WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Проблеми оподаткування та шляхи удосконалення податкової системи - Реферат

Проблеми оподаткування та шляхи удосконалення податкової системи - Реферат

діяльності, зокрема некорпоративних підприємств, працюючих для особистих потреб і з неформальною зайнятістю;
- неофіційної нелегальної діяльності, зокрема легальних видів діяльності, якими займаються нелегально; нелегальної діяльності, яка являє собою заборонені законом виробництво та розповсюдження товарів і послуг, на які існує ефективний ринковий попит, або нелегальної діяльності, направленої проти особистості або майна. Використовуючи різні підходи до оцінки обсягів тіньової економіки в Україні, була зроблена попередня ймовірна оцінка її впливу на макропоказники. Так, розрахунки, проведені на основі даних про споживання електроенергії, свідчать, що у 1998 році обсяги валової продукції та доданої до вартості, створеної у тіньовому секторі, становлять приблизно 43 % офіційного ВВП. Близькі до того (45-50 %) і результати, отриманні при використанні інших методів оцінки: співвідношення доходів і витрат, спеціальні статистичні обмеження, оцінка попиту на готівку таінші. Необхідно брати до уваги й такий аспект, як грошове обслуговування потреб тіньової економіки. Розрахунки Національного банку свідчать, що 45 % всієї грошової маси знаходиться поза банківською сферою; частка "тіньових" бартерних операцій у 1998 році відповідала 12 % офіційного ВВП; недоотримання податків у 1998 році становило близько 62-65 % тощо.
Визначення обсягів тіньової економіки, чітке розмежування її кримінальної та некримінальної часток, аналіз сфери поширення, можливих шляхів легалізації та включення до системи офіційної економіки - це проблеми не тільки складні, а й значною мірою нові для органів законодавчої і виконавчої влади. Тому у процесі аналізу тіньової економіки в країнах із перехідною економікою, перспектив її розвитку, підходів до регулювання нерідко зустрічається дві крайності. Перша - ототожнювання тіньової економіки з кримінальною економікою, організованою злочинністю, мафією. Друга - прагнення оголосити неформальний сектор зразком ефективного ринкового господарювання у складних економічних умовах перехідного періоду.
Не існує чіткого й абсолютного розмежування: тіньова економіка з одного боку, легальна - з іншого. Існує єдиний господарський процес із тіньовою складовою. При цьому потрібно враховувати наступні обставини.
Представників тіньового сектора економіки необхідно розрізняти за характером їх зв'язку з виробництвом. Частина з них бере участь у виробництві товарів і послуг, а інша - здійснює лише перерозподіл створеного продукту. Негативним аспектом збагачення верств населення в Україні є те, що основна маса їх капіталу формується не шляхом виробництва товарів і послуг, а шляхом перерозподілу їх державних фінансових ресурсів. Бюджетний капіталізм відрізняють також і суб'єкти тіньової економіки, і їх інтереси. Відповідні типажі, які визначаються особливостями сфер функціонування, використання методів і форм тіньової діяльності утворюють своєрідну піраміду. На її вершині - винятково кримінальні елементи, продавці наркотиків і зброї, наймані вбивці, рекетири тощо; сюди можна також віднести і корумпованих представників вищих органів влади й управління, які беруть великі хабарі, торгують державними посадами та інтересами. Ці елементи формують своєрідну надбудову тіньової економіки, яка за різними експертними оцінками становить від 5 до 25 відсотків всієї піраміди і володіє значними ресурсами, силою та впливом.
Середню частину піраміди складають тіньовики-господарники, до яких належать підприємці, комерсанти, фінансисти, банкіри, промисловці й аграрники, дрібні та середні бізнесмени. Ці люди - двигун економічної діяльності, крім того не тільки нелегальної. У перспективі вони спроможні виступати основою для середнього класу нормальної ринкової економіки. Вони змушені йти "в тінь" головним чином лише тому, що затрати їх діяльності при існуючих правилах економічної гри перевищують відповідні доходи. Вони також не безпідставно вважають, що вибрані моделі реформування потребують змін у перенаправленні на забезпечення інтересів виробників та споживачів. Повернення до державної монополії та адміністративно-розподільчої системи ними неприйнятне. Саме ця група "тіньової піраміди" формує рушійну соціальну силу, яка виступає і проти повернення назад, і проти продовження радикально-ліберального реформування курсу.
Третя група, яка становить підніжжя "піраміди", представлена найманими працівниками як фізичної, так і розумової праці. До цієї групи належать також дрібні та середні службовці, доходи яких за деякими оцінками на 60 % основані на хабарах. Для цієї категорії осіб незареєстрована діяльність є другорядною (неформальною) зайнятістю. За наявності правових і економічних обставин ці заняття виведені з-під дії закону "в тінь". Таким чином, йдеться про потенційних союзників другої групи.
Звичайно, поділ представників тіньової економіки на три групи певною мірою умовний, але провести його потрібно, оскільки, по-перше, йдеться про 8 млн. людей економічно активного населення нашої країни, яка виготовляє 50 % внутрішнього валового продукту. По-друге, в суб'єктів другої і третьої груп поряд із загальними є ще специфічні інтереси, які визначаються прагненням переходу на легальне становище.
У державних владних структурах, громадських організаціях і наукових установах сьогодні домінує два методи вирішення проблеми легалізації тіньової економіки. Перший - радикально-ліберальний, який пов'язаний із цільовими установками на високі темпи первинного нагромадження капіталу. Результати його впровадження наступні: на критичні масштаби "тіньової" складової вітчизняної економіки й утворення міцних фінансово-виробничих кланів, які проникають у вищі ешелони влади, а також пригнічення нормальної підприємницької діяльності, особливо малого і великого бізнесу. Не випадково в деяких політиків виникають ідеї відносно того, щоб провести повну легалізацію тіньової економіки. Але навряд чи такі наміри одержать загальну підтримку, зокрема від тіньовиків-господарників, які випробували на собі весь тягар

 
 

Цікаве

Загрузка...