WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Проблеми оподаткування операцій з продажу об’єктів нерухомого майна в Україні та напрями їхнього вирішення - Реферат

Проблеми оподаткування операцій з продажу об’єктів нерухомого майна в Україні та напрями їхнього вирішення - Реферат


Реферат на тему:
Проблеми оподаткування операцій з продажу об'єктів нерухомого майна в Україні та напрями їхнього вирішення
Оподаткування доходів фізичних осіб, що виникають унаслідок операцій з продажу об'єктів нерухомого майна, в Україні потребує удосконалення. Тенденція постійного зростання цін на ринках нерухомості, складна соціальна та демографічна ситуація, проблеми адміністрування податку з доходів фізичних осіб щодо оподаткування операцій з продажу об'єктів нерухомого майна обумовлюють необхідність комплексного та більш адекватного підходу до створення системи оподаткування операцій з продажу об'єктів нерухомого майна.
Значний внесок у вдосконалення податку з доходів фізичних осіб в Україні зробили численні вітчизняні дослідники, зокрема, А. Соколовська, С.Каламбет, А. Крисоватий та інші. Проблемам оподаткування доходів від продажу об'єктів нерухомого майна та наслідкам оподаткування присвячують праці вітчизняні теоретики та практики: О. Кухарєва, О. Бичков, В.Дурницький, А. Соколов, Г. Хмельов, З. Мороз та інші.
Однак дана проблематика залишається недостатньо дослідженою. Так, у 2006 році через складність встановленого законом механізму розрахунку податку, неузгодженість законодавства та негативний вплив податку на ринки нерухомості призупинено дію статті 11 Закону № 889-IV, що регулює оподаткування операцій з продажу об'єктів нерухомого майна (будинки, квартири, гаражі, дачні будинки, споруди, земля та ін.) [1, ст. 77].
Нова редакція 11 статті подана у Законі України "Про внесення змін до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" щодо оподаткування спадщини" від 19 січня 2006 року № 3378-IV [2]. Відповідно до Закону № 3378-IV продаж нерухомого майна (крім гаражів) загальною вартістю до 100 кв. метрів не оподатковується незалежно від часу придбання. Тобто продаж об'єктів нерухомого майна, придбаних до 2004 року і після, здійснюється однаково. Об'єктом оподаткування в обох випадках є вартість майна. У попередній редакції п.11.1 та 11.2 Закону № 889 об'єктом оподаткування для нерухомості, що була придбана до 2004 року, була ціна нерухомого майна, зазначена у договорі купівлі-продажу; після 2004 року - різниця між продажем і витратами, іншими словами об'єктом оподаткування був прибуток, одержаний від продажу нерухомого майна (табл. 1).
Таблиця 1
База оподаткування та ставки податку з доходів фізичних осіб при оподаткуванні операцій з продажу нерухомості у 2006 році
Дохід, отриманий платником податку від продажу нерухомості
Ставки
Прибуток, отриманий платником податку від продажу нерухомості
Ставки
- не частіше 1 разу протягом звітного податкового року;
- загальна площа 100 квадратних метрів
1 % - не частіше 1 разу протягом звітного податкового року;
- прибуток зменшується на 10 відсотків у розрахунку за кожний рік володіння такою нерухомістю, починаючи з друго-го календарного року
13 %
- більше ніж від одного з об'єктів нерухомості
або
- загальна площа > 100 квадратних метрів
5 % - більш ніж від одного з об'єктів нерухомості;
- прибуток не зменшується у розрахунку за кожний рік володіння даною нерухомістю
13 %
Джерело:[3, ст.11].
Законом України № 3378 запроваджуються дві ставки податку при продажу об'єктів нерухомого майна - 1 і 5 відсотків, залежно від того перший або не перший продаж здійснено протягом календарного року (табл. 2).
Таблиця 2
База оподаткування та ставки податку з доходів фізичних осіб при оподаткуванні операцій з продажу нерухомості у новій редакції ст. 11
Дохід, отриманий платником податку від продажу нерухомості Ставки
- не частіше 1 разу протягом звітного податкового року;
- загальна площа 100 квадратних метрів 0 %
- загальна площа > 100 квадратних метрів, оподатковується вартість площі, що перевищує 100 квадратних метрів 1 %
- більш ніж від одного з об'єктів нерухомості 5 %
Джерело: [2].
Крім того, ставка податку не змінюється залежно від строку володіння нерухомим майном (виключено абзац другий пп.11.2.1 Закону України № 889 [3, пп. 2) п.1]:
- ставка податку нерезидентів є такою ж, як і для резидентів;
- податок сплачується до укладення договору;
- нотаріус є податковим агентом, який здійснює розрахунок суми податку, перевіряє її стягнення і надає податковій відповідну інформацію. У редакції Закону № 3378 залишаються неврегульовані питання щодо практики оподаткування, а також проблемні питання з погляду теорії оподаткування операцій з продажу об'єктів нерухомого майна.
1. Незрозумілим є обмеження пільгового оподаткування тільки по площі житлового (садового) будинку. Дохід, отриманий платником податку від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року (тобто з 01 січня по 31 грудня поточного року) житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), не оподатковується, якщо загальна площа такого житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку не перевищує 100 квадратних метрів. Редакція пп. 11.1.1 ст. 11 залишає лазівки, що дозволяють уникнути оподаткування. У різних випадках процедура оподаткування залишається недостатньо врегульованою. Наприклад, якщо будинок має площу 50 кв. метрів, розташований на земельній ділянці площею 2 гектари, і має господарський сарайчик площею 120 кв. метрів, - виникають питання. Обмеження щодо площі земельної ділянки в Законі не виписані. Також не зрозуміло, чи оподатковується земля, що перебуває під будинком тощо.
У разі, якщо загальна площа житлового (садового, дачного) будинку, квартири (її частини), кімнати, продаж якого в поточному році є першим продажем нерухомості, перевищує 100 квадратних метрів, сплачується податок у розмірі 1 % від вартості нерухомого майна, що перевищує 100 квадратних метрів. Наприклад, при купівлі-продажу квартири, загальною площею 250 кв. м, вартість якої 100 000 грн. площа до 100 кв. метрів не

 
 

Цікаве

Загрузка...