WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування та функціонування спеціалізованих небанківських фінансових установ - Реферат

Оподаткування та функціонування спеціалізованих небанківських фінансових установ - Реферат

відкриваються саме для цієї категорії небанківських фінансових інститутів. Перші кроки для цього зроблені із прийняттям Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" і поступовим переходом України на трирівневу пенсійну систему.
Якщо проаналізувати механізми оподаткування страхових компаній та НПФ, то можна побачити такі тенденції. Основною для страховиків є ставка 3 %. Але, згідно з чинним податковим законодавством, внески на довгострокове страхування життя здійснюються на пільгових умовах: фізичним особам на власну користь та на користь їх родичів першого ступеня з віднесенням цих сум до податкового кредиту цієї фізичної особи щодо податку на доходи, а також підприємствами-роботодавцями з віднесенням цих внесків на валові витрати під час обчислення податку на прибуток. Якщо внески на довгострокове страхування життя та на недержавне пенсійне страхування одночасно здійснюють і фізична особа і її роботодавець, пільга для фізичної особи надається в першу чергу в межах граничної суми податкового кредиту за цими внесками, визначеними законом, на суми, що фактично сплачені на користь цієї фізичної особи її роботодавцем. Таким чином, фізична особа і її роботодавець стимулюються до придбання таких послуг на етапі здійснення внесків. При цьому для страхових компаній-резидентів встановлена нульова ставка податку на прибуток по коштах, залучених за договорами довгострокового страхування життя. На етапі виплат для фізичних осіб-бенефіціарів також застосовується пільговий режим оподаткування страхових виплат за договорами довгострокового страхування життя та недержавного пенсійного страхування. Отже, страхова схема НПЗ має пільговий режим оподаткування на всіх етапах її функціонування. При цьому пільги надаються всім особам, задіяним у процесі недержавного пенсійного забезпечення через страхову компанію. Щодо оподаткування так званих пенсійних планів на спеціальних банківських рахунках необхідно зазначити, що для них податковим законодавством визначено спеціальний порядок оподаткування щодо внесків юридичних осіб-роботодавців. З позиції роботодавця система пільг за пенсійними планами на банківських рахунках повинна бути більш гнучкою, оскільки не містить вартісного обмеження внесків на користь однієї особи, як це встановлено для схеми довгострокового страхування життя. З позиції фізичної особи схема банківських пенсійних планів менш приваблива, оскільки на відміну від страхової схеми не містить податкових пільг щодо здійснення особистих внесків.
НПФ, згідно з Законом України "Про недержавне пенсійне забезпечення", є неприбутковою організацією, однак існуюча норма Закону "Про оподаткування прибутку підприємств" звільнює від оподаткування лише внески та "пасивні " доходи, що на практиці може призвести до оподаткування "активних" доходів пенсійного фонду (наприклад, курсових різниць при купівлі-продажу цінних паперів із інвестиційного портфеля фонду) податком на прибуток підприємства. У Законі "Про податок з доходів фізичних осіб" взагалі відсутні норми щодо оподаткування фізичних осіб-учасників пенсійного фонду податком на доходи. Таким чином, можна зробити висновок, що існуюча сукупність норм чинних законодавчих актів щодо оподаткування системи недержавного пенсійного забезпечення не є повною, взаємоузгодженою та рівною для всіх схем недержавного пенсійного забезпечення. За рахунок системи оподаткування окремим видам фінансових посередників (страховим компаніям) надаються необґрунтовані конкурентні переваги на ринку послуг з недержавного пенсійного забезпечення. Послуги НПФ є найменш конкурентними за умов діючої норми податкового законодавства [11].
Особливість діяльності кредитних спілок в України полягає в тому, що вони займаються кредитуванням лише фізичних осіб. На відміну від комерційних банків, вони можуть надавати кредити оперативніше і при цьому за нижчими процентними ставками. Середня ставка процента в кредитній спілці становить 36-48 % річних (коли в банку вона не перевищує 23-25 %), при цьому середня сума депозиту в спілці - 150-250 грн (в банку - 200-2000 грн). У 2004 році Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг було затверджено Положення про критерії та фінансові нормативи діяльності кредитних спілок, що має сприяти забезпеченню стабільності діяльності останніх і захисту прав споживачів. У 2000 році в Україні зареєстровано близько 400 кредитних спілок [15].
Отже, кредитні спілки в Україні мають добре підґрунтя для подальшого розвитку. Так, у США кредитні спілки володіють 11, 65 % споживчого ринку кредитування. Сукупні активи 11 тисяч кредитних спілок у 2000 році становили 435 млрд дол., що у 24 рази більше, ніж у 1970 році. Польські профспілки з 1992 року почали активно створювати кредитні спіл-ки. У 1995 році їх нараховувалося 104. У їхньому кредитному портфелі короткострокове кредитування становило 95 %, а кредитування сімейного бізнесу - 5 % [10].
Згідно з Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" від оподаткування звільняються доходи кредитних спілок, створених у порядку, визначеному законом, отримані, зокрема, у вигляді коштів, які надходять до кредитних спілок у вигляді внесків, передбачені законодавством; пасивних доходів, отриманих з джерел, визначених законо-давством про кредитні спілки та пенсійні фонди. У разі, якщо надання Національною асоціацією кредитних спілок України (НАКСУ) поворотної фінансової допомоги кредитним спілкам для забезпечення їх фінансової стабільності (у тому числі зі спільних фінансових фондів, сформованих НАКСУ) здійснюється на інші потреби, передбачені законодавством, то таке надання не призводить до виникнення податкових зобов'язань кредитних спілок [6]. Цим законом установлено, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу або місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються: 1) основна сума депозиту (вкладу), внесеного платником податку до банку чи небанківської фінансової установи, яка повертається такому платнику податку, 2) основна сума кредиту, що отримується платником податку. Доходи, одержувані фізичною особою як процент на депозит у небанківську фінансову установу (крім страховиків), обкладаються податком з доходів фізичних осіб за ставкою 5 % об'єкта оподаткування. Застосування такої ставки оподаткування до доходів, одержуваних фізичною особою, як процент на депозит у небанківську фінансову установу, провадитиметься з 1 січня 2005 р.
Ще однією ланкою фінансової системи є інститути спільного інвестування (ІСІ). Це пайові та корпоративні інвестиційні фонди, а також компанії з управління активами інвестиційних фондів. Основне завдання інвестиційних фондів полягає в залученні заощаджень населення у великих розмірах і реінвестуванні їх у виробничу сферу. Ці небанківські фінансові інститути поки що не перетворилися на важливий компонент фінансового ринку. Вважаємо, що це сталося з таких причин:
- в Україні більшістьінвестиційних фондів були закритого типу і головна мета їх діяльності ґрунтувалась на спеціалізації інвестування залучених приватизованих майнових сертифікатів населення в підприємства, що

 
 

Цікаве

Загрузка...