WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Непряме оподаткування в Україні: тенденції та перспективи - Реферат

Непряме оподаткування в Україні: тенденції та перспективи - Реферат


Реферат на тему:
Непряме оподаткування в Україні: тенденції та перспективи
Податки - складна і багатогранна фінансова категорія. З одного боку - це головне джерело наповнення бюджету, з іншого - засіб регулювання діяльності суб'єктів господарювання. Саме тому проблемі оподаткування економісти приділяють значну увагу [1, 3, 5, 6].
Останнім часом не перестають точитися дискусії навколо непрямого оподаткування, значна кількість наукових праць присвячена миту та акцизному збору, в той же час ряд питань щодо ПДВ залишаються невирішеними. Тому метою нашої статті є з'ясування необхідності існування ПДВ і пошук шляхів удосконалення механізмів його функціонування.
ПДВ є ядром податкової системи. Цей податок стосується практично кожного, адже він закладений в ціну майже всіх товарів. ПДВ - один із бюджетоутворюючих податків, але останнім часом його фіскальна ефективність падає. Якщо з 1993 до 1997 року частка податку у ВВП зменшилася з 11,6 % до 8,8 %, тобто на 2,8 % (і це за умови зниження в 1995 році ставки ПДВ з 28 % до 20 %), то в 2003 році вона становила лише 4,9 % ВВП, зменшившись порівняно з 1997 роком на 3,9 %. При цьому в 2003 році уперше частка ПДВ у ВВП була нижчою, ніж частка податку на прибуток підприємств (5,0 %) і прибуткового податку з громадян (5,2 %) [4]. Таким чином, відстежується тенденція до зменшення фіскальної ефективності ПДВ останніми роками, незважаючи на економічне зростання, коли мали зростати й надходження до бюджету.
Зокрема, фіскальна ефективність ПДВ в Україні значно нижча як у країнах-членах ЄС, де в середньому вона становить 7 % ВВП, так і в окремих розвинених державах (Бельгія, Данія, Франція, Фінляндія) - понад 8-9 %. Навіть у Росії цей показник наближається до 7 %. Близьке до України значення частки ПДВ у ВВП (5% і нижче) характерне лише для країн Південної Африки [3].
Падіння фіскальної ефективності ПДВ в Україні зумовлено багатьма чинниками. Головними серед них є:
1. Зростання обсягів податкового боргу з ПДВ. На 01.01.1999 р. податковий борг становив 3,8 млрд. грн., а на 01.01.2004 р. обсяг податкового боргу зріс до 6,5 млрд. грн. [3].
2. Зростання обсягу пільг з ПДВ, від 16,9 млрд. грн. у 1998 р. до 41,4 млрд. грн. у 2003 р., тобто, у 2,5 раза [1].
3. Зменшення кількості платників ПДВ внаслідок запровадження в 1998 році спрощеної системи обліку, оподаткування і звітності суб'єктів малого підприємництва.
4. Підвищення частки експорту у ВВП з 42,1 % в 1997 році до 59,4 % у 2003 році. Адже наслідком зростання експорту є зростання експортного відшкодування з ПДВ.
5. Ухилення від сплати податку. За даними ДПА, не всі суб'єкти господарювання, декларуючи прибуток, декларують податкові зобов'язання з ПДВ. Але це економічно неможливо.
Таким чином, падіння фіскальної ефективності ПДВ зумовлене цілим рядом менших проблем, кожна з яких потребує окремого дослідження і вирішення.
Деякі економісти і законодавці, враховуючи перераховані вище проблеми, пропонують взагалі відмовитися від ПДВ і поновити податок з обороту. Але, на нашу думку, таку пропозицію не можна вважати конструктивною. На це також є ряд причин:
1. Податок на додану вартість використовується в Україні протягом дванадцяти років. Незважаючи на всі вади цього податку, до нього вже звикли і платники, і податківці. Накопичено значний досвід у сфері адміністрування ПДВ. Вважаємо, що давно запроваджені податки психологічно більш спокійно сприймаються суспільством, ніж нові. Дотримуючись цього правила, краще удосконалювати старі податки, ніж запроваджувати нові.
2. Друга причина випливає з першої, адже будь-який податок не ідеальний - у кожного є свої переваги і недоліки. Практично неможливо визначити, запровадження якого з податків викличе більше незручностей.
3. Скасування ПДВ і запровадження на його місце іншого податку (наприклад, податку з обороту) призведе до руйнування наявної системи запобігання подвійному оподаткуванню, адже всі міжнародні угоди, укладені Україною з цієї проблеми, стосуються нинішніх видів податків. Це, у свою чергу, спровокує негативні явища у зовнішній торгівлі, інвестуванні іноземного капіталу, діяльності спільних підприємств, здійсненні транснаціональних проектів.
4. Справляння ПДВ є обов'язковою умовою членства в ЄС. Україна, яка прагне набути такого членства, не може не рахуватися з вимогами уніфікації непрямого оподаткування, що висуваються цією організацією.
Враховуючи викладені причини, податок на додану вартість на сучасному етапі функціонування економіки України має не тільки повне право на існування, але і не може бути замінений ніяким іншим податком. Таким чином, акцентувати увагу на даний момент необхідно не на пошуку альтернативного податку, а на вдосконаленні існуючого механізму оподаткування ПДВ, приділивши увагу зменшенню податкового тягаря.
Оптимізацію непрямого оподаткування необхідно розпочати з перегляду системи пільгового оподаткування ПДВ. За даними ДПА, пільги з ПДВ становлять 87 % загальної суми пільг і більше ніж у 3 рази перевищують суму фактичних надходжень цього податку до бюджету. Ця проблема прямо пов'язана із зростанням експортної діяльності українських підприємств, а точніше із зростанням обсягів бюджетного відшкодування ПДВ. Адже в системі пільг з ПДВ частка експортного відшкодування становить близько 76,7 % [3]. Фактично, експортне відшкодування навіть не можна назвати пільгою, скоріше це технічна процедура стягнення ПДВ. На нашу думку, варто розглянути можливість ліквідації експортного відшкодування. Це можна обґрунтувати тим, що експортер отримує подвійну преференцію з ПДВ. Перший раз у вигляді нульової ставки ПДВ, другий - експортного відшкодування. Таким чином, буде

 
 

Цікаве

Загрузка...