WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування доходів фізичних осіб від купівлі-продажу земельних ділянок: українські реалії та зарубіжний досвід - Реферат

Оподаткування доходів фізичних осіб від купівлі-продажу земельних ділянок: українські реалії та зарубіжний досвід - Реферат

ділянкою з розташованими на ній житловим будинком, фермою, заводом тощо. Причому без землі ні будівля, ні будинокнерухомістю не є і вважаються особистим майном, як цінні папери або автомобілі. Відповідно і квартира, не маючи безпосереднього зв'язку із землею, нерухомістю в Швеції не вважається. У Швеції існує єдиний державний реєстр нерухомого майна і прав на нього, інформація, що міститься у ньому, є відкритою для ознайомлення. У формуванні реєстру нерухомості у Швеції беруть участь декілька державних установ, а саме:
- комітети по землеустрою, що ідентифікують та описують нерухомість і встановлюють її межі;
- установи по реєстрації, що діють при судах загальної юрисдикції та відповідають за формування записів власників і записів про заставу нерухомості (іпотеці);
- комітети із оподаткування, що фіксують вартість майна для оподаткування.
Вказані органи працюють скоординовано, без втручання у повноваження один одного [3, с. 45-47].
У Латвії відповідальність за оцінку і оподаткування нерухомості несуть муніципалітети, Державна земельна служба і Служба державних доходів. Державна земельна служба регулює питання збору даних про майно, що оподатковується при купівлі-продажу нерухомості, про власників нерухомості і грошову оцінку. Оподаткування відбувається на основі кадастрових значень вартості землі. Відповідальність за розрахунок і збір податків несуть муніципалітети, контроль за розрахунком здійснює Служба державних доходів. Основні принципи оцінки нерухомості з метою оподаткування визначені у Латвії Законом про податок на нерухомість, який був прийнятий 4 червня 1997 року. Масова (кадастрова) оцінка землі здійснюється на основі аналізу цін на ринку нерухомості. Земля і споруди, як і у Швеції, оцінюються окремо. Масова оцінка земельних ділянок у Латвії повинна здійснюватися через кожні п'ять років. Понад 70 % муніципалітетів застосовують автоматизований розрахунок податків і використовують комп'ютерні програми бухгалтерської звітності.
В Іспанії система масової оцінки є частиною загальної системи кадастрової інформації, яка містить велику базу даних із текстовою і графічною інформацією щодо усієї міської та сільської власності. В Іспанії закон про фінансову діяльність на місцях від 1988 року визначає концепції оцінки і оподаткування угод із відчуженням нерухомості. Кадастрові вартісні показники визначаються за ринковою вартістю відповідно до даних, отриманих у результаті аналізу ринку. Для порівняння кадастрових вартісних значень здійснюється координація діяльності по аналізу ринків у межах усієї країни [4].
У Німеччині діє дозвільна система обороту земель сільськогосподарського призначення. ЇЇ суть полягає у тому, що на кожну угоду купівлі-продажу ділянки необхідно одержати дозвіл відповідного адміністративного органу. Договір купівлі-продажу можна підписати будь-коли, але до одержання дозволу документи вважатимуться умовно недійсними, а в разі відмови у дозволі - недійсними. Для запобігання встановлення сторонами в угоді ціни на земельну ділянку, нижчої за ринкову, з метою зменшення оподаткування в Німеччині закон надає муніципальним органам переважне право купівлі земельної ділянки. Тобто у випадку зазначення в угоді занадто низької ціни, муніципалітет має право викупити ділянку на умовах оформленого, але не зареєстрованого договору.
Також діє прогресивне оподаткування доходів, отриманих від угоди купівлі-продажу (різниця між вартістю купівлі і вартістю продажу) ділянок, відчуження яких здійснюється протягом двох років після придбання під забудову [6].
Ефективна система контролю за угодами купівлі-продажу земельних ділянок та їх оподаткуванню діє в Данії. Насамперед, кадастрове відомство привласнює кадастровий номер кожній земельній ділянці. У земельному реєстрі обліковуються власники кожної земельної ділянки та будівель, що на них розташовуються. Місцеві органи влади також здійснюють реєстрацію платників, оскільки на них покладено функцію адміністрування цих податків. Центральна податкова адміністрація здійснює оцінку земельних ділянок, оцінка проводиться на основі даних про земельні ділянки, отримані із Земельного кадастру, і даних про нерухомість, отриманих від місцевих органів влади. Податкові органи повідомляють платників податків про результати оцінки (вартості землі і майна), і платники податків мають право оскаржувати розрахунки податкових органів. Результати оцінки потім передаються до місцевих органів влади, які здійснюють збір майнових податків. Податкові органи ведуть також реєстр цін по операціях з купівлею-продажем земельних ділянок [5].
Таким чином, можна зробити висновки, що проблема правового регулювання доходів фізичних осіб від купівлі-продажу земельних ділянок в Україні та їх оподаткування потребує подальшого вирішення з огляду на перспективи податкових надходжень від цих операцій до бюджетів, а також урегулювання спекулятивного зростання цін на землю.
Мораторій, що діє в Україні на продаж або відчуження земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського та іншого товарного виробництва, термін дії якого продовжено до 1 січня 2007 року, порушує конституційні права власників землі, стримує інвестиції та ринковий обіг землі. Натомість, замість заборони на відчуження земель для ведення фермерського та іншого товарного виробництва потрібно прийняти ряд нормативних актів, які унеможливили б спекуляцію землею, використовуючи досвід зарубіжних країн.
Для розв'язання проблемних питань оподаткування купівлі-продажу земельних ділянок в Україні необхідно, перш за все:
- переглянути питання оцінки земель, враховуючи досвід зарубіжних країн;
- переглянути дію мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення, що перестала бути у державній власності;
- враховуючи зарубіжний досвід, переглянути функції державних органів у формуванні реєстрів на нерухомість, її оцінці та оподаткуванні.
Література:
1. Сучасний стан та перспективи розвитку земельних відносин в Україні: Парламентські слухання 13 вересня 2005 року // Офіційний веб-сайт Верховної Ради України // http://portal.rada.gov.ua.
2. Хмельов Г.В., Мороз З.Й. Оподаткування спадщини, подарунків, операцій з купівлі-продажу рухомого та нерухомого майна в 2005 році. - К., 2005. - 45с.
3. Артемов Ю.М. Налог на недвижимое имущество: зарубежный опыт / Артемов Ю.М., Беляев Ю.А. // Финансы. - 1993. - № 8. - С. 43-48.
4. OECD, Organization for Economic Cooperation and Development (2002). - Paris, France: Revenue Statistics, 1965. - 2001.
5. IMF, International Monetary Fund (2002). Government Finance. -Washington: Statistics Yearbook, D.C., USA, 2002.
6. Malme, Jane and Youngman, Joan (ed.) (2001). The Development of Property Taxation in Economies in Transition - Case Studies from Central and Eastern Europe. - World Bank Institute, 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...