальні втрати бюджету дорівнювали майже 500 млн. грн., а в розрахунку на рік - понад 2 млрд. грн. (що, в свою чергу, становить 10 % дохідної частини державного бюджету на 2000 р. або понад 60 % затвердженого дефіциту). Зрозуміло, що питання, де шукати джерела надходжень до бюджету, є риторичним.
Чимало можливостей уникнення від сплати податків надає пільгове оподаткування, про що свідчать дані таблиці 2. Причому з усього переліку діючих податків і зборів на перших позиціях стоять ПДВ, податок на прибуток та акцизний збір.
Таблиця 2
Витрати бюджетних нарахувань з отриманих платниками пільг
за видами податків і зборів на 1.10.2000*
*Розраховано за даними ДПА України
Загрозливих масштабів набуває скорочення надходжень ввізного мита через незаконне користування пільгами за допомогою фальсифікації митних документів (рис. 3).
Рис. 3. Ухилення від оподаткування при перетинанні митного кордону України
Ця схема з успіхом застосовується також і для заниження та несплати ПДВ і акцизного збору з імпортних товарів. Щодо ухилення від акцизного збору вітчизняними товаровиробниками, то тут частіше застосовується "псевдоекспорт" (рис. 4).
Рис. 4. Ухилення від оподаткування при псевдоекспорті
На жаль, зазначені схеми торкаються саме тих податкових надходжень, які є основним джерелом доходів бюджету.
Підсумовуючи викладене вище, необхідно зазначити, що українська тіньова економіка досягла безпрецедентних розмірів. За розрахунками деяких фахівців, тіньовий сектор перевищив 50 % загального виробництва товарів і послуг, а численні пільги, в тому числі і податкові, з'їдають майже 40 % усіх доходів держбюджету.
Результати контрольної роботи податкових органів свідчать про постійне зростання порушень податкового законодавства, з яких більше 36 % припадає на ухилення від оподаткування. Тому, враховуючи досвід податкової практики щодо перешкоджання навмисному ухиленню від оподаткування та недопущення подальшого поглиблення кризи економіки, пропонуємо наступне:
- проводити організаційно-методичну роботу із платниками податків для підвищення податкової культури в суспільстві;
- створити інформаційну базу підприємств, організацій, закладів і громадян України, які всіляко ухиляються від сплати податків, щоб використати цю інформацію реєструючи ми органами у разі вирішення питання про створення такими юридичними і фізичними особами нових суб'єктів підприємницької діяльності;
- у законодавчому порядку зобов'язати заклади НБУ повідомляти Державну податкову адміністрацію про кредитування комерційних структур з обов'язковою перевіркою дотримання податкового законодавства щодо використання кредитних коштів;
- запровадити обов'язковість державної реєстрації філій, відділів та представництв фірм як юридичних осіб з метою дотримання інтересів регіональних бюджетів і відповідальності у разі банкрутства;
- у разі повернення платниками донарахованих сум податків і виконання фінансових санкцій за актами перевірок не порушувати справ за виявленими порушеннями податкового законодавства, якщо шкода, заподіяна державі, відшкодована у повному обсязі;
- непоодинокими є випадки, коли укладаються угоди діючих підприємств із фіктивними підприємствами або організаціями, які припинили виробничу діяльність через ті чи інші причини. У зв'язку з цим доцільно впровадити персональну матеріальну відповідальність керівників підприємств у разі укладення контрактів із неіснуючими юридичними особами;
- для підприємств, які знято з Держреєстру, але про які в результаті оперативних заходів стало відомо, що вони приховують доходи від оподаткування за час господарсько-фінансової діяльності, необхідно відпрацювати механізм перевірок, а також механізм вилучення до бюджету донарахованих за цими перевірками сум;
- для зручності контролю конче необхідно прискорити підготовку Податкового кодексу України, де повинно бути чітко викладено зміст податкового законодавства, усунено протиріччя між податковими законами, спрощено механізм вилучення податкових сум.

 
 

Цікаве

Загрузка...