WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Понятійний апарат фіскальної політики сприяння підприємництву - Реферат

Понятійний апарат фіскальної політики сприяння підприємництву - Реферат

кошти до бюджетів.
Під об'єктом фіскальної політики потрібно розуміти ті процеси діяльності, доходи, ресурси, щодо яких, відповідно до законодавства, суб'єктами господарювання (платниками) або державними органами (органами ДПСУ, судами) нараховуються податки, збори, обов'язкові платежі, штрафи, пені. Об'єктами фіскальної політики можуть розглядатися види підприємницької діяльності, сфери доходів або створення виробничих ресурсів, фінансових ресурсів тощо. Об'єкти фіскальної політики необхідно розглядати не тільки як види господарювання, операції, доходи конкретних платників, відносно яких сплачується податок і збори, але і їх узагальнені види діяльності, а то й народногосподарської діяльності (наприклад, торговельна, інвестиційна, інноваційна тощо). Фіскальна політика має за свій об'єкт і зовнішньоекономічну діяльність. Але ця діяльність може мати свої особливості, в тому числі в оподаткуванні. Отже, відповідні особливості повинна відбивати і фіскальна політика до неї.
Слід розрізняти поняття об'єкта фіскальної політики і об'єкта нарахування зобов'язань перед державою. Об'єкт нарахування - це той ресурс, з рівнем якого, згідно з законодавчо установленими нормами, визначаються суми платежу до бюджету. На нашу думку, об'єктами є: фінансові ресурси, щодо яких здійснюються відрахування до бюджету (до таких ресурсів належать прибуток підприємств, доходи фізичних осіб); природні ресурси (обсяги видобутку корисних копалин чи запасів корисних копалин, обсяги забраної для використання води, обсяг заготовленої деревини); вартості (додана вартість, ціни); земельні ресурси (площі земельних ділянок); власне майно (транспортні засоби, нерухоме майно громадян, майно підприємств); грошовий капітал (гроші, укладені у цінні папери) тощо. Об'єкт нарахування встановлюється тільки законодавством.
Носій фіскальної політики - поняття, яке не вживається у літературі і фінансовій практиці. На нашу думка, носій фіскальної політики - це той нормативно-законодавчий акт, що визначає усі аспекти фіскальної політики. До таких актів відносяться: закони України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, накази, розпорядження, інструктивні матеріали ДПА України, відповідні відомчі документи міністерств та відомств тощо.
Поняття принципу фіскальної політики необхідно розуміти як основні керівні правила і норми формування цієї політики та її реалізації. До принципів податкової політики прийнято відносити соціальну справедливість, рівнонапруженість, економічну ефективність, стабільність і гнучкість. Вважається, що одним з важливих принципів податкової теорії є принцип справедливості оподаткування. Цей принцип (як принцип податкової політики) повинен забезпечувати рівний і прогресивний розподіл податкового навантаження щодо рівня доходів і добробуту. У такому розумінні дотримання названого принципу навряд чи забезпечує рівність податкового навантаження навіть в умовах соціалізму. Так, однакові суми доходів сімей різного складу оподатковуються за єдиними ставками. Тому відрахування суми податку на доходи фізичних осіб будуть однаковими. Але у розпорядженні сімей з розрахунку на душу залишаться нерівнозначні суми. Тоді справедливість оподаткування проблематична. Хіба добробут сімей - це не державна справа, адже кожна людина має право на справедливість відрахувань від доходів. Це ж стосується відрахувань від доходів підприємств, отже, і впливу податків, зборів та обов'язкових платежів на їх фінансово-економічний стан.
Принцип рівнонапруженості означає, що зобов'язання перед бюджетом установлюються для усіх платників згідно з їх можливостями і результатами діяльності [4, с. 50]. Але цей принцип не враховує єдину ставку ПДВ чи податку на прибуток підприємств. Тому фіскальна політика держави повинна враховувати наслідки для підприємств платежів до бюджетів, поєднуватися з механізмом регулювання фінансово-економічного стану підприємств, забезпеченості їх ресурсами.
Щодо ресурсів логічно зауважено, що "в умовах відсутності високого рівня розвитку товарно-грошових відносин у перехідний період для вирівнювання умов господарювання підприємств різних форм власності необхідне, мабуть, комплексне використання елементів ринкового регулювання і планової економіки - централізоване встановлення розмірів плати за використані ресурси [1, c. 440]. Так, і нині діє централізоване вста-новлення плати за використання природних ресурсів. "Зовнішні ресурси" включають виробничі фонди, які надаються централізовано, а також природні ресурси, які не вводяться в економічний обіг. "Безконтрольне використання цих ресурсів позначається на необґрунтованому завищенні дохідності підприємства, його ефективності, завдаючи економічних збитків країні. При цьому для національних підприємств перелічені витрати мають в основному символічний характер і не впливають на результати діяльності" [1, c. 440]. На нашу думку, не можна застосовувати однакові ставки оподаткування до підприємств, створених на базі державної власності і за рахунок власних коштів підприємців, національних підприємств і спільних, оскільки бази відрахування у них різні.
"СП, створені у виробничій сфері, позбавлені можливості одержувати державне замовлення і матеріально-технічне забезпечення своєї діяльності з боку держави, змушені враховувати вплив природних ресурсів і виробничих фондів у складі показників комерційного розрахунку, забезпечуючи при цьому конкурентоспроможність цін виготовлюваної продукції на світовому ринку, в умовах дії принципу самоокупності СП і зацікавленості іноземних інвесторів у одержанні доходу у валюті. Отже, СП були поставлені в нерівне становище порівняно з національними підприємствами, що, звісно, не могло сприяти збільшенню припливу іноземного капіталу в Україну. Крім того, 5 % прибутку спільних підприємств спрямовується в місцеві бюджети на покращання економічної ситуації та створення виробничої і соціальної інфраструктури, що використовуються усіма підприємствами регіону" [1, с. 440-441].
Зміст поняття "сфера фіскальної політики" також не розкрито у літературі. Сфери застосування фіскальної політики можна класифікувати за різними ознаками. Їх можна поділити за галузевими ознаками (виробничі галузі, невиробничі галузі, соціальна сфера). Серед сфер особливе місце належить соціальній, якій приділяється увага політиками, державою, у тому числі Державним бюджетом України тощо. Так, у країні гостро стоїть проблема суттєвого покращання забезпеченості соціальної сфери фінансовими ресурсами. Для цього, як відомо, Кабінетом Міністрів України передбачається упорядкувати систему соціальних пільг, які не забезпечені реальним бюджетним фінансуванням. Крім того, необхідно продовжувати реформування економічних відносин у сфері науки, освіти та культури, розширення за рахунок розвиткупідприємництва платних послуг. У результаті цього поліпшиться фінансовий стан закладів цих сфер. Планується збільшувати фінансування діяльності закладів охорони здоров'я за рахунок запровадження медичного страхування, створення медичних приватних закладів. Отже, і тут фіскальна політика повинна сприяти

 
 

Цікаве

Загрузка...