WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Проблеми оподаткування операцій з продажу об’єктів нерухомого майна в Україні та напрями їхнього вирішення - Реферат

Проблеми оподаткування операцій з продажу об’єктів нерухомого майна в Україні та напрями їхнього вирішення - Реферат

оподатковується. Оподатковувана частина площі дорівнює 150 кв. метрів. Обчислюється вартість 1 кв. метра загальної площі : 100 000,00 грн. / 250 кв. метрів = 400,00 грн. Вартість 150 кв. метрів становить 150 кв. метрів ? 400 грн. = 60 000,00 грн. - це дохід, що підлягає оподаткуванню. Ставка податку дорівнює 60000,00 ? 1 % = 600 грн. [4, 2].
На нашу думку, оподаткування доходу, одержаного від продажу житлових будинків і квартир, загальна площа яких перевищує 100 кв. м, може "вдарити" по багатодітних сім'ях. Великий розмір загальної та житлової площі потрібний у першу чергу родинам із великою кількістю дітей (або інших утриманців). Підходи, визначені, зокрема, у Законі № 889 і в Законі № 3378, стають ще одним ударом по традиціях багатодітних родин в Україні. У багатьох розвинених країнах навпаки, стимулюється будівництво великихжитлових приміщень із метою забезпечення цілей демографічної політики та з метою розвитку внутрішнього виробництва, поштовхом для якого є, зокрема, розвиток будівельної галузі. Наприклад, у США більшість платників податку з доходів фізичних осіб одержують податкову пільгу при продажу об'єкта нерухомого майна. Це пов'язано із системою цінностей даного суспільства, а саме, з положенням про те, що кожна людина повинна мати власний дім, оскільки домовласники швидше можуть відчувати себе повноцінними членами суспільства і брати участь у суспільному житті [5, с. 511]. Даний підхід є актуальним і для України, враховуючи багаторічну історію розв'язання житлової проблеми, накопичений та нереалізований попит на об'єкти нерухомого майна.
На нашу думку, положення про звільнення від оподаткування тільки доходу від продажу житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), загальна площа яких не перевищує 100 квадратних метрів, - залишає можливості для ухилення від оподаткування. Крім того, дана пільга ставить у гірші умови, зокрема, багатодітні родини, що потребують більшої житлової, отже, і загальної площі. Дане положення доцільно виключити із статті 11 нової редакції [2].
З метою оподаткування власників об'єктів нерухомого майна великої площі пропонується увести в дію так званий податок на нерухомість. Вважаємо, що даний податок повинен встановлюватися місцевим самоврядуванням згідно з принципами диференційованої ренти, враховуючи особливості тієї чи іншої місцевості тощо.
2. Законом № 3378 встановлено, що у разі продажу житлового (садового) будинку, квартири (її частини), кімнати більше одного разу на рік, або іншого об'єкта нерухомості, такого як: земельна ділянка (як окремий об'єкт), гараж (гаражний бокс), об'єкт незавершеного будівництва, сплачується податок у розмірі 5 % від вартості такого майна, незалежно від часу його придбання. Така редакція пп. 11.2.2 має на меті швидше оподаткування спекулятивних операцій на ринку нерухомості.
Нерухоме майно є об'єктом інвестування. Згідно з теорією оподаткування необхідно вирівнювати ставки оподаткування доходів від усіх інвестиційних активів і спрямовувати їх до рівня ставки податку на прибуток підприємств. В іншому випадку знижена ставка податку спричиняє викривлення у інвестиційних потоках, робить одні інвестиційні активи привабливішими, ніж інші. Наприклад, в Україні поширюється практика, коли власники підприємств вкладають прибуток не у розвиток власного виробництва, а у нерухомість, оскільки доходи від нерухомості не оподатковуються або оподатковуються за значно меншою ставкою, ніж ставка - податок на прибуток підприємств, а ризик зазнати втрат прямує до нуля. Таке викривлення може викликати диспропорції в інвестиційних потоках і навіть становити загрозу економічному розвитку.
Стосовно практики оподаткування необхідно зазначити, що обмеження щодо продажу об'єкта нерухомого майна не більше одного разу на рік легко уникнути платнику податку, який займається спекуляціями на ринку нерухомості. Для цього достатньо зареєструвати майнові права на об'єкти нерухомості на довірених осіб, що також використовується в Україні. Відтак платники податку з доходів фізичних осіб можуть уникнути обмеження, встановленого у новій редакції пп. 11.2.2 ст. 11 Закону № 3378 щодо кількості продажів нерухомого майна протягом звітного податкового року. Оскільки таке положення швидше за все не буде дієвим, його можна виключити. Враховуючи постійну динаміку росту цін, оподаткування спекулятивних операцій на ринку нерухомості потребує нового підходу.
У зв'язку з цим інтерес викликають системи оподаткування доходів, одержаних від продажу нерухомого майна інших країн, особливо тих, що перебувають у пострадянському просторі. Розглянемо приклад із законодавства Республіки Польща: дохід від продажу нерухомого майна не оподатковується у разі, якщо уся одержана грошова сума спрямовується на купівлю іншого нерухомого майна протягом наступних двох років [6]. Якщо через два роки не було придбано інше приміщення, дані грошові кошти означають дохід платника податку, збільшення його покупної здатності і підлягають оподаткуванню. Якщо ж вони витрачаються повністю на іншу нерухомість - тоді така грошова сума не оподатковується податком із доходів фізичних осіб.
Так, 85-90 % продажів об'єктів житлового нерухомого майна в Україні, згідно з даними опитування деяких вітчизняних агенцій по продажу нерухомості, здійснюються з метою купівлі іншої нерухомості. Головним чинником продажу житлових приміщень є необхідність придбання більших за площею приміщень або двох окремих житлових приміщень. Попит на нерухоме майно виникає через збільшення кількості членів сім'ї або через бажання дорослих дітей мати власну сім'ю і придбати окреме помешкання тощо. Такі операції купівлі-продажу логічно звільнити від оподаткування, оскільки задовольняється первинна потреба людини (сім'ї).
У разі, якщо після продажу нерухомого майна не було придбано інше нерухоме майно, продавець одержав деякий інвестиційний прибуток, який необхідно оподатковувати для уникнення диспропорцій у

 
 

Цікаве

Загрузка...