WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Проблеми оподаткування операцій з продажу об’єктів нерухомого майна в Україні та напрями їхнього вирішення - Реферат

Проблеми оподаткування операцій з продажу об’єктів нерухомого майна в Україні та напрями їхнього вирішення - Реферат

привабливості інвестиційних активів. Якщо ж було придбано інше житлове приміщення, але витрачені не всі кошти, одержані від попереднього продажу, тоді повинна оподатковуватися сума, що не була витрачена (іншими словами, оподатковується різниця між ціною продажу одного об'єкта нерухомого майна і ціною купівлі іншого).
Оскільки в Україні ринок нерухомого майна перебуває у стані "перегріву", або, іншими словами, попит перевищує пропозицію і рівноважні ціни постійно зростають, доцільно запровадити деякі податкові обмеження, що зроблять спекулятивні операції менш привабливими. Пропонуємо при оподаткуванні операцій продажу об'єктів нерухомого майна реалізувати підхід, що діє у Республіці Польща, тільки запровадити коротший термін для купівлі іншої нерухомості (наприклад, 1 рік). Тобто фізична особа, яка є продавцем об'єкта нерухомого майна, не оподатковується, якщо протягом календарного року вона придбає іншу нерухомість на території України (табл. 3, 1 рядок).
Таблиця 3
Пропозиції щодо внесення змін до порядку оподаткування доходів від продажу об'єктів житлового нерухомого майна
Дохід, отриманий платником податку від продажу нерухомості Ставки Прибуток, отриманий платником податку від продажу нерухомості (редакція пп.11.2.1 ст.11 Закону № 889) Ставки
1. якщо протягом податкового року фізична особа придбала іншу нерухомість 0 % якщо протягом календарного року придбано інший об'єкт нерухомості 0 %
2. якщо протягом податкового року продавцем не було придбано інше житлове приміщення 5 % якщо протягом календарного року продавцем не було придбано інший об'єкт нерухомості Ставка, що дорівнює ставці податку на прибуток підприємств 25 % [7, п.10.1, Ст.10]
Джерело:складено автором
Досліджуючи проблеми оподаткування інвестиційного прибутку, доцільно підкреслити, що актуальними залишаються положення пп. 11.2.1 статті 11 Закону № 889. Принцип, описаний у даній статті, пропонуємо використати наступним чином: прибуток, отриманий платником податку від продажу нерухомості, оподатковується за ставкою 0 %, якщо протягом календарного року з дня продажу платник податку придбав інший об'єкт нерухомого майна (див. табл. 3). У разі, якщо протягом календарного року не придбано інший об'єкт нерухомого майна, одержаний від продажу прибуток оподатковується за ставкою, що відповідає ставці податку на прибуток підприємств (див. табл.3, 2 рядок).
Даний підхід, по-перше, звільняє від оподаткування тих фізичних осіб, які продають нерухоме майно не як інвестиційний актив, а задовольняють потребу родини. При цьому стимулюється будівництво, оскільки ліквідовується обмеження за ознакою розміру нерухомості. По-друге, ліквідовується практика реєстрації майна на родичів із метою ухилення від оподаткування. По-третє, слабшає стимул до свідомого внесення у договір купівлі-продажу вартості нерухомого майна, що є нижчою за фактичну з метою ухилення від оподаткування. У разі прийняття такого підходу фізичні особи, які займаються спекуляціями на ринку нерухомості, будуть сплачувати податок з одержаного прибутку або здійснювати реінвестиції.
Недоліком даної моделі у вітчизняних умовах є те, що частка угод купівлі-продажу нерухомості відбувається без участі банків, а отже, є можливість занижувати фактичну вартість нерухомого майна, враховуючи низьку оціночну вартість, встановлену бюро технічної інвентаризації і одержувати неоподатковуваний спекулятивний прибуток. Однак, як свідчать фахівці агенцій з продажу нерухомого майна, кількість угод із участю банків уже становить близько 50 %. Це пов'язано із розвитком іпотечного кредитування, яке позитивно впливає на сплату податків при продажу об'єктів нерухомого майна. Іншим недоліком запропонованої системи оподаткування операцій з продажу об'єктів нерухомого майна є те, що зазначений підхід може викликати так званий ефект затиску [5, с. 504], тобто відкладання на майбутнє продажу з метою відстрочення оподаткування. З іншого боку, відкладення у майбутнє моменту одержання прибутку знижує привабливість спекулятивних операцій на ринку нерухомості.
Положення про оподаткування доходу від продажу житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці) залишає численні неврегульовані законодавством питання. Крім того, податкова пільга для нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 100 кв. м, ставить у гірші умови, зокрема, багатодітні родини, які потребують більшої площі. З метою стимулювання будівництва вважаємо за необхідне дану законодавчу норму виключити.
Оподаткування спекулятивних операцій на ринку нерухомості все ще потребує дослідження і адекватного законодавчого врегулювання. На сьогодні інвестиції у нерухоме майно залишаються найпривабливішими в Україні, зокрема і через пільгову систему оподаткування даних доходів. Для зменшення привабливості спекулятивних операцій на ринку нерухомого майна в Україні пропонуємо використати підхід до оподаткування доходу від продажу об'єктів нерухомого майна, подібний до того, що діє у Республіці Польща.
Література:
1. Про Державний бюджет України на 2006 рік: Закон України від 20.12.2005 р. № 3235-IV. - П. 40. - Ст. 77.
2. Про внесення змін до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" щодо оподаткування спадщини": Закон України від 19.01.2006 р. № 3378-IV.
3. Про податок з доходів фізичних осіб: Закон України від 22.05.2003 р. № 889-IV.
4. Соколов А.Е. Нові правила оподаткування продажу об'єктів нерухомого майна. - 2006. http://sokolov.com.ua
5. Стігліц Дж. Е. Економіка державного сектора: Пер. з англ. А. Олійник, Р. Скільський. - К.: Основи, 1998. - 854 с.
6. Закон про податок з доходів фізичних осіб Республіки Польща, п. 32, ст. 21. Ustawa o podatku dochodowym od osob fizycznych 26 lipca 1991 r. Nr 80 poz. 350. www.sejm.gov.pl
7. Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств": Закон України від 24.12.2002 р. № 349-IV.

 
 

Цікаве

Загрузка...