WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Про механізми реформування податку з доходів фізичних осіб в Україні - Реферат

Про механізми реформування податку з доходів фізичних осіб в Україні - Реферат

підприємців, які тривалий час або на постійній основі надають послуги одному і тому ж замовнику. Цікавим є те, що тривалим вважається термін більше місяця за одним цивільно-правовим договором. Це означає, що коли приватний підприємець більше місяця працює з одним замовником, то його відносини автоматично переходять з цивільно-правових у трудові, а тому і дохід підприємця потрібно прирівняти до заробітної плати і оподаткувати як заробітну плату. На сьогодні досить велика кількість бухгалтерів, аудиторів, юристів, зареєстрованих приват-ними підприємцями, здебільшого на умовах сплати єдиного податку, здійснюють так зване абонентське обслуговування фірм у сфері організації і ведення бухгалтерського обліку, консалтингу, юриспруденції. Це вигідно обом сторонам. Адже підприємець, який знаходиться на спрощеній системі оподаткування, сплачує щомісяця до бюджету єдиний податок, розмір якого на даний момент не перевищує 200 грн., та подає щокварталу простий за формою звіт. Для замовника це теж вигідно - адже всю суму, сплачену під-приємцю за послуги, воно відноситьна валові витрати, у той же час у штаті підприємства відпадає необхідність утримувати бухгалтера, юриста, кур'єра тощо - тобто можна зекономити на фонді заробітної плати, а значить і на сплаті внесків до Пенсійного фонду і фондів соціального страхування [6]. Таким чином, з нового року підприємствам буде просто невигідно працювати на постійній договірній основі з бухгалтерами, юристами тощо. Доведеться шукати юридичну або аудиторську фірму, але їх послуги не завжди доступні широкому колу підприємств та підприємців. Тоді доведеться вводити до штатного розкладу посаду бухгалтера, юриста і як колись нараховувати їм заробітну плату з усіма податковими наслідками. На нашу думку, це крок назад, краще переглянути термін "постійність" і збільшити його хоча б до півроку.
По-третє, Закон не врегулював питання про уникнення подвійного оподаткування при виплаті доходів підприємцям. До 01.01.2004 діє порядок [2], згідно з яким, якщо приватний підприємець пред'являє свідоцтво про реєстрацію, документ про сплату авансових внесків з прибуткового податку чи єдиного податку, копію свідоцтва про сплату єдиного податку чи копію фіксованого патенту, то при виплаті доходів такій фізичній особі підприємство-платник ніяких податків не утримує.
З 01.01.2004 р. маємо не досить втішну картину. Адже сплачуючи дохід підприємцю, наприклад, купуючи у нього певний товар, підприємство буде зобов'язане утримати та перерахувати до бюджету податок з доходів у розмірі 13 %. У свою чергу, приватний підприємець, отримавши дохід, також повинен буде утримати із суми доходу податок. Звичайно, зайвий нарахований податок йому повернуть, точніше зарахують у рахунок сплати майбутніх платежів, але й це буде лише в кінці року під час перерахунку. На нашу думку, найпростішим виходом із такої ситуації було б залишити діючий на сьогодні механізм уникнення подвійного оподаткування.
Теоретично та й практично Україна ще не втратила потенційних можливостей за короткий термін стати високорозвиненою країною. Україні необхідно використовувати наявний виробничий та в цілому економічний потенціал з урахуванням досвіду з оподаткування доходів фізичних осіб у розвинених країнах. Позитивними моментами у них є виключення з оподатковуваного доходу витрат на утримання дітей (а у Франції виклю-чаються ще й витрати на утримання осіб похилого віку), витрат на благодійність. Так як і заробітна плата оподатковується субсидоване харчу-вання, користування службовим автомобілем, житлом тощо.
Як відомо, роль держави в економіці розвинених країн виходить далеко за рамки регулювання окремих галузей. Держава також керує загальним темпом економічної діяльності, намагаючись підтримувати високий рівень зайнятості і стабільні ціни. Вона має у своєму розпорядженні два головні інструменти для досягнення мети: бюджетно-податкову та грошово-кредитну політику.
Характерним є те, що для багатьох країн саме податок з доходів фізичних осіб - одне з основних джерел поповнення бюджету (табл. 1) [10].
Таблиця 1
Структура податків у розвинених країнах у 1998 р. (% у сумі податків)
Цікавим у даному випадку буде й досвід США [7], адже головним джерелом федерального доходу для покриття його видатків є податок з доходів фізичних осіб, який забезпечує близько 48 % від загальної суми федеральних доходів. Значення податку, що фінансує програми соціального страхування і "Медікер" (програма пільгового соціального страхування для осіб старше 65 років та інвалідів), зросло у зв'язку з розширенням цих програм. У 2002 р. податок з доходів фізичних осіб забезпечив майже поло-вину усіх федеральних доходів; як роботодавці, так і наймані робітники повинні платити 7,65 % від своєї зарплати, що не перевищує 68 400 доларів США на рік.
Об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб у США є особистий дохід від некорпоративного бізнесу, з якого вираховуються "ділові витрати", пов'язані з отриманням такого доходу. До ділових витрат належать витрати на ведення підприємницької діяльності, на транспорт, на спецодяг тощо. Повністю або частково з бази оподаткування виключаються нетрудові доходи: трансфертні виплати, половина доходів від реалізації довгострокових капітальних активів, відсотки по облігаціях та ін. Оподатку-ванню підлягають усі доходи фізичних осіб - заробітна плата найманих працівників, доходи осіб вільних професій, надходження від індивідуальної трудової діяльності, гонорари та ін.
Дуже цікавим є підхід до нарахування і сплати податку. У США це носить назву не сплати податків, а повернення їх (tax return). Але фіскальна сутність податку від цього не змінюється. Комусь, дійсно, частина зайвих утримань буде повернута, хтось зробить необхідні доплати. А той, кому не призначені повернення утримань, може мати право на ті або інші кредити. І вони також будуть проходити під назвою tax return, хоча, по суті,

 
 

Цікаве

Загрузка...