WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування доходів фізичних осіб - Реферат

Оподаткування доходів фізичних осіб - Реферат

техніки; фотопослуги; ремонт трикотажних та швейних виробів, перукарські послуги, послуги з прокату аудіо-, відеопродукції); надання медичних послуг; операції з нерухомістю; громадське харчування; юридична практика.
Поліпшення умов зайняття підприємницькою діяльністю, дозвіл ведення трудових книжок найманих працівників дозволяє можливість платникам єдиного, а також фіксованого податків, додатково створювати робочі місця, а це має позитивний вплив на зайнятість населення країни.
Так, у І півріччі 2004 року за трудовими угодами у підприємців - платників єдиного та фіксованого податків, працювало 607,5 тис осіб, яким виплачено понад 500 млн грн заробітної плати та перераховано до місцевих бюджетів понад 65 млн грн податку з доходів фізичних осіб.
Необхідно зазначити, що для окремих видів діяльності, таких як: видавнича діяльність, юридичні послуги, аудиторська діяльність, здавання в найм нерухомості та інші, що не містять суттєвих матеріальних витрат, граничний обсяг виручки від реалізації робіт (послуг) у розмірі 500 тис. грн значно завищений. Зазначені суб'єкти сплачують майже 2 тис. грн єдиного податку на рік, отримуючи дохід від 100 до 500 тис. грн, тоді як за загальноюсистемою оподаткування кожен з них сплачував би від 13 до 65 тис. грн податку з доходів фізичних осіб та інших платежів.
На сьогодні сфера торгівлі та послуг, тобто там, де відбувається реалізація продукції кінцевому споживачу за готівкові кошти, є найбільш зарегульованою. Це пов'язано з тим, що, з одного боку, найбільші проблеми виникають у суб'єктів з обліком готівки, з іншого - є можливість приховувати обсяги реалізації від оподаткування. Контроль у цій сфері з боку податкової служби дуже ускладнений.
Однак поряд з позитивним впливом спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на формування дохідної частини бюджетів, необхідно акцентувати увагу на прикладах, які мають негативний вплив, а в окремих випадках навіть дискредитують її, використовуючи механізм спрощеного оподаткування для ухилення від сплати податків. Наприклад, окремі суб'єкти підприємницької діяльності залучають до своєї діяльності найманих працівників без укладання з ними трудових угод, оформлення трудових книжок та довідок про трудові відносини фізичної особи з платником єдиного податку, використовують працю більш 10 найманих осіб, тобто не дотримуються вимог щодо чисельності працюючих, визначених у статті 1 Указу. Також мають місце непоодинокі випадки, коли підприємці самостійно не переходять на загальну систему оподаткування в разі перевищення визначеного Указом граничного розміру обсягу виручки.
Іноді громадяни використовують спрощену систему оподаткування для "відмивання" коштів, укладаючи з суб'єктами підприємництва договори сумнівного характеру на продаж товарів або надання послуг.
Незважаючи на те, що платниками єдиного податку і фіксованого податку залучено до своєї діяльності значну кількість найманих працівників, заробітна плата їм у більшості випадків виплачується на рівні 120-150 грн на місяць, змушуючи останніх здійснювати порушення прав споживачів товарів, зокрема шляхом обважування та обраховування покупців.
Непоодинокі випадки, коли юридичні особи вступають у "трудові" стосунки з приватними підприємцями - платниками єдиного податку. Юридичні особи реалізують цим підприємцям продукцію (товар) по собівартості, або по занижених цінах і так ухиляються від сплати окремих податків, стають "збитковими". Підприємець - платник єдиного податку, реалізує одержану від підприємства продукцію (товар) за ринковими цінами, сплачує незначний за розмірами податок і розраховується з підприємством готівкою. При цьому бюджет втрачає значні суми внаслідок такого "співробітництва".
Деякі підприємства пропонують своїм штатним працівникам реєструватися суб'єктами підприємницької діяльності - платниками єдиного податку, та продовжувати виконувати на підприємстві свої обов'язки, сплачуючи єдиний податок. Більш того, таку структуру запроваджують сотні фірм, які займаються реалізацією продукції (дистрибютерством). Збитки держави у вигляді зменшення надходжень податку з доходів фізичних осіб складають сотні тисяч гривень.
Поряд з цим, адміністрування єдиного податку для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, має ряд недоліків і потребує ще більш ретельної уваги, а особливо, коли підприємці використовують спрощену систему оподаткування для ухилення від оподаткування, отримують неконтрольовані доходи, сплачують при цьому мізерні суми податків.
Виходячи з економічного аналізу можна запропонувати певні заходи щодо покращання адміністрування доходів з фізичних осіб, а саме: постійне податкове супроводження великих платників податку, проведення детального аналізу їх фінансово-господарської діяльності та запровадження постійного моніторингу надходжень податків до бюджету від цієї категорії платників.
Крім того, необхідні зміни в законодавстві, що регулює застосування суб'єктами господарської діяльності спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності шляхом сплати єдиного податку. Спрощену систему оподаткування необхідно поширити на фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 5 осіб у сферах: виробництва, громадського харчування, послуг, продажу товарів (робіт, послуг), та обсяг виручки яких від реалізації (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 200 тис. гривень.
Безумовно, в деяких зарубіжних країнах обсяги надходжень податків від населення значно більші через застосування вищих ставок оподаткування. Але в сучасних умовах України, коли економіка ще не працює в міру своїх потенційних можливостей, практика застосування ставок, вищих за існуючу на сучасному етапі, може призвести до ще більшої тінізації економіки.
Зміни, які відбувалися у податкових системах розвинених країн, були спрямовані на вдосконалення структури податкових надходжень, у тому числі й податку з доходів громадян, відповідно до стратегій економічних політик, які базуються на необхідності акумулювання державних фінансових ресурсів в обсягах, достатніх для економічного розвитку. Тому й зміни, які повинні відбуватися у податковій сфері нашої країни, необхідно узгоджувати із стратегічними пріоритетами розвитку держави.

 
 

Цікаве

Загрузка...