WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Способи ухилення від оподаткування та шляхи протидії податковим правопорушенням в Україні - Реферат

Способи ухилення від оподаткування та шляхи протидії податковим правопорушенням в Україні - Реферат

діяльності, то, на нашу думку, найбільш поширеним його способом є завищення собівартості маркетингових, інформаційних та охоронних послуг у безпідставно необмежених сумах через відсутність точного вираження розміру витрат на ці послуги, а також собівартості будівельно-монтажних і ремонтних робіт шляхом внесення до витрат неіснуючого субпідряду (фіктивні субпідрядники). Часто в даній практиці трапляються також випадки завищення цін при оприбуткуванні товарно-матеріальних цінностей, орендної плати, вартості використаної електроенергії.
У процесі ухилення від оподаткування можна виділити три види операцій:
1) повністю виведені з-під бухгалтерського обліку;
2) спрямовані на приховування частини обороту;
3) здійснювані під виглядом інших операцій або так звані "псевдооперації".
Основними способами проведення такихоперацій є фальсифікація облікових і звітних документів. Найбільш важко контрольованим є використання підроблених документів, фіктивних або взагалі неіснуючих фірм, бо причини такої неконтрольованості криються у недосконалій процедурі реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, що підтверджується постійним зростанням числа зареєстрованих підприємств порівняно з діючими. Тільки в 2000 р., за даними ДПА, нараховувалось фіктивних фірм близько 20 % від загальної кількості зареєстрованих юридичних осіб, що становить приблизно 145 тисяч осіб. До того ж, як правило, фіктивні фірми реєструються за паспортами померлих або викраденими паспортами, без підтвердження фактичного місцезнаходження. Особливістю таких фірм є нетривалий термін існування (від кількох місяців до кількох днів), нульова звітність, відсутність або збитковість діяльності. Дуже часто ці фірми мають вигляд дочірніх компаній або супутників із сконцентрованим місцезнаходженням поблизу вели-ких діючих підприємств-виробників.
Як свідчать дані ДПА України, фіктивні документи найчастіше оформлюються таким чином:
- при реалізації товару з перекрученням даних про кількість, ціну реалізованого товару та суму виручки;
- при реалізації товарно-матеріальних цінностей під виглядом безоплатної передачі або відрахування коштів на благодійні цілі із застосуванням фіктивних договорів;
- при вексельних, зовнішньоекономічних та товарообмінних операціях із використанням нееквівалентного обміну;
- при передачі товарно-матеріальних цінностей на зберігання іншому суб'єкту підприємницької діяльності, як правило, фіктивному та при оформленні повернення товарно-матеріальних цінностей, прийнятих на реалізацію, з фактичним поверненням виручки за реалізовані товари з одночасним приховуванням комісійної винагороди від оподаткування;
- при оформленні зарплати на підставних осіб або за фіктивними договорами про виконання робіт та надання послуг.
Окремим способом є також використання податкових пільг без належних підстав, тобто незаконно. Такі порушення зумовлюють саме недосконалість законодавчо-нормативної бази оподаткування та організації податкового контролю, а саме: наявність лазівок та неоднозначність трактування положень нормативних актів і недостатній контроль та корупція збоку податкових контролюючих органів. Як правило, платники податків не викривляють та не приховують результати своєї діяльності.
Завершальним етапом тіньової економічної діяльності є відмивання так званих "брудних" грошей, одним з основних способів якого є нелегальний експорт капіталу. Найчастіше він відбувається через створення в країнах із низьким рівнем оподаткування доходів, підприємств, які й мають за місцем реєстрації пільговий режим оподаткування тільки для роботи з іноземними резидентами та в іноземній валюті. Особливе значення для нелегального експорту мають такі способи, як нееквівалентний бартер, контрабанда та ненадходження в строк експортної виручки. Найчастіше обирається такий шлях: вітчизняний продавець (покупець) - офшорна компанія - іноземний покупець (продавець), причому реалізація товару відбувається через дану компанію з різницею між цінами продажу та купівлі, яка залишається на її рахунку. Схематично це можна відобразити на рис. 1.
Нелегальне вивезення капіталу за допомогою офшорних компаній є тільки одним з видів ухилення від оподаткування. Цей перелік можна продовжити такими основними схемами з використанням банківської системи: фальсифікація документів при експорті та імпорті; неконтрольоване виробництво та реалізація підакцизних товарів, зокрема лікеро-горілчаних, так званий "піратський" бізнес на ринку аудіо- та відеопродукції. За даними деяких фахівців, найбільші суми донарахувань на одне податкове розслідування припадає саме на галузі, які використовуються у вищевказаних схемах, відповідно: у банківській діяльності - 859,4 тис. грн., лікеро-горілчаному виробництві - 602 тис. грн., нафтовій промисловості - 243 тис. грн., причому донарахування на одного перевіреного платника в середньому по Україні становило в 2000 р. 26,2 тис. грн.
Рис. 1. Нелегальний експорт капіталу
Тіньовий капітал обслуговує, як правило, не матеріальне виробництво, а сферу обігу - торговельну, посередницьку і кредитно-банківську діяльність, тобто ту, де є можливість швидко отримувати та відмивати так звані "брудні" гроші. Парадоксально, але розширення мережі зв'язків українських банків із зарубіжними банківськими установами і введення їх до системи електронних міжбанківських міжнародних рахунків, а також лібералізація валютного ринку України були використані, насамперед, не для поліпшення фінансового стану країни, а для створення і використання механізмів проведення українськими резидентами валютних коштів на рахунки, що не контролюються державою, у банках-нерезидентах під прикриттям зовнішньоекономічної діяльності, а також формування мережі підставних рахунків комерційних структур, що здійснюють незаконну конвертацію безготівкових коштів юридичних осіб різних форм власності у готівкову валюту. Невикористаним джерелом наповнення державного бюджету є також акумульовані на кореспондентських рахунках банків-нерезидентів значні кошти, 35 % яких, за даними ДПАУ, становлять приховані від сплати податки. За даними Національного банку України, у 2000 р.

 
 

Цікаве

Загрузка...