WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Напрями модернізації системи оподаткування - Реферат

Напрями модернізації системи оподаткування - Реферат

Проте ці закономірності характерні для високорозвинених країн із високою оплатою праці. Наприклад, середня заробітна плата у Швеції, Голландії, Бельгії, Швейцарії становить 40 тис. євро у рік. В Україні середньомісячна заробітна плата в 2003 році становила 456 грн., за рік - 5 472 грн., або 977 євро. Таким чином, напрошується висновок, що закономірність Дж. Стінгліца в умовах України поки що не діє: зарплату слід підвищувати.
Зупинимося на можливостях модернізації сплати акцизного збору, зокрема на алкогольні напої. Їх виробництво та реалізація стало в Україні економічною панацеєю завдяки тінізації цих процесів. За оцінками експертів понад 50 % від офіційного обсягу алкогольних напоїв реалізується на тіньовому ринку.
Розповсюдженню підпільних цехів з виготовлення горілки сприяє також і завищення цін при реалізації горілки у офіційній торгівлі. Так, мінімальна ціна виготовлення пляшки горілки на офіційному підприємстві становить 1,2-1,3 грн., тож відповідно вартість її у роздрібній мережі повинна бути 2-2,5 грн. з урахуванням прибутку виробника та торгової націнки. Але, якщо врахувати існуюче на сьогодні акцизне законодавство та інші податки, то вона безперечно набуває ціни - від 6,25 грн. за пляшку і більше. Саме цю різницю вартості офіційної і підпільної горілки (яка виготовляється без усяких податків) використовують ділки тіньового ринку, саме цей фактор - ціновий, у першу чергу сприяє розгортанню тіньових процесів. Кращою рекламою нелегальної горілки є її ціна [21].
Це сталося в зв'язку із значним підняттям ставок акцизного збору на спирт етиловий. Горілка стала продаватися набагато вище її фактичної вартості. Прикриття офіційне: акциз - це надбавка до ціни, за рахунок споживача. Підприємства з метою отримання більшого прибутку зменшують виробництво дешевої горілки і збільшують питому вагу дорогої, за рахунок покращання її якості. Цьому сприяє тверда ставка акцизного збору на 1 літр спирту.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003 внесено доповнення до Постанови Кабінету Міністрів від 21.06.2001 № 700 "Про запровадження мінімальних цін на вітчизняні та імпортні горілки і лікеро-горілчані вироби", в якій затверджено розміри мінімальних цін на вітчизняні та імпортні алкогольні вироби, що реалізується в Україні підприємствами оптової і роздрібної торгівлі, громадського харчування, підприємствами-виробниками незалежно від форм власності та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, а саме:
- горілка 0,5 л за ціною 6,24 грн. у роздрібній торгівлі;
- горілка 0,5 л за ціною 5,20 грн. в оптовій торгівлі;
- коньяк 0,5 л за ціною 15 грн. у роздрібній торгівлі;
- горілка 0,5 л за ціною 10,66 грн. у оптовій торгівлі;
Проте пляшка горілки 0,5 л продається у тіньовому секторі за ціною 3,5-4 грн., а самогон у сільській місцевості - 3 грн. за пляшку 0,5 л, а в місті - 4 грн.
Отже, для детінізації незаконного обігу горілки необхідно зменшити ставку акцизного збору на спирт етиловий до 6 грн. за 1 літр. Тоді роздрібна ціна 0,5 л найдешевшої горілки опуститься до 3,0-3,5 грн. У такому випадку споживач не буде купувати горілку у тіньовому секторі сумнівного виробництва, а надасть перевагу офіційній торгівлі. Бюджет нібито постраждає за рахунок зменшення ставки акцизного збору на спирт етиловий, але в результаті детінізації у 1,5-2 рази збільшаться обсяги офіційної реалізації горілки. Це означає збільшення відрахувань до бюджету за рахунок ПДВ, податку на прибуток підприємств, податку з доходів фізичних осіб. Покажемо це у таблиці 3.
Таблиця 3
Наслідки модернізації сплати акцизного збору на спирт етиловий
Вид товару Сектор економіки Наслідки модернізації
офіційний тіньовий негативні позитивні
1 2 3 4 5
Існуюча ставка акцизу на спирт етиловий, грн. за 1 літр.
Мінімальна ціна 0,5 л горілки, грн. 16
6,25 - Зростання тіньового обігу горілки Покращання якості горілки із збільшенням її ціни в результаті виготовлення дорогих сортів
Запропоноване зниження ставки акцизного збору на спирт етиловий
Ціна горілки 0,5 л, грн.
(найнижча) 6
3,0 -
3,5 - Зменшення відрахувань до бюджету за рахунок зменшення ставки акцизного збору Збільшення обсягів реалізації горілки у 1,5-2 рази за рахунок детінізації: збільшення відрахувань до бюджету
Продаж горілки у тіньовому секторі економіки за 0,5 л, грн. 3,5-4 Розвиток підпільного виробництва горілки і тіньова реалізація. Конкуренція офіційної торгівлі. Зростання смертності від алкогольного отруєння Задоволення потреб населення у горілці за доступними цінами
Впровадження сплати акцизного збору горілчаними заводами за високоякісні сорти горілки за 0,5 л грн. залежно від ціни продажу, грн. 2-3
Зменшення ставки акцизного збору матиме вагомий не тільки економічний, але й соціальний ефект. До цього необхідно додати зменшення обсягів роботи правоохоронних органів по боротьбі із незаконним обігом алкогольних напоїв. В умовах зниження ціни продажу горілки в офіційному секторі економіки тіньовикам стане вже недоцільно займатися цим економічно не вигідним, а до того ж, небезпечним видом бізнесу. Крім того, не можна не брати до уваги побічне зростання надходжень до бюджету у вигляді податків із реклами нових офіційних горілчаних брендів, нових робочих місць, перспективи розвитку галузі з орієнтиром на світові ринки.
Для підтвердження наших розрахунків наведемо дані журналу "Україна кримінальна", що розповсюджується в системі "Інтернет". Щоб виготовити 0,5 літра горілки, виробник сплачує державі за спирт 4,1 грн. податків і акцизного збору. З урахуванням виробничих витрат, прибутків, реалізації вартість однієї пляшки не може бути нижче 5,6-5,7 грн. У тіньовому секторі горілка продається в середньому за 3-3,5 грн. Велика питома вага тіньової горілки виготовляється із неврахованого спирту, який виробляють офіційні спиртозаводи, але за який не сплачено податків. За рік в Україні виготовляється 30 млн дол. (читай ящиків) горілки. З них лише за 22 млн сплачено акциз. Ці невраховані 8 млн дол. означають 1 млрд гривень річного прибутку горілчаної мафії і нестачу до бюджету цієї ж суми [22].
Як зазначають Л. Гацька і А. Скрипник, мотивація до відхилення від сплати податків відсутня, коли ставки штрафних санкцій значно перевищують ставки очікуваного прибутку [23].
На думку цих авторів, нібито кількість перевірок і ставки штрафних санкцій - це дійовий засіб боротьби з ухиленнями від сплати податків. В офіційній звітності ДПА України є показники кількості перевірених платників податків і виявлених порушень (табл. 4).
Таблиця 4
Кількість перевірених платників податків і виявлених порушень на підприємствах за 2001-2003 рр.
Назва заходу 2001 2002 2003
Перевірка платників податків, одиниць 225062 243573 311605
Виявлено порушень чинного законодавства, одиниць 164341 206299 286369
Таблицю складено за даними статистичної звітності ДПА України [24-25].
Як вважає В. Вишневський, кількість

 
 

Цікаве

Загрузка...