WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Податковий тиск: психологічна інтервенція в засоби масової інформації - Реферат

Податковий тиск: психологічна інтервенція в засоби масової інформації - Реферат

обов'язкових платежів передових країн світу [15].
Таблиця 3
Таблиця сукупного податкового навантаження на фірму в окремих країнах світу
При порівнянні податкового навантаження на середньостатистичну фірму України з іншими країнами можна зробити висновок, що воно знаходиться в межах оптимального. Тому для податкової системи України застосування епітетів "пригноблююча", "антинародна" та інших абсолютно не доречне. Проте чому саме у журналістів склалася така негативна думка щодо податкової системи України. Для з'ясування цього питання нами було проведено соціологічне опитування 22 журналістів газет "Діло", "Момент істини" і "Ратуша". Результати соціологічного опитування подано в таблиці 4.
Таблиця 4
Результати опитування журналістів щодо податкового тиску
на підприємницькі структури в Україні
Результати опитування журналістів показали, що вони в основному потрапили під вплив працівників комерційних структур. Приватні бесіди з керівниками фірм малого ісереднього бізнесу свідчать, що вони самі не розраховували сукупне податкове навантаження, але вважають, що воно занадто велике. Його потрібно звести до мінімуму, бо у фірми маленький прибуток.
Психологічний аналіз мотивації підприємців щодо зменшення або навіть скасування податкової системи показав, що вони перебувають під впливом основного економічного закону ринкової економіки - отримання максимального прибутку. І чим більший прибуток, тим вищий рейтинг фірми і соціальна значимість комерсанта в суспільстві. Тому їх свідомі психічні форми потрапляють під вплив підсвідомих, що базуються на фізіологічних інстинктах. Резервуар психічної енергії підприємця (Ід) витрачається на психічний елемент (Его), тобто на задоволення своїх плотських потреб[17].
Суперего у підприємців практично відсутнє. Як вважав відомий психолог Вільгельм Бунд, суперего розвивається із Его і здійснює цензуру поведінки, думок і збереження соціальних норм через функціональні механізми сумління, самоспостереження і формування ідеалів[17].
Таким чином, суспільна свідомість підприємців, яка перебуває під впливом психічного компонента (Его), оцінила податкову систему як "пригноблюючу", що заважає розвитку бізнесу і не дає можливості отримувати бажаних прибутків. Ця концепція підприємців оволоділа свідомістю журналістів, а останні розгорнули багаторічну кампанію "охаю-вання" податкової системи, без науково обґрунтованої перевірки. Тут доречним буде висловлювання професора Петра Мельника: "Перемога над тим чи іншим соціальним злом або його нейтралізація можливі тільки з урахуванням поглиблених наукових підходів, перш за все, за допомогою інструментарію філософії, психології, соціології, кримінології, кримінального права"[18].
Неправдива інформація щодо важкового податкового тиску на комерційні структури в результаті психологічної інтервенції заполонила сторінки періодичних видань, передач по радіо і телебаченню. Чи можна таку інформацію називати брехнею або журналістською "качкою"? Наведемо з цього приводу визначення брехні відомого психолога Поля Екмана: "Я визначаю брехню як дію, якою одна людина вводить у оману іншу свідомо, без попереднього повідомлення про свою мету і без чітко вираженого з боку жертви прохання не розкривати правди "[19].
Висвітлення детермінантів виникнення психологічної інтервенції в засоби масової інформації щодо надмірного податкового тиску в Україні показало, що вона носить не навмисний характер. Це її виправдовує з критеріїв мотивації. Але щодо наслідків такої інтервенції, яка нанесла психологічну травму і почуття невдоволення процесами трансформації України до ринкових умов широких верств населення, - вона підлягає осудженню. І, напевно, потрібно вжити значну кількість загально-соціальних і кримінологічних заходів щодо недопущення таких помилок у майбутньому.
Література:
1. Турчинов О. Тіньова економіка: теоретичні основи дослідження. - К.: Артек, 1995. - 300 с.
2. Кероза Н., Кичко І. Податкове реформування в процесі розбудови соціально орієнтованої економіки // Право України. - 1999. № 6. - С. 77-79.
3. Боробюк В. Оцінка стану тіньової економіки України: Зб. наукових праць. Вип. 3.- К.: Ін-т Росії,1997. - С. 138-142.
4. Бунич А. Теневая экономика. - М.: Экономика, 1991. - 160 с.
5. Камлик М. Економіко-правові засоби боротьби з економічною злочиністю.- К.: НАВС, 1995. - 124 с.
6. Голосніченко Д. Кримінологічні проблеми боротьби з порушеннями податкового законодавства України: Автореф. дис. - К.: НАВС, 1998. - 17 с.
7. Дуньевна І. Вплив податків на інноваційно-інвестиційну діяльність // Україна в ХХІ столітті: концепції та моделі економічного розвитку. - Львів: Ін-т регіон. досліджень, 2000. - С. 286 - 288.
8. Пшонка В. Господарський механізм ринку // Право України. - 1999.- № 5. - С. 39-42.
9. Дедекаєв В. Тіньова економіка вимагає відслідковування // Альманах економічної безпеки. - 1998. № 1. - С.12-13.
10. Пинзеник В. Програма економічних реформ В Україні // Високий замок. - 1994.- № 12. - С . 3-4.
11. Ющенко В. Програма дії Уряду // Урядовий кур'єр.- 2000. - С. 4-8.
12. Кравченко Ю. Боротьба з економічною злочиністтю - пріоритетний напрямок діяльності органів внутрішніх справ України // Персонал. - 1999. - № 3. - С. 18-24.
13. Статистичний щорічник України за 2000 рік. - К.: Техніка, 2001. - 598 с.
14. Долгоруков Ю., Редін Н. Мале підприємство у Дніпропетровській області // Економіка України.- 2002. - № 6. - С. 32 - 36.
15. Брегін М., Горішний Г., Гнус П. Основи податкового законодавства. - Львів: Світ, 2000. - 87 с.
16. Фрейд З. Вступ до психоаналізу. - К.: Основи, 1998. - 709 с.
17. Вундт В. Очерк психологии. - М.: Из-во И.Н. Кушнекова, 1997 - 386 с.
18. Мельник П.В., Ківенко Н.В., Лановенко І.І. Філософсько-психологічні підвалини кримінології як науки. - К.: Академія ДПС України, 2001. - 676 с.
19. Экман Пол. Психология лжи. - СПб.: Питер, 1999. - 266 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...