WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Проблеми формування ефективної структури служб, задіяних в адмініструванні податків - Реферат

Проблеми формування ефективної структури служб, задіяних в адмініструванні податків - Реферат

однакової потужності досить складно, оскільки через природні, соціально-економічні, демографічні чинники рівень розвитку регіонів різний. Різні також їх податкова база та податковий потенціал" [6, с. 236]. Однак, ми вважаємо, що при створенні податкових округів, крім соціально-економічних чинників, слід врахувати історичні та традиційно-ментальні. Достеменно відомо, що історичні звичаї, традиції та ментальні особливості справляють значний вплив на готовність населення співробітничати з фіскальними органами, а отже, і на ефективність податкової системи. Виходячи з цього, врахування зазначених чинників потребує коригування методики роботи з платниками в різних місцевостях, адже остання залежить не лише від виду економічної діяльності суб'єкта оподаткування, а й від особистісних характеристик конкретної людини (посадової особи підприємства чи підприємця - фізичної особи). Ми спробували поєднати соціально-економічні, історичні, традиційно-ментальні чинники та з одночасним їх урахуванням визначити податкові округи на території України. На підставі цього, а також з урахуванням наявних напрямів взаємних товаро- і капіталопотоків між областями, наводимо наше бачення об'єднання податкових органів обласного рівня: Галицько-Буковинський округ з центром у місті Івано-Франківську (Закарпатська, Львівська, Тернопільська,Івано-Франківська, Чернівецька області); Полісько-Подільський округ з центром у місті Хмельницькому (Волинська, Рівненська, Житомирська, Хмельницька, Вінницька області); Центральний округ з центром у місті Києві (місто Київ, Київська, Чернігівська, Сумська, Полтавська, Черкаська області); Східний округ з центром у місті Дніпропетровськ (Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька області); Південний округ з центром у місті Миколаїв (Кіровоградська, Одеська, Миколаївська, Херсонська області, Автономна республіка Крим та місто Севастополь).
Центри податкових округів ми визначили лише за ознакою зручності географічного розташування. Передбачаємо, що найбільші суперечності може викликати включення Криму до складу одного з округів. У багатьох це асоціюється з обмеженням компетенції автономії. Однак нагадаємо, що влада автономії не має прав запровадження податків. Місцеві податки різняться по містах і районах Криму, а загальнодержавні - однакові по всій Україні. Тому наявність окремої податкової адміністрації в межах автономії при об'єднанні всіх інших не може бути обґрунтована нічим, крім амбіцій місцевого керівництва.
Митні органи, відповідальні за адміністрування податків, пов'язаних із зовнішньоекономічними операціями суб'єктів господарювання, структурно включають Державну митну службу*, регіональні митниці, митниці, спеціалізовані митні управляння. Їх структура змінена в 1996-1998 роках [7]. Виходячи з сьогоднішніх потреб держави, вона є оптимальною. Однак, слід відзначити наявність однієї проблеми, що може виникнути найближчим часом. В липні-серпні 2004 р. в результаті перерозподілу повноважень щодо стягнення податкових боргів було прийнято рішення про припинення відповідної монополії податкової служби та надання аналогічних прав митній службі в межах її компетенції. У випадку прийняття запланованих змін у законодавстві, виникне необхідність створення у структурі митних органів специфічних підрозділів стягнення податкового боргу.
Інші органи адміністрування податків - фонди обов'язкового державного соціального страхування та Пенсійний фонд - мають, на нашу думку, не оптимальну структуру. Їх дроблення призвело до значного подорожчання адміністрування зборів, що підпадають під компетенцію відповідних підрозділів. З метою подолання цього недоліку вважаємо за необхідне переглянути сферу відповідальності цих управлінських структур. За нашим переконанням, названі Фонди мали б призначатися для витрачання акумульованих коштів. Організацію ж акумуляції (тобто, адміністрування зборів) доцільніше покласти на податкову службу, як це мало місце в практиці першої половини 90-х років. Наявна методологічна та технічна база податкової служби дозволила б значно зробити дешевшими адміністрування соціальних зборів. Тим більше, що ці збори тісно пов'язані з іншими податками: вони входять до собівартості продукції та валових витрат підприємств, а значить впливають на податки, що включаються до цін, та на податок з прибутку. Це ще один доказ недоцільності нарізного їх адміністрування. Таким чином, потреба в утриманні відділів з адміністрування соціальних зборів у структурі відповідних фондів відпала б.
Як бачимо з викладеного, забезпечення ефективного управління процесом справляння податків потребує подальших змін структури задіяних органів. Наведене нами бачення шляхів вирішення проблеми є лише одним з варіантів, що можуть розглядатися владою при чергових спробах реформування відповідних служб. Однак безперечною є сама нагальність потреби в такому реформуванні.
Паралельно можна спрогнозувати навіть кількаразове повернення до цієї проблеми протягом найближчих десяти років. Це пояснюється тим, що вона не може бути вирішена разовим одномоментним актом через надзвичайну суб'єктивну впливовість вітчизняного чиновництва на політичні та економічні процеси в державі. Саме чиновники центральної ланки державної виконавчої влади кожного разу прийматимуть спроби збереження свого контролюючого впливу, не даючи змоги повномасштабного запровадження реформаторських рішень перш за все у питанні підпорядкування та перерозподілу повноважень між службами. Останнє вимагатиме додаткових наукових досліджень проблеми та посилення доказовості пропозицій.
ЛІТЕРАТУРА
1. Черник Д. Г. Налоги в рыночной экономике. - М.: Финансы, ЮНИТИ, 1997. - 383 с.
2. Налоги и налогообложение: Учебн. пособие для вузов / Под ред. И.Г. Русаковой, В.А. Кашина. - М.: ЮНИТИ, 2000. - 495 с.
3. Высоцкий М.Л. О шведском опыте налогового администрирования // http://www.mosnalog.ru/imns/index.asp
4. Ярошенко Ф.О. Трансформація державної податкової служби України: Монографія. - Ірпінь: Національна академія ДПС України, 2004. - 368 с.
5. Про затвердження стратегічного плану розвитку державної податкової служби України. Наказ ДПА України від 07.03.2003 р. № 160 // http://www.sta.gov.ua
6. Тарангул Л. Л. Оподаткування та регіональний розвиток (теорія і практика): Монографія. - Ірпінь: Академія ДПС України, 2003. - 286 с.
7. Про Державну митну службу України: Указ Президента України від 29.11.1996 р. № 1145/96 (в редакції Указу від 23.03.1998 р. № 216/98) // http://www.rada.gov.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...