WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Про механізми реформування податку з доходів фізичних осіб в Україні - Реферат

Про механізми реформування податку з доходів фізичних осіб в Україні - Реферат


Реферат на тему:
Про механізми реформування податку з доходів фізичних осіб в Україні
Фінансовий механізм податку з доходів фізичних осіб є одним з головних чинників у перерозподілі народногосподарських ресурсів у ринковій економіці, що викликає особливу увагу дослідників до питання механізму реформування податку з доходів фізичних осіб, а також до переваг і недоліків нового закону з оподаткування фізичних осіб [4,5,7,8,9]. Оскільки новий закон вступає в дію з 01.01.2004 р., то дане питання є актуальним, напевно, для кожного з нас.
Минуло більше 10 років з того моменту, як економіка України відмовилась від адміністративно-командної системи управління і почала реформуватись. Реформи знайшли своє відображення у роздержавленні, формуванні конкурентного середовища, переході на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку і звітності, зміні податкової системи (створення спрощеної системи оподаткування суб'єктів підприємницької діяльності, кардинальні зміни в оподаткуванні прибутку підприємств тощо.) На фоні усіх цих подій дедалі наочнішою стає невідповідність між значними змінами в економіці країни та неадекватності щодо них системи оподаткування доходів фізичних осіб. Робляться певні спроби дещо модифікувати цю систему, але, як правило, з метою пристосування до чергових змін в економіці (наприклад, зміна шкали оподаткування у зв'язку з інфляційними процесами). Така штучно підтримувана стабільність призвела до посилення кризових явищ у цій сфері та накопичення ряду проблем. Серед основних можна виділити такі:
1. Наявність прогресивної шкали оподаткування значно ускладнює розрахунок податку, а також викликає необхідність проводити щорічні перерахунки податку.
2. Наявність різних ставок оподаткування доходів за основним місцем роботи та поза основним місцем роботи зобов'язує всіх громадян, які отримували доходи поза основним місцем роботи, подавати декларацію про доходи.
3. При збільшенні суми оподатковуваного доходу значно зростає сума податку. У зв'язку з цим прогресивна шкала оподаткування не може стимулювати зростання доходів, адже сума, що залишається у розпорядженні фізичних осіб після оподаткування, значно не зростає, що у свою чергу призводить до зрівнялівки. Це знову-таки змушує фізичних осіб приховувати доходи ( отримання "чорної" заробітної плати у "білому" конверті).
4. Розрахунок податку значно ускладнений різними пільгами, які до кінця не систематизовані та неупорядковані.
5. Невиправдано висока ставка оподаткування низьких і середніх ( до 500 грн.) доходів громадян.
6. Наявність неоподатковуваного мінімуму доходів громадян у розмірі 17,00 грн. давно було необхідно привести у відповідність з мінімальною заробітною платою.
Отже, чинна система оподаткування доходів фізичних осіб суперечить новим реаліям ринкової економіки. Наявність цих і деяких інших проблем зумовлює необхідність проведення реформи системи оподаткування доходів фізичних осіб.
Значним кроком вперед, на нашу думку, можна вважати прийняття Закону "Про податок з доходів фізичних осіб" 22.05.2003, що вступає в дію з 01.01.2004. Цей нормативний акт [1] містить багато позитивних зрушень, що стосуються оподаткування фізичних осіб, а саме:
1. Введення єдиної ставки оподаткування доходів фізичних осіб - 13 %. Тобто з 01.01.2004 розмір ставки податку уже не залежатиме від суми оподатковуваного доходу.
2. Усунення розмежування між місцями отримання доходу - сума податку залежатиме від джерела отримання доходів.
3. Введено поняття податкового агента, відповідального за на-рахування і сплату податку.
4. Місячний оподатковуваний дохід зменшують на суму утриманих внесків до фонду соціального страхування.
5. Введено поняття соціальних пільг. З 01.01.2004 р. сума неопо-датковуваного доходу залежатиме не від неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а від мінімальної заробітної плати.
6. З'явилась можливість зменшити оподатковуваний дохід на суму певних витрат за результатами року. Тобто тепер з'явився ще податковий кредит з податку на доходи фізичних осіб.
У той же час щодо питання оподаткування доходів громадян від підприємницької діяльності без створення юридичної особи Закон "Про податок з доходів фізичних осіб" висловлюється досить лаконічно - до прийняття спеціального закону, що регулюватиме оподаткування доходів фізичних осіб-підприємців, на суб'єктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи розповсюджуватиметься дія розділу IV Декрету про прибутковий податок з громадян (пп. 22.10 Закону "Про податок з доходів фізичних осіб").
Але, з іншого боку, приватні підприємці, які мають найману робочу силу, прямо стикаються із Законом "Про податок з доходів фізичних осіб", оскільки незалежно від обраної системи оподаткування (загальної, спрощеної чи на умовах фіксованого податку) фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності - виступає податковим агентом щодо всіх фізичних осіб, яким вона виплачує дохід.
Єдиним позитивним моментом для суб'єктів підприємницької діяльності фізичних осіб, на нашу думку, є застосування з 01.01.2004 р. фіксованої ставки податку замість прогресивної шкали оподаткування.
Необхідно назвати ряд негативних моментів, що стосуються оподаткування доходів від підприємницької діяльності. По-перше, судячи з усього, приватним підприємцям відмовили у правах на соціальні пільги і податковий кредит. Згідно із Законом "Про податок з доходів фізичних осіб" ці права можуть бути застосовані тільки до заробітної плати. Але підприємець не може сам собі нарахувати заробітну плату. У нього базою оподаткування виступає дохід від зайняття підприємницькою діяльністю. Тому щоб отримати право на податковий кредит і соціальні пільги, йому потрібно йти працювати за наймом. Але, можливо, спеціальний закон про оподаткування суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб - врахує цей недолік.
По-друге, закон зачепив

 
 

Цікаве

Загрузка...